TV'siz hayat, çok rahat

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Ortaköy' de, 'muhabbet kaybolmasın diye' 1977'den beri televizyon yasağı uygulanıyor.

TRABZON - Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Ortaköy' de, 'muhabbet kaybolmasın diye' 1977'den beri televizyon yasağı uygulanıyor.
İkizdere' ye 23 kilometre uzaklıkta, ilçenin en yüksek köylerinden biri olan Ortaköy'de 50 hanede 200 kişi yaşıyor. 1972 yılında büyük bir yangın geçiren, evlerin büyük bölümü tamamen yanan Ortaköy, devletin yardımıyla 1977 yılında yeniden kurulunca, dönemin ihtiyar heyeti köye televizyon sokmamayı kararlaştırmış.
Elektrik bile yoktu
67 yaşındaki Ahmet Kumbasar, köylerine elektriğin 1987'de geldiğini, ama kendilerinin daha önceden evlerine televizyon
sokmama kararı aldıklarını belirtiyor. Kadınlar, el sanatlarıyla uğraşırken, erkekler de köy meydanında ya da köy konağında sohbet ediyor. 66 yaşındaki Muhittin Kumbasar, köydekilerin çoğunun birbirleriyle akraba olduğunu belirterek, şöyle diyor: "Köyümüzde kışın kalan beş-altı ailenin dışındakiler İstanbul, Ankara ve Samsun gibi şehirlerde yaşıyor. Bu yüzden sık görüşemiyoruz. Yaz aylarında toplandığımız köyde hasretimizi gideriyoruz. Devamlı toplanıp sohbet ediyoruz. Televizyon olursa bu dostluk ve muhabbetin kaybolacağından korkuyoruz."
Muhtar Ömer Kumbasar da, sadece kendi evine üç yıl önce bir televizyon aldıklarını söylüyor. Kumbasar, "Otuz yıl önce 250 haneli olan köyümüzde göç sonucu insana hasret kaldık. Göçten köyümüzün okulu
dahi kapandı. Şehirdekiler yazın tatil için buraya geliyor. Her gün bir araya gelip eski komşuluk ilişkilerimizi yaşamaya çalışıyoruz" diyor.
'Dolardan bize ne?'
Köydeki tek televizyondan ara sıra sadece günlük haberleri seyreden köylüler hallerinden memnun: "Sabaha kadar sohbet ediyoruz. Türkiye' de yaşanan ekonomik sorunları şehirden gelenlerden öğreniyoruz. Köyde kafamızı dinliyoruz, dolar yükselmiş, borsa düşmüş bu tür haberler bizi pek fazla ilgilendirmiyor."
Yasak bozana ceza
Televizyon almama yasağını bugüne kadar kimsenin bozmadığını belirten köylüler, böyle bir şey olursa cezası olduğunu, yasağı delenin köylülere koyun kesip yedireceğini söylüyor. Tüm evlerde TV dışında tüm teknolojik olanak mevcut. Evlerin tamamında çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın ve şofben gibi beyaz eşya ürünleri bulunuyor.