'Tweet attın, Başbakan'ı mağdur ettin' davası

'Tweet attın, Başbakan'ı mağdur ettin' davası
'Tweet attın, Başbakan'ı mağdur ettin' davası
Yurt Gazetesi İzmir temsilcisi Ahmet Çınar hakkında Gezi Parkı protestolarının sürdüğü günlerde, "Twitter'daki hesabından attığı mesajlarla Başbakan Erdoğan'ı mağdur etmekten" dava açıldı. Çınar'ın 2 yıla kadar hapsi isteniyor.

Radikal.com.tr – Yurt Gazetesi İzmir temsilcisi ve muhabiri Ahmet Çınar'a geçen yıl Haziran ayındaki Gezi Parkı protestoları sırasında Twitter’dan paylaştığı 3 mesaj nedeniyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca dava açıldı. İddianamede "Mağdur: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan " olarak yer aldı.


KARAKOLDA SORGULANMIŞTI

Ahmet Çınar, 1 Ekim 2013 günü, kişisel Twitter hesabından yaptığı üç paylaşım nedeniyle İzmir Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı hazırlık soruşturması kapsamında Alsancak Karakolu'nda bir saat boyunca sorgulanmıştı. Çınar, Twitter hesabından paylaştığı üç cümle nedeniyle "kamu görevlisine hakaret" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" iddiasıyla suçlanmıştı.

İşte o tweetler

Çınar, Twitter hesabından şu üç mesajı paylaşmıştı:

"Diktatörler istifa etmez devrilirler diyor siyaset bilimciler. O halde devrilecek. Nokta."

"11 Haziran gecesi itibariyle CNN International dünyaya ilan etti: Avrupa 'nın yeni Hitler'i Tayyip"

"Son on gündür İmamın Ordusu'nun saldırılarıyla yaralanan, ölen, darbe alan, travma yaşayan herkesin hesabı sorulmalıdır."


TCK 125 VE 53'TEN YARGILANACAK

Aradan geçen 4 ayın sonunda Ahmet Çınar'a dava açıldı. Yurt gazetesinde yer alan habere göre, mahkeme celbi önceki gün eline ulaşan Çınar, İzmir Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. Çınar'ın TCK'nin 125/1-2-3-4 ve 53. maddeleriyle cezalandırılması talep edildi. Söz konusu maddeler, üç aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası öngörüyor.

İddianamede, Çınar'ın paylaştığı tweetler sıralanarak, "Özellikle Avrupa'nın yeni Hitler'i Tayyip'tir paylaşımıyla TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 'a karşı görevinden dolayı hakaret suçunu işlediği sonuç ve kanaatine varılmıştır" denildi.


'HAKARET DEĞİL ELEŞTİRİ'

Ahmet Çınar ise paylaştığı tweetin bir eleştiri olduğunu belirterek, "11 Haziran 2013 günü CNN muhabiri Arwa Damon, Gezi Parkı'ndaki polis müdahalesini anlatırken meydandaki bir yurttaş mikrofona bu yorumu yaptı, bu yorumun CNN'de yayınlanması nedeniyle biz de bunu o anda paylaştık. Kurduğum her cümlenin arkasındayım. Siyaset bilimcilerin genel bir kanaatini paylaşmak neden suç olsun? CNN ekranına yansıyan bir yorumu paylaşmak neden suç olsun? Arkadaşımız Ahmet Şık'ın yazdığı ve halen kitapçılarda satılan İmamın Ordusu adlı kitaba gönderme yapmak ve Gezi olayları sırasında ölen, yaralanan insanların hesabının sorulmasını istemek neden suç olsun? O paylaşımları önce bir cumhuriyet yurttaşı olarak, sonra da bir gazeteci olarak paylaştım. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Çınar, "Ayrıca 1935'ten 1945'e kadar Almanya'nın devlet başkanlığını sürdürmüş, 1933'ten itibaren Alman Şansölyesi olmuş, kitabı Türkiye'de onlarca baskı yapmış bir kişiye benzetilmeyi acaba neden hakaret saymış Savcı Bey? Hitler'e benzetilmek olsa olsa bir eleştiridir" diye konuştu.