@ismailsaymaz

Tweet'ten tutuklanan HDP'li: Savaşta ölenlerin acısını anlatmak istedim

Tweet'ten tutuklanan HDP'li: Savaşta ölenlerin acısını anlatmak istedim
Tweet'ten tutuklanan HDP'li: Savaşta ölenlerin acısını anlatmak istedim
Şehit düşen komiser Ahmet Çamur için attığı tweet nedeniyle tutuklanan HDP yöneticisi Bercan Aktaş kendini, "Savaşta ölenlerin yakınlarının durumunu anlatabilmek amacıyla böyle bir yola başvurdum. Yanlış anlaşıldığını görünce özür diledim" sözleriyle savundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Komiser Ahmet Çamur’un şehit edilmesi sonrası attığı tweet nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ suçundan tutuklanan Halkın Demokrasi Partisi Parti Meclisi Üyesi Bercan Aktaş, mahkemede, bir süredir sıkça kullanılan “etkisiz hale getirildi” cümlesinin yakınlarını kaybedenlerin canlarını acıttığını belirterek, “Bu noktaya dikkat çekmek amacıyla böyle bir tweet attım. Sonra tepkileri görünce olayın yanlış yere gittiğini fark ettim. Bir saat sonra ifademi geri aldığımı ve özür dilediğimi beyan ettim.” dedi. Hakim, Aktaş’ın PKK ile aynı söylemi benimsediğini iddia ederek, 22 yaşındaki gencin tutuklanmasına karar verdi.   

Bercan Aktaş, savunmasında şiddeti övmediğini belirterek, “İnsan olan hiç kimse zaten şiddeti övmez” dedi. Aktaş ifadesinde şunları söyledi; ‘’Etkisiz hale getirildi cümlesine dikkat çekmek amacıyla böyle bir tweet attım. Daha sonra tepkileri görünce olayın yanlış yere gittiğini fark ettim. Bir saat sonra ifademi geri aldığımı ve özür dilediğimi beyan ettim. Savaşta ölenlerin yakınlarının durumunu anlatabilmek amacıyla böyle bir yola başvurdum. Savaş ile barış arasında hep barışın yanındayım. Bu savaşta evlatlarını kaybeden anaların durumunu bu twit ile anlatmaya çalıştım. Ancak ‘etkisiz hale getirilmiş’ cümlesini tırnak içine almayı unuttum. Bu sebeple hak etmediğim şekilde eleştirildim, halen de tehdit ediliyorum. Beni tehdit edenler hakkında da araştırma yapılmasını istiyorum.”

Hakimlik, “etkisiz hale getirildi” ifadesinin çatışmada ölen PKK’lılar için kullanıldığını, güvenlik görevlileri için ise “şehit” denildiğini belirtti. PKK’nın ise kendi mensupları için “şehit” dediğini, asker ve polisler için de “etkisiz hale getirildiği” ifadesini kullandığını anlattı. Aktaş’ın bu ifadeyi kullanarak, PKK ile aynı söylemi benimsediğini ileri süren hakimlik, “Şüphelinin bir terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru göstererek ölçüde çatışmada hayatını kaybeden bir güvenlik görevlisi için ‘etkisiz hale getirilmiş’ tabirini kullanması suçun (terör örgütü propagandası) unsurlarını içerecek nitelikte kabul edilmelidir. Suçun basın yayın yoluyla işlenmesi de verilecek cezanın arttırım nedenidir” dedi. Bu nedenle Aktaş tutuklanarak, cezaevine gönderildi.