'Twit' kovulma nedeni olur mu?

'Twit' kovulma nedeni olur mu?
'Twit' kovulma nedeni olur mu?
Nokia'nın piyasaya çıkmamış yeni telefon modeli hakkında twit atan Microsoft çalışanı şirketin sosyal medya politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle atıldı.

Windows phone ekibinde yönetici olarak çalışan Joe Marini, “Nokia’nın en pürüzsüz görünen modellerinden birini deneme şansını buldum. Yakında siz de bu şansı elde edeceksiniz!” demişti. Bu olay sosyal paylaşım sitelerinde hesabı bulunan milyonlarca insanı tedirgin ederken, ‘çalışanların sosyal medya mesajları işyerlerini bağlar mı’ tartışması da yeniden gündeme geldi. Yine iki hafta önce ABD ’de 5 Facebook çalışanı çalışma şartlarından şikâyet eden mesajları nedeniyle işlerinden olmuştu. 

Uzmanlar ne diyor 
Uzmanlar kamu kurumlarında çalışanların sosyal medyada yaptıkları yorumların çalıştıkları kurumları da bağlayacağı görüşünde. Bilgi Üniversitesi Bilişim Hukuku öğretim görevlisi Prof.Dr. Yaman Akdeniz, büyük şirketlerin sosyal medyadan tedirgin olduklarını söylüyor. Akdeniz, “Altıok da gerçekten bu sebeple işten çıkarıldıysa bu bir sansür ya da dışarıdan baskıyla alınmış bir karar da olabilir” diyor. 

Bilişim hukuku alanında çalışan avukat Mete Tevetoğlu da ‘işverenin güvenini sarsıcı hareketlerde bulunma’, ‘haksız rekabete yol açma’ gibi nedenlerin işten çıkarma gerekçesi olabileceğini, bunun özel hayata müdahale olmadığını söylüyor: “Kişi çalıştığı kurumda kendisine teslim edilen telefon ve bilgisayarı görev tanımının dışında kullanmamalı.” 

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel ise “Şirketin imajını negatif olarak etkilemek ve sırları izinsiz olarak açıklamak konuları kanununda iş akdini sona erdirmeyi sağlayıcı nedenler. İş kanuna göre bu durum tartışmaya açık değil” diyor. (RADİKAL / İSTANBUL )