Twitter CEO'su: 'Türk hükümeti ile anlaşmadık'

Twitter CEO'su: 'Türk hükümeti ile anlaşmadık'
Twitter CEO'su: 'Türk hükümeti ile anlaşmadık'
Son günlerde Twitter'da silinen kullanıcı hesaplarının muhalefet mensuplarına ait olduğu iddiası üzerine açıklama yapan Twitter CEO'su Dick Costolo, Türkiye ile bu konuda bir anlaşmaya varmadıklarını ifade etti.
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Dün akşam saatlerinde Twitter üzerinden Türk internet kullanıcılarının sorularını yanıtlayan ünlü sosyal paylaşım sitesinin CEO'su, silinen kullanıcı hesaplarının hükümetin talebiyle bir ilgisi olmadığını belirtti.

KARŞIT GÖRÜŞLER BİRBİRLERİ HAKKINDA SPAM BİLDİRİMİ YAPIYOR

Son günlerde gerek dünyada, gerekse Türkiye 'de en çok konuşulan konulardan birisi olan Twitter'daki takipçi sayılarının hızla azalması konusunda bir açıklama yapan Twitter CEO'su Dick Costolo, kendisine sorulan 'Türk hükümetiyle neden anlaşmaya vardınız?' sorusuna 'böyle bir anlaşmamız bulunmuyor' diyerek yanıt verdi ve Türkiye'de karşıt görüşlerdeki grupların birbirleri hakkında sahte spam ve ihbar bildiriminde bulunduğunu ifade ederek, bu konuyu netleştirmek üzere çalıştıklarını da ifade etti.

'HÜKÜMET MUHALİF HESAPLARI SİLDİRİYOR' İDDİASINA YANIT

Ortaya atılan bir iddiaya göre, Twitter, hükümet ile bir anlaşma yoluna giderek, 'Gezi Parkı' olaylarında aktif rol oynayan muhalif kesimin hesaplarını kapattırdığı ifade ediliyordu. Ancak silinen kullanıcı hesaplarınının hükümetin talebiyle gerçekleşmediğini söyleyen Costolo, silinen hesapların farklı görüşlerdeki insanların birbirlerini spam olarak bildirmesinden kaynaklandığını ifade etti. Bu sorunu çözmek için de bir çalışma içerisinde olduklarını açıklayan Twitter CEO'su, yakın zaman içerisinde sonuca varmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Erol Köse'nin Twitter'daki takipçileri bir günde eridi!


Bilindiği üzere son günlerde aralarında birçok ünlü ismin de bulunduğu Türk Twitter kullanıcıları, sosyal paylaşım sitesinin başlattığı sahte takipçi operasyonu kapsamında çok sayıda takipçisini kaybetmişti. Bu doğrultuda özellikle sahte takipçi satın aldığı belirtilen Erol Köse'nin çok kısa bir süre içerisinde yüzbinlerce takipçisi silinirken, ünlü türkücü İbrahim Tatlıses de 'yumurta hesap' operayonundan muzdarip olduğunu attığı bir tweet ile belli etmişti.

'TÜRKİYE MUHTEŞEM GÖRÜNÜYOR'

Costolo ayrıca, bir Türk kullanıcı tarafından kendisine yöneltilen 'daha önce hiç Türkiye'de bulundunuz mu? sorusuna; 'Hayır, ancak gelmeyi çok isterdim. Muhteşem bir yere benziyor' diyerek yanıt verdi.

TWITTER'DA TAKİPÇİLER NEDEN AZALIYOR?

Milyon dolarlık bir sektör haline gelen 'sahte takipçi' pazarına karşı savaş açan Twitter yetkilileri, bu doğrultuda 'yumurta' diye tabir edilen kullanıcı hesaplarını kapatma yoluna gitmişti. Ülkemizde de sahte takipçi satın aldığı iddia edilen birçok sanatçıyı da etkileyen bu operasyon neticesinde, birçok kullanıcının takipçi sayılarında onbinlere varan sayılarda azalmalar meydana gelmişti.

 

Twitter'dan hükümetin 'işbirliği' önerisine ret

Twitter için yasa değişiyor