Twitter, mahkeme salonunu aratmadı

Haber: AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi
EKREM BEKTEŞ / Arşivi

Ergenekon davasında cezaların açıklanmasının ardından siyasetçiler Twitter’dan tepki yarışına girdi. Muhalefet milletvekilleri cezalara isyan ederken; AKP ’li vekiller ise mahkemenin ‘Ergenekon örgütünün’ varlığını kabul ettiğini vurguladı.
AK PARTİ GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ ALİ ŞAHİN: Bu cezalar özgür ve demokratik Türkiye’nin inşası yolunda çok güçlü bir temel ve zemin oluşturacaktır. Türkiye’de bir dönem kapanmıştır.
AK PARTİ İZMİR MİLLETVEKİLİ ALİ AŞLIK: Parti İzmir milletvekili Ali Aşlık: TC Devleti ayak bağlarından birinden kurtuldu.
Tayyar’dan Haberal çıkışı
AK PARTİ GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ ŞAMİL TAYYAR: Mahkeme Ergenekon’un varlığını kabul etti! Nerde bulursam üye olacağım diyen KK’yı ( Kemal Kılıçdaroğlu ) Silivri’de üyelik kaydına bekliyoruz. Davanın seyrine ve iddianameye baktığımızda karardaki en büyük sürpriz, 12 yıl 6 ay ceza alan Haberal’dır! Müebbetten nasıl döndü, ilginç! Çok açık söylüyorum; Haberal kararı tam bir kurtarma operasyonudur! Gizli tanık değilse mutlaka başka bir nedeni olmalı!
CHP : Mahkeme darbesi
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT TEZCAN: Bugün bir mahkeme darbesi yaşandı. Ergenekon tertibi adalete vurduğu darbeyle vicdanları kanattı.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SÜHEYL BATUM: “Silahlı örgüt dedikleri Ergenekon’un eli silahlı olması sonucunu doğuran kişilerden Osman Yıldırım beraat aldı, ama onun varlığı nedeniyle silahlı terör örgütü kabul edildiği için gazeteci Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. 5 Ağustos tarihi önemli bir tarihtir. Atatürk’ün Meclis tarafından Başkomutan ilan edildiği gündür. Ondan seneler sonra, aynı gün, bu ülkenin Genelkurmay Başkanı’nı, terör örgütü yöneticisi Şemdin Sakık’ın gizli tanıklığına dayanarak müebbet hapse mahkûm ettiler.”
Kürtlere karşı suç
BDP EŞ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MERAL DANIŞ BEŞTAŞ: Ergenekon sanıkları Kürtlerin öldürülmesinden, kaybettirilmesinden yargılanmadılar. Bu nedenle Kürtlere karşı işlenen suçlar devam ediyor.
MHP ’den Başbuğ tepkisi
MHP IĞDIR MİLLETVEKİLİ SİNAN OĞAN: Teröristbaşı, bebek katili Öcalan ile Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ neredeyse aynı cezaya çarptırılmış.