'Twitter', savcılıktan serbest

Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İzmir ’de polis ekiplerinin Gezi Parkı eylemleriyle ilgili ‘ sosyal medya üzerinden halkı isyana teşvik ettikleri’ gerekçesiyle gözaltına aldığı 34 kişiden 33’ü ifade verdikten sonra serbest kaldı. Sosyal medya operasyonunda gözaltına alınanların ifadeleri, sabaha karşı tamamlandı. Savcının talimatıyla eylemlere destek veren 33 kişinin tamamı bölüm bölüm serbest bırakıldı. Eylemlere karşı hareket eden ve eylemcileri tahrik ettiği ileri sürülen F.E.A.’nın ifadesinin ise sürdüğü bildirildi. F.E.A.’nın Twitter hesabından ‘Henüz Anıtkabir tapınağını yakmadık ama bu gece İzmir p.ç.’lerine cehennemi yaşatacağız’, ‘Alsancak’ı terk edin, arkadaşlarınızı arayın, polisle çatışamadan öldüresiye döveceğiz sizi’ tweet’lerini paylaştığı öğrenildi.
İzmir Valisi Mustafa Toprak da Rüştü Ünal Polis Meslek Yüksekokulu’nda katıldığı mezuniyet törenin ardından gözaltılarla ilgili soruları yanıtladı. Vali şunları söyledi:
“Şüphesiz sosyal medyada haberleşmek, ileti atmak almak bunda problem yok. Bunların halkı galeyana getirecek bazı unsurları taşıması, yakmak, yıkmak, talan etmek gibi bazı içerikler var. Tabii ki bunların hassasiyetle üzerinde durulması gerekiyor. Bunların Türk Ceza Kanunu’na göre, hangi derecede suç unsuru olup oluşturmayacağı adli mercilerin takdiri ve kararı. Milyonlarca Twitter, Facebook kullanıcısı var. ‘Onlar için de mi bu yapılıyor’ gibi bir noktaya itmemek lazım. Şu ana kadar tespit edilen Facebook, Twitter içeriklerinde ‘Ayaklanalım, yakalım, yıkalım, basalım, polis buradan çekiliyor’ gibi ifadeler var. TCK’nın 214. ve 217. maddeleri kapsamında değerlendirmeler yapılıyor. Bunların bir kısmı şüphesiz ki ilgili savcılar tarafından irdeleniyor, serbest bırakılıyorlar. Bir kısmı belki tekrar çağırılabilir.”