Twitter ve Facebook'a siber terör suçlarına karşı düzenleme geliyor

Twitter ve Facebook'a siber terör suçlarına karşı düzenleme geliyor
Twitter ve Facebook'a siber terör suçlarına karşı düzenleme geliyor
Facebook ve Twitter'a yönelik yasal düzenleme hazırlandığını açıklayan Bakan Güler, Duran İnsanlar içinse "Trafiği kapatmazsa müdahale yok" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı olaylarının ardından sosyal medyaya düzenleme geliyor. İçişleri Bakanı Muammer Güler, siber terör yasası hazırlığının ipuçlarını vererek, “Twitter üzerinden, Facebook üzerinden, internet üzerinden veya yazılı veya görsel medya üzerinden suç her türlü işlenebilir. Bunun önüne geçilmesi için çeşitli yollar var, bu düzenleme buna yönelik” dedi. Dün Ankara ve İstanbul ’da yapılan operasyonları da değerlendiren Güler, TBMM’de şu mesajları verdi:
İSTANBUL'DA MLKP OPERASYONU: İstanbul’da bir operasyon var. Yasadışı bir örgüte yönelik olarak 1 yıldan beri takip ediliyordu. Projeli operasyon dediğimiz, TEM savcılarının ve özel yetkili savcıların talimatıyla yürütülen bir operasyon var. Bu özellikle son Gezi Parkı’yla ilgili protesto eylemlerine de bu örgütün elemanlarının birçoğunun katıldığı, çelik bilyeler, molotof kokteylleri, sis bombaları gibi ele geçirilen unsurlar var, ama diğerleri MLKP örgütüne yönelik operasyon. 
ANKARA'DA GEZİ OPERASYONU: Ankara’da bir başka operasyon Gezi Parkı olayları nedeniyle yapılan protestolarda kamu mallarına zarar veren, şiddet eylemlerini gerçekleştiren, halkı suç işlemeye teşvik eden ve bu yapılan tespitlerle kimlikleri belirlenen kişilere karşı operasyon yapıldı.
MOBESE’DEN TESPİT: Polisin bu konuda yaptığı çeşitli tespitler var. MOBESE kameraları var, diğer kameralar var, basına yansıyan fotoğraflar var. Usulünce alınmış teknik ve fiziki takipler var. 

‘Özgürlükleri kısıtlamıyoruz genişletiyoruz’ 

SOSYAL MEDYA:
İnternet bugün dünyadaki en önemli iletişim ağlarından bir tanesi ve temel özgürlüklerden. Bizim bu konuda herhangi bir kısıtlamamız söz konusu değil. Gezi olayları sırasında da bu kadar dezenformasyon yapılmasına rağmen, kısıtlamaya yönelik hiçbir işlem yapılmadı. Türkiye ’de 60 milyon internet kullanıcısı var. 30 milyon Facebook kullanıcısı var. Biz bu özgürlüğün genişletilmesi, yatırımların genişletilmesi anlamında çok tedbir alıyoruz. Geçtiğimiz gün Başbakanımız Kredi Yurtlar Kurumu’nda öğrencilere 24 saat erişebilir internet dağıtımını yaptılar.
SİBER SUÇLARA KARŞI DÜZENLEME: İnternet üzerinden bir sanal terör uygulanmaya çalışılıyor. Terör örgütlerinin halkı suç işlemeye yöneltmek, isyana teşvik etmek, ayrıca çok önemli bazı marjinal gruplar kimliklerini gizlemek suretiyle bunu yapmaya çalışıyorlar. Tabii bunun önlenmesine yönelik ve bunları tespite yönelik bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Kişilerin kimlik bilgilerinin deşifre edilmesi, resmi makamların sitelerine girilip bu bilgilerin deşifre edilmesi ve onlar üzerinden farklı yayınlar yapılması, iftiralara yol açılması, birçok kişi bize, benim siteme girilmiş, benim üzerimden farklı mesajlar verildi deniyor. Bunları önlemeye yönelik elbette bir düzenlemeye ihtiyaç var ve bunlar evrensel konular. Bütün devletler bunu nasıl yapıyorsa biz, ona paralel bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Yoksa bunu kısıtlamaya yönelik bir şey yok. Ayrıca Adalet Bakanlığı’nın kimlik bilgilerinin korunmasına yönelik düzenlemesi var.
SOSYAL MEDYE ÜZERİNDE SUÇ İŞLENEBİLİR: Twitter üzerinden, Facebook üzerinden veya yazılı veya görsel medya üzerinden suç her türlü işlenebilir. Bunun önüne geçilmesi için çeşitli yollar var, bu düzenleme buna yönelik. Son Gezi olaylarında da dezenformasyonda bulunan, yanlış haberlerle halkı kışkırtmaya çalışanları gördünüz. Bunlarla ilgili bir düzenleme var. Yurtdışı kaynaklı olan da var tabii, tespitleri yapılıyor. Çarpıcı şeyler var.
CNN’İN YAPTIĞI SANAL TERÖR: CNN’in yaptığı yayını gördünüz değil mi, AK Parti ’nin yaptığı mitingi sayın Başbakan’ın protestosu mitingine dönüştürmek istediler. Sanal terör dediğimiz bir olay var.
ADRESİ TESPİT BİZİM GÖREVİMİZ: Açıkça twit atıp da halkı galeyana getiriyorsa suç işlemeye teşvik ediyorsa dezenformasyona yönelik yayınlar yapıyorsa elbette bunun adresini tespite yönelik çalışmalar yapıp bunu adli makamların önüne götürmek bizim görevimiz. Şu an bir sayımız yok, ama tespit yapıyoruz.
DURAN İNSAN GENEL HAYATI VE ÖZGÜRLÜKLERİ ETKİLEMEZSE MÜDAHELE: Bir şiddet eylemine dönüşmeyecek, genel hayatı bozmayacak, başkalarının özgürlüklerini kısıtlamayacak olursa, herkesin böyle bir hakkı var. Trafiği etkilemeyecek. Sabahtan akşama kadar Kızılay’da ben gösteri hakkımı kullanacağım, böyle bir hak var mı? Böyle bir yetkiyi kimse düşünebilir mi? Hepsi kamu düzeniyle ilgili konular.