Twitter yeniden açıldı mı?

Twitter yeniden açıldı mı?
Twitter yeniden açıldı mı?
Twitter'ın bu sabah Türkiye'den bir avukatla anlaşarak BTK'da görüşme yapması sonrasında twitter'ın bazı bölgelerde kullanıma açıldığı iddia edildi. Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, Twitter'ın Türk mahkemelerinin verdiği kararları uygulamayı taahhüt etmesi durumunda sorunun çözüleceğini söyledi.

Türkiye 'de 12 milyon kadar kullanıcısı olan Twitter'ın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kapatılması sonrası Twitter harekete geçti.

Dün gece Türkiye'de avukat arayışına giren Amerika merkezli şirket ilk etapta avukat bulmaya çalıştı. Gece geç saatlerde Türkiye’den avukat arayışına giren Twitter, bilişim davalarının tecrübeli isimlerden Av. Gönenç Gürkaynak ile anlaştı. Av. Gürkaynak, sabah saatlerinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’yla (TİB) görüşmek için Ankara 'ya gitti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise Twitter'ın Türkiye'de bir hukuk bürosuyla veya bir temsilciyle anlaşarak Türk mahkemelerinin verdiği kararları uygulamayı taahhüt etmesi durumunda erişime kapatma sorununun anında ortadan kalkacağını söyledi.

TİB: 'YOK ÖYLE BİR ŞEY'

TİB Başkanlığı Özel Kalem Müdürü yaptığı açıklamada 'Yok öyle bir şey. Açılma söz konusu değil." Ancak bu açıklamalara rağmen bazı kullanıcılar an itibariyle Twitter'a girebiliyor.

KULLANICILARIN BİR KISMI GİREBİLİYOR

Kadıköy, Merter ve Avcılar gibi İstanbul 'un bazı semtlerinde kullanıcılar Twitter'a yer yer girebiliyor. Örneğin kullanıcılar telefonuyla Twitter'a giremezken, kendilerine gelen Twitter bildirimlerini (örneğin retweet veya özel mesaj) görebiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gürkaynak, Twitter’ın Türkiye’deki avukatı olduğunu doğruladı. Twitter’ın çözüm için harekete geçtiğini belirten Gürkaynak, görüşmelerin şu anda sürdüğünü ifade etti.

TWİTTER YENİDEN Mİ AÇILDI? 

Yaşanan gelişmeler sonrasında twitter’ın yeniden kullanıma açıldığı iddia edildi. Yasak sonrasında twitter’a Türkiye’den girişler kısa süreliğine düşü göstermiş, ardından Türkiye’den gönderilen mesajlarda ciddi bir artış gözlenmişti. Bunda kullanıcıların DNS ayarlarını değiştirmek ya da farklı uygulamalar yüklemek gibi çözümler bulması etkili olmuş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de dahil hükümet ve devlet yetkilileri de yasağı delmişti.

Twitter’ın Ankara’da yürüttüğü görüşmeler sonrasında ise siteye girişlerin açıldığı iddia edildi. Pek çok kullanıcı, herhangi bir ayar yapmadan siteye girebildiğine dair tweetler attı. Bazı bölgelerde İnternete 3G ile bağlana kullanıcılar da twitter’a erişimde bir sorun yaşamadı.


‘TWİTTER MAHKEME KARARLARINI UYGULAMAYI TAAHHÜT ETTİĞİ ANDA’

Bu arada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Twitter'ın Türkiye'de bir hukuk bürosuyla veya bir temsilciyle anlaşarak Türk mahkemelerinin verdiği kararları uygulamayı taahhüt etmesi durumunda erişime kapatma sorununun anında ortadan kalkacağını söyledi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Kurulu sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Işık, "Kişilik haklarına, özel yaşamın ihlaline yönelik mahkemelerin verdiği kararların uygulanmasına yönelik Twitter'ın Türkiye'de herhangi bir muhatabı yok. Şirketten ısrarla istenen Türk mahkemelerinin verdiği kararları uygulayacak hukuki bir muhatap koyması" dedi ve ekledi:

"Bildiğim kadarıyla Twitter yetkilileriyle görüşmeler devam ediyor. Türkiye'de bir muhatap oluşturulursa hemen erişime açılacak. Daha önce YouTube'da yaşadık. Benzer bir durumla karşı karşıyayız ama zannederim sorun çözülüyor. Twitter Türkiye'de bir hukuk bürosuyla veya bir temsilciyle mahkemelerin verdiği kararı uygulamayı taahhüt ettiği anda sorun ortadan kalkacak."

(Radikal.com.tr / Reuters)