Twitter'a 'Gezi' kontrolü geliyor!

Twitter'a 'Gezi' kontrolü geliyor!
Twitter'a 'Gezi' kontrolü geliyor!
Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın Gezi Parkı eylemlerini ele aldığı zirvede, eylemlerin organize edildiği sosyal medyanın istihbarat birimlerince takip edilmesi kararı alındı.

Gezi eylemlerinin değerlendirildiği ilk önemli toplantı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nca (KDGM) yapıldı. Toplantının en önemli tartışması, Taksim’de başlayan ve bir anda Türkiye ’ye yayılan Gezi Parkı eylemleriyle ilgili neden istihbarat edinilemediği noktasında yaşandı.

Bu konuda, özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün örgütsel istihbarat çalışmaları dışında, “stratejik istihbarat” çalışılması, Gezi olaylarının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği görüşü kabul gördü.

'BENZER OLAYLARDA 3G BAĞLANTISI KESİLEBİLİR'

Milliyet Gazetesi’nden Tolga Şardan’ın haberine göre Toplantıda eylemlerin ilk günlerinde eylemlere katılanların, örgütsel bağları olmayan, toplumun farklı kesimlerinden, değişik yaş gruplarından katılımcılar olduğu konuşuldu. Bundan sonra yaşanması olası benzer olaylarda, istihbarat hizmetlerinde görevli kurumların örgütsel istihbaratla birlikte stratejik istihbarat çalışmalarına yoğunlaşması kararı alındı.

Toplantıda, algı yönetimi ile sosyal medyanın iyi yönetilmesi gerektiği tartışıldı. İngiltere’de ve Arap baharı sırasında internetin kesilmesi örneği tartışılarak, benzer biçimde olası eylemlerde 3G’nin kullanıma kapatılabileceği fikri öne sürüldü. Ancak, internetin kapatılmayıp daha yoğun biçimde takip edilmesinde görüş birliğine varıldı.

'YÜRÜRLÜKTEKİ YASA, GEZİ PARKI BENZERİ EYLEMLER İÇİN YETERSİZ'

Adalet Bakanlığı’nı temsilen toplantıya katılan savcılar, halen yürürlükteki 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nın Gezi Parkı süreci ve benzeri olaylar karşısında yetersiz kaldığını savundu. Savcılar mevcut yasal düzenlemelerde kamu düzeninin bozulmasının suç olarak karşılığının bulunmadığına dikkati çekti.

Müsteşar Ulvi Saran’ın başkanlığındaki toplantıda İçişleri ve Adalet bakanlıklarının yanı sıra, MİT Müsteşarlğı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, TRT, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Anadolu Ajansı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Telekomünikasyon Başkanlığı’ndan (TİB) temsilciler bir araya geldi.


  http://www.radikal.com.tr/115442211544229

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şirinler Demokrasisi - Crans

  Uslu bir çocuk olursan sende demokrasiyi görebilirsin

  Bir Devlet Mekanizmasının İşlevselliği - berkayhür

  x ülkesinde 1 milyona yakın insan sokaklarda bir hükümeti protesto ediyor, hüküetin olaylardan çıkarttığı ders böyle eylemleri nasıl engelleriz oluyor. Kendinde bir yanlışlık aramıyor da, milleti nasıl toplatmayız diye daire kuruyor. X ülkesi işte sakın siz üzerinize alınmayın, neme lazım; biz paket halinde demokrasi alan bir milletiz.

  Hafizam zayif :) - kujo84

  Gecenlerde DEMOKRASIli memokrasili,Paketli,POSETLI birseyler aciklanmamismiydi ya ben mi yanlis hatirliyorum :)

  off - keryil

  o kurullarda ve kurumlarda hepiniz bu kadar yasli olamazsiniz, nasil bu kadar geri kafali olabiliyorsunuz yahu? koskoca gezi'den devletin cikardigi ders "3G'yi kesebilelim" ve "istihbaratcilar twitter'da eylem organize eden var mi diye takip etsin" den ibaret oyle mi? en az on gezi eylemi daha mustehak size demek ki. hala yerinizi bilmiyorsunuz. hala haddinizi bilmiyorsunuz. tek bildiginiz "guvenlik" (ki hadi diyelim mustesarlik kamu guvenligi mustesarligi diye bu normal), guvenlikle ilgili bildiginiz tek sey de "yasak" ve casusluk. ayda bir aihm'de mahkum oluyoruz toplanti ve gosteri yuruyusleri yasasi sebebiyle, oradaki savcilarsa yasanin nasil yeterince cezalandirici ve keskin olmadigindan yakinmislar canlarim. belli ki turkiye'de savcilarin aihm ictihatlarina uymak gibi bir kaygilari yok. bir de savci, genel mudur filan diye buyuk buyuk sifatlari var bu kucucuk, ilkel fikirlerin sahiplerinin. sizinle ayni ulkede dogmus olmaktan, ayni havayi solumus olmaktan utaniyorum. belki ben secmedim ama yine de utaniyorum. ingiltere'deki aptal despot muhafazakarlarla ayni fikirdesiniz diye kendinizi modern dunyayla uyumlu sanmaniz da ayri bir kahir sebebi tabi.

  KÖRLER SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLAR - Wookiert

  Kafasına biber kazı fişeği ile nişan aldıkları, vurdukları adamlar neden camları kırdı diye zırlamak yerine tepkiyi algılayıp insanlara işkence eden, yasadışı gözaltına alan, çadırlarını yakan kişileri anında cezalandıracak süper gelişmiş istihbarat ve IQ kapasitesine sahip olsalar, ne gezi olayları olacak ne de onu da loglayalım, bunu da kaydedelim edebiyatına gerek kalacaktı. adamlar kendi yapıp, sonra bahane olarak kullanıp özgürlüklere tecavüz edecek bir fırsata dönüştürüyorlar her olayı. Bu adamlar bu pozisyonlara nasıl geldi, nasıl bir kariyer yöntemi bu? Otobüs söförlüğü yapacak vizyona sahip değiller.

  Geleceği okuyamayan hükümetler - ra di ka

  Cidden politikalarını sosyal medya ve internet üzerinde kontrolü arttırarak mi devam etmek istiyor ak parti? Çünkü bu şekilde devam ederse bunun imkansız olduğuyla yüzleşebilir, bunun en gerçekçi örneğini arap baharı ve gezi parkı olaylarında gördük, cumhurbaşkanı gül'de kendi sözleriyle bunu onayladı. Günümüz hükümetleri internet sayesinde globalleşen ve tek bir vücut haline gelen medya, haber ve popüler kültür paylaşımını yasaklarla engelleyemez. İnternetin gücü küçümseniyor. Aslında internet devirdiği hükümetler, gerçekleri her bir hücresiyle yansıttığı eylemler, terör örgütlerinin bile bir araç olarak propagandalarını yaptığı bir aygıt olarak yeterince bunu imkansız olduğunu kanıtladı. Artık gerçekleşlerle yüzleşmeli ve buna göre politikalar üretilmeye başlanmalı! Twitter kullanımında dünya lideri olan bir ülkenin, aynı zamanda hükümete protesto niteliğinde tweet atan kişilerin içeriye alındığı bir ülke olması, cidden düşündürücü. Ak parti toplum üzerindeki baskılarına internet ve sosyal medya üzerinde de devam ettirirse, önümüzdeki günlerde belirli aralıklarla internet erişim engellerinin çok da gerçekten uzak olmayacağını göreceğiz.

  Biz demiştik.. - yazarın sonu

  Çok değil 3-5 ay önce istihbarat birimlerinin sosyal medyayı takip etmediği açıklaması yayınlandığında inanmayın TERSİ DOĞRUDUR demiştik. Bu hükümet mantığıyla yanılmamız da mümkün değil. Onlar ne söylerse tersi doğru. Elimizdeki mezura budur. Şimdi ne yapacaklar? Bol takip bol liste, hedefler İPlerden belirlenip gözaltı, cezaevi. Kamu görevlilerini içeri alma operasyonu bitti sıra vatandaşı da tutsaklaştırmakta. Paketten kurtlu makarna mı çıktı ne?