Twitter'da AKP ve cemaat arasında belgeli dershane savaşı

Twitter'da AKP ve cemaat arasında belgeli dershane savaşı
Twitter'da AKP ve cemaat arasında belgeli dershane savaşı
Dershanelerin kapatılacağı haberinin ardından AK Parti ve Gülen cemaati arasında 'twitter meydan savaşı' başladı.
Haber: TEVFİK ŞAHİN / Arşivi

Zaman gazetesinin ‘dershaneler kapatılıyor’ haberiyla başlayan tartışmalar sosyal medyada kara propaganda fırtınasına dönüştü. Bülent Arınç’ın dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ‘tüm paydaşlarla görüşüleceğini’ açıklaması ve Fethullah Gülen’in cemaate ‘itidalli olma’ çağrısı yapmasına rağmen twitter’daki cemaat ve hükümet taraftarları amansız bir kavgaya tutuştu.

#DershaneyleGelenADALET”
Dershane tartışmalarının ilk gününde cemaat taraftarları ve dershane severler tarafından twitter’da açılan #DershaneyleGelenADALET hashtag’i günlerdir Türkiye gündeminde en çok konuşulan konular arasında birinci sırada. AKP ’nin 6000 kişiden oluştuğu iddia edilen twitter ordusunun bu süreçte TT listesine sokmaya çalıştığı “paraleleğitim” ve “dershanelereson” gibi başlıklar ise fazla başarılı olamadı.

AKP'den memura 'tweet atın' talimatı

“CEMAATTEN 'TWEET ATIN’ TALİMATI”
Dershane savaşında cemaat üyelerinin bu başarısının ardından Başbakan’ın sosyal medya danışmanı olduğunu söyleyen eski twitter troll’ü @esatce (Esat Burak Uzundere) takipçileriyle bir belge paylaşarak, cemaatin üyelerine yazılı bir talimat gönderdiğini ve twitter’daki tartışmada daha aktif olabilmeleri için yol haritası çizdiğini iddia etti.

Hükümete "şer odağı" suçlamasının da yapıldığı belgede herkesin bir twitter hesabı açması, hesabı olanların ise ikinci bir hesap açarak tweet atması isteniyor, özellikle hangi saatler arasında tweet atılacağı da bu talimat arasında yer alıyordu.

GÜLEN HAKKINDA VİDEO
Belgenin yayınlandığı gün 'AK Gençlik' tarafından Youtube'a yüklenen ve ardından silinen videoda Fethullah Gülen'e sert eleştiriler yapıldı. Fethullah Gülen'in geçtiğimiz hafta Perşembe gece yarısı yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'ı kastederek "Firavun aleyhinizde ise doğru yolda yürüyorsunuz demektir" dediği videodan parçalar alınarak bir video yayınlandı.

Twitter'da "Milletin Gücü" adıyla açılan ve AKP'li olduğu anlaşılan bir hesaptan paylaşılan video daha sonra silindi.
Twitter'da dershaneler konusunda 'caps' savaşı

TWİTTER’DA ‘KOMİK CAPS’ FIRTINASI
Pazar günü yayınlanan belge ve internette kısa süre hayatta kalabilen videonun ardından dün akşam twitter’da ilginç bir kampanya başladı. Ünlü isimlerin fotoğrafları kullanılarak hazırlanan grafiklerde ünlülerin ağzından dershaneye gitmelerinin ne kadar işe yaradığı anlatıldı. Dalga geçme amaçlı ve esprili grafiklerde Atatürk , Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Sabri Sarıoğlu, Edison, Rihanna gibi isimlerin fotoğrafları kullanıldı.
Genel olarak isminin sonunda #AK olan kullanıcılar ve AK Partinin il ve ilçe teşkilatları tarafından paylaşılan grafiklerin pek çoğu sabah saatlerinde paylaşan kişiler tarafından silindi.

HÜSEYİN ÇELİK’TEN SERT ELEŞTİRİ
Fotoğrafların silinmesinde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in dün akşam twitter hesabından yaptığı sert eleştirinin de etkisi oldu. “Dershane tartışmalarından yola çıkarak bir cemaatle ve o cemaatın manevi büyükleri ile alay etmek elbette edep dışıdır. “ diyen Çelik şunları yazdı:

Böyle bir seviyesizlik tabii ki kurumsal olarak Ak Parti'nin ve yetkililerinin kararı olamaz. Bireysel olarak yapılsa da kınıyorum. Tartışmanın, bir şeye taraftar veya karşı olmanın bir adabı vardır. Hem Ak Parti'nin he de cemaatın düşmanı olan kızıştırıcılara dikkat! Günlerden beri Sayın Başbakana hakaret içeren taglar açanların ve iğrenç tweetler atanların da cemaat mensubu olamayacaklarını düşünüyorum. Çünkü benim bildiğim hizmet cemaatı, böyle bir pespayeliğe müsaade etmez. İtiraza, tarize ve her türlü siteme eyvallah. Ama hakaret yok.

CEMAATTEN KARŞI ATAK: AKP, VEKİL VE BAKANLARA ‘TWEET ATIN’ TALİMATI VERDİ
Twitter’da bütün gece süren bu eğlence, bu sabah Zaman ve Taraf gazetelerinin haberleriyle farklı bir boyut kazandı. Taraf gazetesinin manşetten, Zaman gazetesinin ise internet sitesinden verdiği habere göre ünlülerin kullanıldığı bu tweet’ler Ak Parti tarafından verilen talimatla yapılmıştı ve çeşitli bakanlıklarda çalışan memurlar tarafından atılıyordu.

Taraf gazetesi AK Parti Sosyal Medya Koordinatörü ve A3 Dijital Medya yöneticisi Burak Gültekin’in partililere gönderdiği bir talimatın belgesini yayınlayarak, tweet’lerin bizzat dikte ettirildiğini iddia etti.

Gültekin’in, bakanlıkların sosyal medya sorumlularına ve teşkilatlara gönderdiği iddia edilen yazıda atılacak tweet örnekleri de yer alırken şöyle deniliyor:
“Sayın Bakanlık Sosyal Medya Koordinatörümüz, Ekte gönderdiğim dosyada gündemde olan dershanelerle ilgili tweet’lik bilgi notu bulunmaktadır. Bu akşam saat 20.30’da Twitter’dan dershaneler konusu üzerine yoğunlaşacağız.”

Ak Parti sosyal medya ekibinden bu konuda henüz açıklama yapılmazken, dershane tartışmaları twitter’da tam gaz devam ediyor.

Fethullah Gülen'den sabır çağrısı

Arınç: Genel af gündemimizde yok