Twitter'da 'Erdoğan' operasyonu

Twitter'da 'Erdoğan' operasyonu
Twitter'da 'Erdoğan' operasyonu
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine başta Twitter olmak üzere sosyal paylaşım platformlarında açılan sahte hesapların tespit edilebilmesi için Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde özel bilişim ekibi kuruldu. Yurtiçinde açılan sahte hesapların kimlere ait olduğunu bulabilen ekibin ilk operasyonunda, Cumhurbaşkanı dahil devlet büyüklerine küfür ve hakaret içerikli mesajlar yazdıkları öne sürülen 3 kişi gözaltına alındı.

RADİKAL-  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu, sosyal paylaşım platformları üzerinden devlet görevlilerine sistematik şekilde küfürlü ve hakaret içerikli tweetler yazdıkları tespit edilen sahte hesaplarla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, savcılığın talimatı üzerine başta Twitter olmak üzere sosyal paylaşım platformlarında açılan sahte hesapların tespit edilebilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde özel bilişim ekibi kuruldu.
Yurtiçinde açılan sahte hesapları kimlere ait olduğunu bulabilen ekip, hesaplarda, kullanıcı ve adres bilgilerinin ortaya çıkmasını zorlaştıran programların kullanıldığını tespit etti. Ekipler, şüpheli şahıslardan "kaan_kursat" isimli kullanıcının 1 ve 7 Ocak'ta, diğer hesaplara tavsiye niteliğinde, "Bu kadar iddialıyım, artık seni Twitter kurucusu dahi bulamaz" ve "Vpn ya da Tor kullanarak yaptıysanız, hiç kimse yerinizi tespit edemez, rahat olun helal olsun dostlar" şeklinde tweetler yazarak, suça teşvik ettiğini görüldü.
Bu kişinin, Twitter'da bazı paylaşımlarda bulunan "Fuat Avni" adlı profile ise 4 Ocak'ta, "Tor kullanın rahat edin, böyle saçma sapan muhabbetlere girmeyin Fuatlar Avniler" şeklinde tweet yazdığı tespit edildi.
Yaklaşık 3 ay süren çalışmalar sonucunda ekipler, söz konusu hesap sahiplerinin kimlik, e-posta ve adres bilgilerini ortaya çıkardı.
Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından 5 Ocak'ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen yazıda, "hakaret", "terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarına konu paylaşımlarda bulunan 4 Twitter kullanıcısıyla ilgili açık kaynaklı tespit çalışmaları yürütüldüğü belirtilerek, "kaan_kursat" isimli kişinin kullandığı e-posta adres kullanıcısının Eyüp'te oturan Ayten K'ya ait olduğu ve paylaşımların bu kişinin internet aboneliğinden yapıldığı aktarıldı

3 KİŞİ GÖZALTINDA

Çalışmalarda "kaan_kursat" kullanıcısının, farklı iki Twitter hesabına sahip Sultangazi'de oturan Serpil I. ve Muğla'nın Fethiye ilçesinde oturan Serap K. ile iletişim halinde olduğunun tespit edildiği kaydedilen yazıda, İstanbul ve Muğla'da tespit edilen 3 kişinin evlerinde eş zamanlı gündüz arama yapılabilmesi, kullandıkları cihazlara el konulabilmesi için mahkemeden karar aldırılması ve bu kişiler hakkında yasal işlem yapılabilmesi için talimat yazdırılması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğinin talimatıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de aralarında bulunduğu çok sayıda devlet görevlisine küfür ve hakaret içerikli mesajlar yazdıkları tespit edilen 3 kişinin evinde arama ve el koyma kararı verilmesi için 11 Mart'ta mahkemeye yazı yazıldı.

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, bunun üzerine belirtilen adreslerde arama yapılması ve kişilere ait cihazlara el konulması kararı verdi.
Talimat üzerine operasyon düzenleyen asayiş ekipleri, kimliği tespit edilen Veli Hasan K, Serpil I. ve Serap K'yı evlerinde gözaltına aldı. İfadesi alınan şüphelilerin adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

İSTANBUL/AA


  http://www.radikal.com.tr/131266213126624

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  halkların liderlerini eleştirmesi - only truth

  Erdoğan başbakan iken, Esad hakkında konuşurken diktatörlüğü tanımlamıştı:''Bütün diktatörler korkaktır. Bütün diktatörler zalimdir. Bütün diktatörler, ülkelerinin düşmanlarından değil, kendi halklarından çekinirler". Tanımlamayı doğru yapmış. Söyleyecek bir şey yok.

  cumhuru, başkanına hakaretten hapishanede olan ülke: Türkiye - hamzaakyol

  başkanının cumhuru hapse attırdığı yönetim şekli: türk tipi cumhuriyet.

  - user386208

  Atatürk'e hakaret eden binlerce hesap var onlara da bir el atsanız? Atatürk olmasının dışında o da cumhurbaşkanıydı mesela. Eski yeni farkediyorsa siz de bir süre sonra eski olacaksınız ozaman atış serbest mi olacak?

  habere yorum yazmanın bedeli - Zizill

  düşünce ve ifade özgürlüğü vizyondan kalktı. tweet ve habere yorum yazmanın bedeli gösterimde.