@ismailsaymaz

Twitter'da polise 'Kendinize yakışanı yapın' dedi, evi basıldı

Twitter'da polise 'Kendinize yakışanı yapın' dedi, evi basıldı
Twitter'da polise 'Kendinize yakışanı yapın' dedi, evi basıldı
İzmir'de Gezi Parkı'na yönelik Twitter'daki paylaşımları nedeniyle evinden operasyonla gözaltına alınan 38 kişiden Aynur Tıkıroğlu'nun "suç" sayılan twitlerinde, polislere, "Polisimiz hemen kendine yakışanı yapmalı, barışı sağlamalı" dediği görülüyor ve göstericilere "Taşkınlıkta bulunmayın" demesi dikkat çekiyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İzmir’de Gezi Parkı’na yönelik Twitter’daki paylaşımları nedeniyle evinden operasyonla gözaltına alınan 38 kişiden Aynur Tıkıroğlu’nun “suç” sayılan twitlerinde, polislere, “Polisimiz hemen kendine yakışanı yapmalı, barışı sağlamalı” dediği görülüyor ve göstericilere “Taşkınlıkta bulunmayın” demesi dikkat çekiyor. Tıkıroğlu, gönüllü hukukçu ve doktorların isimlerini ve telefon numalarını da paylaşıyor.

İzmir’de, 31 Mayıs - 3 Haziran arasında twitter’da Gezi Parkı paylaşımları 38 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve bu kişilerden 36’sı gözaltına alındı veya kendiliğinden teslim oldu. Evlere yapılan baskınlarda telefonlara ve bilgisayarlara el kondu. TCK’nın 214 ve 217. maddelerine göre “suç işlemeye tahrik” ve “kanunlara uymamaya tahrik” suçlarından haklarından işlem yapılan gençlerden biri, üniversiteli Aynur Tıkıroğlu oldu. Evine yapılan operasyonla gözaltına alınan 23 yaşındaki Aynur Tıkıroğlu’nun ”twitlerine” el kondu.

* İzmir gözaltına alınacaklar 72 saat nezaretten sonra mahkemeye alınacak, baro numaralarını kaydet
* İzmir Gündoğdu Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor. Lütfen Basmane’ye çekmeye çalışan sivillere inanmayın
* İzmir Alsancak wifi şifreleri
* Arkadaşlar polis bugün İzmir’de alınan göstericileri alıp dağıtacakmış, taşkınlıkta bulunmayın, saldırmayın
* İzmir doktor numaraları lütfen yayalım
* İzmir’deki işkence ve gözaltılar için ÇHD’den Avukat Özgür Dinçer Çalım ile irtibat kurabilirsiniz
* Ankara ’daki seyyar doktor numaralarını aktarıyoruz
* Gündoğdu’ya yardım lazım, temizliğe yetişemiyoruz, eldiven ve çöp poşeti lazım
* Gezi Parkı olayındaki 17 yalan haber
* Yaşananlardan ders alan Kadir Topbaş ne yapacak acaba? Bir dahakine hardal gazı mı sıkacak?
* Basmane katlı otopark, acil yardım gerekli. İnsanları bayıltana kadar dövüyorlar.
* Halkınızı gazlayarak yaralayarak tahrik ederseniz, bundan herkes zarar görür. Polisimiz hemen kendine yakışanı yapmalı, barışı sağlamalı.
* Elektrik kesintisi olabilirmiş, telefonları şarj edelim, haberi duyuralım.
* Lanet olsun sizin gibi insanlara. Ambulansa gidenler bile rehin alınmış. Her yere dikkat edin, hiçbir yere saldırmayın, ne olur.
* Tahrik olmayın, yakıp yıkmayın. Sadece yürüyün güzel insanlar.
* Fuar’da plastik mermiye başladılar, dikkat.
* DEÜ rektörlüğünün önünde ambulans beklemekte.
* Yapmayın, yaptırmayın. 1- Her türlü ırkçı söylem, 2- Parti yandaşlığı, 3- Yanlış bilgilendirme, 4-Kışkırtma Provokasyon, 5- Küfürlü slogan
* Lütfen eylemlerdeki muhabir arkadaşlara hoşgörü...
* İzmir Alsancak’taki taksi nuramaları, paylaşın lütfen.


  http://www.radikal.com.tr/1136363113636320

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Polislerimizi danismanlari yaniltiyor. Di mi? - ohabey

  Her memuru danismani yaniltiyor. Yoksa yapmaz benim ileri demokrat memurum. Valiyi de danismanlari yaniltiyor. Yoksa yapmaz benim valim. Gazin alasini kullanan bir vali vardi surulup ic isleri bakani yapildi. Yapan kim? Erdogan. Onu da danismanlari yaniltiyor. Yoksa cok cok ileri demokrattir beyfendi. Polisin siddetine alkis tutan Ak Parti genclik kollarini da danismanlari yaniltiyor.

  Endişeliyiz - fulyayerlikaya

  Gectiğimiz dokuz gündür yaşananlar, tepkilerini gösteren vatandaslara ( cevrecilerin ) karsı, polisin orantısız güç kullanılmasına halkın gösterdiği tepki, duyarlılık nedeniyle çığ gibi büyümemiş midir? Aynı halkın gözaltına alınan cocukları ve gözüyaşlı anne babaları sahipleneceğini anlayamıyorlar mı ? Bu kadar mı basireti bağlanmıştır devlet büyüklerimizin ? Halk özgürlüklerime karışılmasın diye talepte bulunurken, başbakanın " başa bela twitter - diye nitelendirdiği sitelerde paylasım yapan genclerimizin, ne genci çoluk çocugun gözaltına alınmalarını, tutum ve tavrın değişmediğini gösterebşlecek olması nedeniyle endişe icinde izliyorum. Arkasından ne gelecektir ? Halk buna nasıl tepki gösterecektir, bu hesap edilmiş midir ? Bunu da düşünmek gerekir diye düşünüyorum. Aynı halkın daha da kızmasından, ülkede kargaşa havasının artarak yayılmasından da endişe duyuyorum. Aklı selim ve uzlaşmacı tavırlar ile bu kargasanın dindirilmesini istiyorum bir vatandaş olarak. Sosyal tepkinin doğru okunmasını bekliyorum. Evimizde bile endişe icindeyiz. Herkes endişeli.

  bu bir gözdağı - emr-91

  arkadaşlar o içeri alınanla sadece kurban amaç sadece gözdağı vermek eğer twit atarsanız içeri atarız diyorlar. twitterı yasaklamayacaklarına göre böyle bir şey yapıyor olabilirler. insnlar korkutmak

  Gözaltıları üzülerek izliyoruz. - fulyayerlikaya

  gectiğimiz dokuz gündür yaşananlar, tepkilerini gösteren vatandaslara ( cevrecilerin ) karsı orantısız güç kullanılmasına halkın gösterdiği tepki, duyarlılık değil midir ? Aynı halkın gözaltına alınan cocukları ve gözüyaşlı anne babaları sahipleneceğini fark edemiyorlar mı gercekten? Sosyal Medya'ya bela diyen hükümet , şimdide insalara bunu mu yapıyor.Halk özgürlük talebinde bulundukça hem de...üzülüyoruz!

  n'apiorsun ??? hiç olur mu ? - Al Capone

  Bir daha Asla AKP ye oy vermem / ögrençileri tutuklamak suç sayilir

  Vaybe - Jan21

  Yorum yazan arkadaşlar aman ayık olun :) sizi de almasınlar sakın.

  Mesaj alınmıştı hani? - Marlene

  Günlerdir demokrasi, özgürlük, eşitlik için yürüyoruz. Haklarımız için barışçıl bir şekilde yürüyoruz. İfade özgürlüğü için yürüyoruz ancak hiçbir hakaret - yalana kaçmadan kendini twitter üzerinden ifade eden insanları - yasadışı bir şekilde - göz altına alıyorlar. Demek ki bu eylemlerden kimse bir ders çıkarmamış. Nedenini idrak edememiş. Mesajı almamış. Bu tutum devam ettiği, özgürlükler kısıtlandığı sürece bu insanlar evlerine dönerler mi peki?