Twitter'da sahte ölüm: Aycan Karaali

Twitter'da sahte ölüm: Aycan Karaali
Twitter'da sahte ölüm: Aycan Karaali
Dün gece twitter'da yayılan bir yalan haber sosyal medyanın gündeminin değiştirdi.
Haber: Tevfik ŞAHİN / Arşivi

Hatay’daki olaylar sırasında Ahmet Atakan isimli gencin hayatını kaybetmesinin ardından yükselen hassasiyeti provoke etmek isteyen bazı gruplar twitter ’da sahte bir ölüm haberleri yaydı.

Twitter’da bazı kullanıcılar Hatay’da Aycan Karaali isimli bir gencin polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurulduğu, komaya girdiği ve ameliyata alındığı iddia etti.

Bazı televizyon kanalları da haberi yayınladı. “Armutlu'da yaralanan, beyin kanaması geçiren Aycan Karaali’nin kafasında 5 çatlak var” "Beyin ameliyatına alınan Aycan Karaali'nin kalbi ameliyatta iki defa durdu. Durumu ciddiyetini koruyor" haberleri kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan konu oldu.

Twitter’da “Aycan Karaali” ve “#DirenAycan” başlıkları altında yaralı olduğu iddia edilen kişi için mesajlar paylaşıldı. Ancak saatler süren tartışmaların ardından Hatay’da böyle bir kişi olmadığı ortaya çıktı. Twitter ve Facebook ’taki Aycan Karaali isimli bazı kişiler mesajlarla yaralı kişinin kendileri olmadığını açıkladı.

Twitter’daki yalan haberin, Aycan Karaali isimli bir kullanıcının hesabından, arkadaşı olduğunu iddia eden kişi tarafından atılan twitlerle yayıldığı ortaya çıktı.


  http://www.radikal.com.tr/115025411502543

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  merak etmeyin - aharasa

  kimse tweeterdan korkup ona sansür uygulamaya kalkmasın. insanlar salak değil. arkadaşının yalan söylediğini nasıl anlıyorsa, tweeterdaki yalanalrı da anlıyor, hem de daha çabuk anlıyor. halkı bu kadar edilgen gören çok yanılır.

  ... - isakent

  lapin kaynıyor ortalık tabi bu ortamı kullananlarda olacaktır benim anlamadığım bazı medya guruplarıda mal bulmuş mağrip gibi soruşturmadan dedikodulara bile haber muamelesi yapıyor

  ... - k-a-o-s

  medya haber yapmaya cesaret bulamadığı için sosyal medya yeni haber kaynağı oldu zaman zaman yalan haberler çıksa da hakkını yemeyelim,uludere'yi,reyhanlı'yı vs. hep oralardan öğrendik...haber bültenleri her gün yalan haberlerle süsleniyor bence bazen de bu yalanları gazetenize taşıyın,taşıyabilirseniz....