Twitter'den Melih Gökçek'e hakarete beraat

Twitter'den Melih Gökçek'e hakarete beraat
Twitter'den Melih Gökçek'e hakarete beraat
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e Twitter'dan "#EdepsizsinMelihGokcek" hashtag'i ile tweet atan ve 27 Şubat'ta okuduğu okulda gözaltına alınan 17 yaşındaki lise öğrencisi İrem A. beraat etti.


Hürriyet'in haberine Gökçek’e hakaret ettiği gerekçesiyle İrem A. hakkında açılan dava Ankara 3. Çocuk Mahkemesi’nde bugün görüldü. İrem A., okulu dolayısıyla davaya katılamazken avukatı Muzaffer Demir duruşmada yer aldı. Mahkeme, iddia ve savunmanın ardından Aksoy’un beraatine karar verdi.

''HAK YERİNİ BULDU''

Mahkeme sonucunu ve Gökçek ile Twitter polemiğini Hürriyet’e değerlendiren İrem A., “Düşünce özgürlüğümü kullanarak attığım tweetlerdi. Sonucu istemediğim şekilde oldu. Bu süreçte ben de ailem de yıprandı, en büyük destekçilerim annem ve dayımdır. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı nesiller düşüncelerini korkmadan söyleyebilmeli. Bugün mahkemem beraatla sonuçlandı. Mevlana’nın dediği gibi ‘Sen doğru ol da varsın sanan eğri sansın.’ Ben doğru olduğumu biliyordum, hak yerini buldu” dedi.
İrem A.’nın avukatı Muzaffer Demir de mahkeme kararının Anayasa’da ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde güvence altına alınan düşünce özgürlüğü ile ifade etme özgürlüğüne uygun bir karar olduğunu söyledi.

OKULDA GÖZALTI

İstanbul Beylikdüzü’nde bir lisede okuyan İrem A. geçen Şubat'ta Twitter üzerinden Gökçek’e “Atamın kemiklerini sızlatıyorsun #EdepsizsinMelihGokcek” ve “Müslüman geçinerek kul hakkı yediğin için #EdepsizsinMelihGokcek” hastaglari yazmıştı. İrem A.’nın, Twitter mesajı sonrası yedi polis eşliğinde okuldan alındığı, karakola götürüldüğü, evinde yapılan aramada laptopu ile diğer bilgisayarının harddiskine el konulduğu iddia edilmişt