UAÖ: Türkiye'de işkence bitmedi

Uluslararası Af Örgütü'nün (UAÖ) 2005 yılı raporunun Türkiye bölümünde, yasalardaki olumlu değişikliklere rağmen işkence ve kötü muamelenin sürdüğü savunuldu. Raporda, hak ihlalleri şöyle sıralandı:

LONDRA - Uluslararası Af Örgütü'nün (UAÖ) 2005 yılı raporunun Türkiye bölümünde, yasalardaki olumlu değişikliklere rağmen işkence ve kötü muamelenin sürdüğü savunuldu. Raporda, hak ihlalleri şöyle sıralandı:

 • Gözaltı yasalarındaki düzenlemeler, bazı işkence yöntemlerinin kullanılmasını azalttı. Ancak, bu düzenlemeler bazen uygulanmamakta. Dayak, elektrik verme, çırılçıplak soyma, ölüm tehditleri ve tutuklunun vücudunda iz bırakmayan işkence yöntemleri kullanıldığına dair raporlar gelmekte. İçişleri Bakanlığı, genelgeyle bu yöntemleri yasaklamasına rağmen, yemek, su vermeme, uykusuz bırakma ve rahatsız pozisyonlarda ayakta tutma gibi yöntemler hâlâ kullanılıyor. Ayrıca, insanlar yakalanmada, nakledilirken ya da sorguda dövülüyor.
 • İçişleri Bakanlığı'nın memurların oransız güç kullanmamasını söyleyen genelgesine rağmen, göstericilerin dövüldüğü ve yakalandıktan sonra biber spreyine maruz bırakıldığına dair raporlar gelmeye devam etti.
 • İşkence ve kötü muamele iddialarının savcılıkça soruşturulması yeterli değil. Zanlı memurlar soruşturma sürecinde nadiren aktif görevden alındı. İşkence ve kötü muameleyle suçlanan kişilerin adli süreçleri uzatıldığı için zamanaşımına uğradı.
 • Polisin aşırı güç kullanmasıyla ilgili şikâyette bulunanlar, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet ya da kamu görevlisine mukavemetle suçlandı.
 • Çoğu Doğu ve Güneydoğu'da olmak üzere 21 sivil, güvenlik güçlerince vurularak öldürüldü. Örnek, Ahmet Kaymaz ve oğlu Uğur Kaymaz'ın öldürülmesi.
 • Yargıtay ve yerel mahkemelerin, ifade özgürlüğünü destekleyen kararlarına rağmen, fikirlerini barışçıl yolla açıklayanlar kovuşturmaya uğradı. Siyasetçiler, Türkçe dışındaki dillerde propaganda yaptıkları için kovuşturmaya uğradı. Gazetecilere ağır para cezaları verildi.
 • Yüz binlerce kadının insan hakları, aile içi şiddet sonucu ihlal ediliyor. Dayak, tecavüz ve intihara zorlama gibi vakalarla ilgili raporlar ulaştı. Devlet görevlileri, kadınları gereğince koruyacak adımları atmadı. Aile içi şiddet şikâyetleri genellikle yeterince soruşturulmadı ve failler nadiren yargılandı."


  • http://www.radikal.com.tr/7472277472270

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.