Üç ayda 140 çocuk tarladan okula döndü

Tarım işçisi çocuklar okula kazandırıldı.


140'ı artık okulda...

Tarım işçisi ailelerin çocuklarının okula kazandırılması projesi, üç ayda 140 çocuğu okulla buluşturdu. Çukurova'da çadır çadır dolaşan dört öğretmen, 34 çocuğu yatılı ilköğretim bölge okuluna, 106 çocuğu da çevredeki iki okula yerleştirdi.

ADANA - Çukurova'ya gelen tarım işçisi ailelerin çocuklarının okula kazandırılması projesinde, bu yıl üç aylık çalışma kapsamında 140 çocuk, eğitime kavuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından hazırlanan 'Gezici Geçici Tarım İşlerindeki En Kötü Biçimdeki Çocuk İşçiliğinin Eğitim Yoluyla Sona Erdirilmesi Projesi' Nisan 2005'te başladı. İlköğretim Genel Müdürlüğü'nce atanan öğretmenler Karataş ilçesindeki çadırları gezip okul çağındaki çocukları tespit etti. 'Pamuk kadar beyaz bir gelecek için her şeyden önce eğitim' sloganlı projenin iki yıllık döneminde 180 öğrenci yatılı okula, 844 öğrenci Karataş'taki Yemişli Köyü İlköğretim Okulu'na yerleştirildi. Süresini dolduran proje, olumlu sonuçlar vermesi üzerine, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü'ne devredildi.
Çadır çadır dolaşıp okul çağındaki çocukları tespit eden dört sözleşmeli öğretmen, sadece iki ay içinde 34 çocuğu yatılı bölge okuluna, 106 çocuğu da çadır çevresindeki iki okula yerleştirdi. Karataş Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Yanarateş, okula kazandırılan çocukların durumundaki değişimi fark eden ailelerin ikna olmaya başladıklarına dikkat çekti. Yanarateş, "Bizim artık tek sorunumuz kaldı. O da maddi destek. Masrafları ne kadar düşürebilirsek, ailelere o kadar destek olmuş oluruz. Hep birlikte yeni umutlar yeşertelim" dedi.