Üç ayrı örgütten 4 bin 340 başvuru

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bugüne kadar 'Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için başvuran örgüt üyesi sayısının 4 bin 340 olduğunu açıkladı.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bugüne kadar 'Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için başvuran örgüt üyesi sayısının 4 bin 340 olduğunu açıkladı. Aksu, "Yasadan yararlanmak isteyenler, bölücü, dini motifli ve aşırı sol örgütlerden" dedi.
Bir soru önergesini yanıtlayan Aksu, 2003 yılının ağustos ayında yürürlüğe giren 4959 sayılı yasadan, bugüne kadar ceza ve tutukevlerinden 2 bin 980, cezaevinde olmayan ancak kendiliğinden teslim olan 1360 olmak üzere toplam 4 bin 340 kişinin yararlanma talebinde bulunduğunu kaydetti. Talepte bulunanlardan 1935'inin 'bölücü örgüt', 1975'inin 'dini motifli örgütler', 430'unun da 'aşırı sol örgüt' mensupları olduğunu belirten Bakan Aksu, şunları söyledi:
"Yararlanmak isteyenlerin terör örgütü içindeki konum ve faaliyetleriyle uyumlu olacak şekilde; terör örgütünün yapısı, faaliyetleri, işlenen suçlar ve diğer failler hakkında doğru bilgi verip vermedikleri ve örgütün dağılmasına veya meydana çıkarılmasına yardım edip etmedikleri ya da verecekleri bilgi ve belgelerle yahut bizzat gösterecekleri çaba ile örgütün amaçladığı suçun işlenmesine engel olup olmadıkları incelenmekte. Sonra da konu bir rapor halinde ilgili mahkemelere ivedi olarak gönderilmektedir."


    http://www.radikal.com.tr/7447197447190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.