Üç bacaklı Herkül büyükelçi köpeği oluyor

Kimliği belirsiz 'insan'lar tarafından hedef tahtası olarak kullanılan Herkül, bacağını kaybetti, ama bir ev sahibi oldu. Üç bacaklı Herkül, Ankara'da emekli bir büyükelçinin yanında yaşayacak.

KONYA - Kimliği belirsiz 'insan'lar tarafından hedef tahtası olarak kullanılan Herkül, bacağını kaybetti, ama bir ev sahibi oldu. Üç bacaklı Herkül, Ankara'da emekli bir büyükelçinin yanında yaşayacak.
Üç hafta önce, perişan halde Konya Hayvan Barınağı'na getirilen köpeğin bedeninden 55 saçma çıkarılmıştı. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi uzmanları ağır iltihaplanma nedeniyle sağ ön bacağını kesmek zorunda kaldı.
Hastanede öğrenciler tarafından 'Herkül' adı takılan hayvanın dramına Radikal ve diğer gazeteler geniş yer ayırınca, hastaneye telefon yağmaya başladı. Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Börü, arayanlardan birinin de gazeteci Bekir Coşkun'un eşi Andree Coşkun olduğunu anlattı: "Andree Coşkun, fotoğraf aklına geldikçe geceleri uykusunun kaçtığını, yardım etmek istediğini söyledi. Ayrıca, emekli bir büyükelçinin köpeği sahiplenebileceğini, gönderilecek araçla köpeği aldırmak istediklerini söyledi."
İştahı da açıldı
Herkül'ü pazartesi günü Ankara'da adı açıklanmayan büyükelçiye göndermeye hazırlanan araştırma görevlisi Evren Esen'in içi rahat: "Hastaneye geldiğinde çok halsizdi, hep yatıyordu. Vücudunda genel enfeksiyon vardı. Antibiyotik tedavisiyle enfeksiyon giderildi. Daha sonra sağ ön bacağı eklem hizasından kesildi. En iyi şartlarda bakıldı. Enfeksiyonlu bacağın kesilmesinden sonra oldukça iyileşti. Şu an sağlıklı bir köpekten fazla yiyor! Geldiğinde kötü muamele nedeniyle insanlara soğuk, sert ve hırçındı. Muayenesini bile anesteziyle yapıyorduk ama artık bize alıştı. Bu psikolojisinin yerine geldiğini gösteriyor."