Üç bakan teknik takibe mi takıldı?

Üç bakan teknik takibe mi takıldı?
Üç bakan teknik takibe mi takıldı?
Savcılığın GDO'lu pirinç soruşturmasına göre firmanın, Mehdi Eker, Zafer Çağlayan ve Sadullah Ergin'den mahkemenin değiştirilmesini istediği iddia edildi. İddiaya göre bu görüşmeler polis tarafından dinlendi

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “GDO’lu pirinç” soruşturmasına üç bakanın ismi karıştı. Taraf gazetesinden Mehmet Baransu’nun haberine göre, teknik takibe takılan konuşmalarda, pirinç ithalatını gerçekleştiren firmanın yetkilileri, savcılığın soruşturmayı başlatmasının ardından AK Parti ’li bakanlar ve yetkililerle görüşüp, kendilerine yardımcı olunmasını istediler. Bakanlardan, mahkeme heyeti ve savcılığa baskı yapılması yönünde de talepte bulundular.

'GDO'lu pirinçte Başbakanı üç bakan yanılttı'

Taraf’ın haberi şöyle: GDO’lu pirinçleri Türkiye’ye sokmaya çalışan şirket yetkilileri, savcılığın düğmeye basmasının ardından önce Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’le ardından da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la görüşüyorlar. Kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle, soruşturmanın kapatılması için yardım talep ediliyor.


ÖNCE MAHKEME DEĞİŞTİRİLİYOR


Konu aynı gün Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e intikal ettiriliyor. Bakanlık’tan mahkeme üzerinde baskı kurması isteniyor. Bakanlığın devreye girmesinin ardından önce şüphelilerin sevk edildiği mahkeme değiştiriliyor. Aynı dönemde Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu devreye sokup, Mersin ve Afyon adliyelerinde kapsamlı bir değişiklik yapmak istiyor. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, Ankara ve İzmir adliyelerinde değişiklik yapılmasını istemesi üzerine, Mersin’e dokunulamıyor. Yaşanan tüm bu trafik, soruşturmada ismi geçen isimlerle bakanların yaptığı görüşmeler Mersin Cumhuriyet Savcılığı’nca teknik takibe alınıyor. Hatta Tarım Bakanı Mehdi Eker’in “pirinçler GDO’ludur” diye rapor veren, İTÜ rektörü ve bazı öğretim üyelerini makamına çağırması, makamında bu raporların mutlaka değiştirilmesi talimatı vermesinin de teknik takibe takıldığı iddia ediliyor. Baz istasyonu incelemesiyle bu görüşmeye kimlerin katıldığı da tespit edilmiş.

GDO'lu pirinç İTÜ'yü pes ettirdi!


ÇELİK’TEN YARDIM İSTİYORLAR


İthalatı gerçekleştiren şirket yetkilileri aynı günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik’e ulaşıp, kendisinden yardım istiyorlar. Çelik, yardım talepli görüşmeyi kabul edip, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Suçlanan firmalardan biri Gaziantep’in en tanınan ailelerinden ve Antep Borsa Başkanı. Diğer firma yetkilisinin ise kardeşiyle görüştüm. Kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyorlardı. Konunun ne olduğunu öğrenmek için Tarım Bakanımızı aradım. Pirinçlerin GDO’lu olmadığı, taşıma esnasında soyaya bulaştığı tespit edilmiş. Raporlardaki bulaşma oranı da AB standartlarının altında. Kaldı ki GDO’lu pirinç çeltik üretimi dünyada yok. Dosyanın tamamını okudum. Hükümet sözcüsü olduğum için basın toplantısında bu yönde soru da gelebilir diye ayrıntılı olarak soruşturma dosyasına hâkimim. GDO’lu pirinç olayı büyütülecek bir konu değil. Burada savcılığın bir haksızlık yaptığı kanaatindeyim. Bu kişilerin suçlu olduğuna inanmıyorum.” (Taraf)

GDO davası açıldı: 12 yıl hapis istemi


  http://www.radikal.com.tr/114420411442047

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hayırlı bakanlar. hizmet için yanıp tutuşan gönüller - demlicay2011

  böyle söylesem herhalde makbule geçer. bunlar ışığı başka yerde görmüşler. kesinlikle doğuda değil. batıda görmüşler kullnadıklarına bakarsanız anlarsınız. koyunları gütme konusunda uzman olmuşlar. şükürler olsunki bir an bile yanılmadın bu şahısları sevmeme nedenimden. sevmiyorum saygıda göstermiyorum. t.c vatandaşının haklarını gaspeden onlara kemçiren çalan çırpan herkez benim düşmanımdır. işte o kadar. o güzelim avrupa olmasa sizler birer hiçsiniz koca bir hiç ışığı batıda görüp doğuda gördüm diyen yalancılar neredesiniz. tabiki içimizde cirit atıyorsunuz riyakarlar.

  türkiyeden akp.mnzaraları. - sktk60

  bu devlette adalet olurmu devletin görevli memuru işini yapıyor ve prinçlerin gdo'lu olduğunu tespit ediyor durum savcılığa intikal ediyor savcı görevini yapıyor peki bu ülkenin bakanları görevlerini yapıyorlarmı? buyrun yazılanlar meydanda işin içinde kimler yokki adalet bakanlığı,tarım bakanlığı,hükümet sözcüsü hepsi işin içinde akp'den aklanma senaryoları demekki bunlar ülkeyi böyle yönetiyor bu millette GDO'lu pirinçleri yiyor sonrada yedikleri gdo'dan olsa gerek türkiye sizinle gurur duyuyor deyip oyları akp.ne veriyorlar.

  yıllar önce çernobil faciasıda böyle kapatılmak istenmişti. - okkes cavus

  çernobil patlamasında karadeniz fındıklarının radyasyonsuz olduğunu, ve zamanın bakanının fındık yiyerek çay içerek bakın hiçbir şey yok dediyi. ve fındıkları ülkede bütün ilk okullara dağıtarak, çocuklara yedirilmişdi. şimdi karadenizde kanser hastalığı çok yaygınlaştı. şimdi gdo lu pirinç olayı, aylardır yok gdolu, yok yanlişmiş gdo yokmuş gibi bir sürü sözler yazılıyor. söyleniyor eyer vardıda yok dedirtiliyorsa çok büyük bir hata. bu halka ihanetten başka birşey deyil. ülkemizde hastaneler hastalarla dolup taşıyor. bütün hastaneler ağzına kadar tıklım tıklım hastayla dolu. bunun nedeni nedir acaba halk iyi beslenemiyorda ondanmı, yoksa yiyecek ve içeceklerin hormonlu ve gdo larındanmı kaynaklı bilmiyoruz. halkın yiyeceyine içeceyine hile yapanlar katillikle suçlansın vede cezasını çeksin temennimiz budur ........

  bekle yargı karar versin.. - lastikordek

  zaten siz kimin suçlu olup kimin suçsuz olduğuna karar vermede tek yetkilisiniz. tüm partililer olarak suça o kadar bulaşmışsınız ki suça bulaşmayanlar suçlu oluyor. ayıp be, bu milletin vergileriyle gününüzü gün edip, kesenizi doldururken birileri yargıya takılınca da yargıyı derdest etmede beis görmüyorsunuz. yargıç sizin adalet mekanizması sizin. tüm yandaşlar zengin oldu, ne pahasına? halkın sağlığıyla bari oynamayın. kişiliksiz siyaset kavramı da türk siyasetinin karakteri oldu sayenizde. adalet bakanı bu ülkede çok şey için hesap verecek. genetiği değiştirilmiş siyasetçi bu demek aslında. kendini adaletin üstünde görmek, tanrılaşmak sizinkisi. siz bile güvenmiyorsunuz mahvettiğiniz adalete.

  Buyrun GDO'lu Pirinç Pilavına! - amaurot

  Bu iddialardan anlaşılan o ki, Adaletimiz tam bağımsız, adalet hiçç keyfi değil... Kimsenin müdahale ettiği falan da yok(!)

  bilinen ancak görünmeyen yüzü.. - kazımtaş

  aslında açıkta olan bir çok yolsuzluğun sadece devede kulak olan bölümleri bunlar.. her şey okadar aleni ve pervasızca gerçekleşiyorki saklanması mümkün değil gel görki ''sabunun kirlenmiş'' olması (medyanın)en büyük talihsizlik..bizede böyle parti içi ve malum çatışmalarda küçük bir tehtid olarak kullanılan kısımlarını görmek, duymak kalıyor..

  ÇELİK DOKUNULMAZLIĞIN DAYANILMAZ CAZİBESİNİ SONUNA KADAR KULLANIYOR! - Tsiuri

  Yürüyen bir davada, savcıların haksız, hakkında dava açılmış kişilerin masum olduğunu söylemek, üstelik bir bakanın söylemesi davanın seyrine müdahale değil midir? Devam edin ama vazgeçmeyin bu saçmalamalardan ki görsün herkes, ki değişsin bir şeyler...