Üç Bakan'ın oğlu yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı

Üç Bakan'ın oğlu yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı
Üç Bakan'ın oğlu yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı
İstanbul'da bu sabah başlatılan büyük yolsuzluk operasyonunda üç bakanın oğlu da gözaltına alındı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal.com.tr – İstanbul ’da bu sabah düzenlenen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun detayları ortaya çıkmaya başldı.

Radikal’in edindiği bilgiye göre operasyonda adamları Ali Ağaoğlu, Reza Zerrab’ın yanı sıra Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan da gözaltına alındı.

AK Parti'de şok: Operasyonun şifresini çözmeye çalışıyor

Operasyonun başında bir bakan oğlunun da gözaltına alındığı iddia edilmişti. Ancak Radikal’e gelen bilgiler 3 Bakan’ın çocuğunun gözaltına alındığı ortaya çıktı. Bu isimler Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kağan Çağlayan.
Polis, Halk Bankası'nda inceleme yapıyor


Öte yandan Çevre Bakanlığı Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu ve Zafer Çağlayan’ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya'nın da gözaltına alındığı kaydediliyor. Gözaltına alınan isimler arasında bulunan Sadık Soylu'nun Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun akrabası olduğu belirtiliyor.

Gelişmeler üzerine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile katılacağı; Gölbaşı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmesine ilişkin protokolün imza törenini iptal etti. Bu sabah saat 09.45’te Ekonomi Bakanlığı’nda yapılması planlanan törene Başkanı Cemil Çiçek de katılacaktı. 

İŞTE SUÇLAMALAR
1 yıldır devam eden bir fiziki ve teknik takip süreci sonunda başlatılan soruşturmada Rıza Sarraf’ın sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlere şüpheli para transferleri ve bakanların oğulları üzerinden Türk vatandaşlığı olmayan kişilere rüşvetle vatandaşlık verilmesini temin etme; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu üzerinden rüşvet vererek ve bakanlığın yetkilerini kullanarak imar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması; Fatih Belediyesinin sit alanındaki arazilerin bakanlığın gücünü kullanarak illegal olarak imar ve inşaata açılması; Marmaray projesine ciddi zarar vereceği halde rüşvet karşılığında bazı arsalara imar ve inşaat izni vermek gibi suçlamalar bulunuyor.

Ali Ağaoğlu yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alındı