Üç bin esnaf sorguda

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanışının altıncı yıldönümünde, kepenk kapatma eylemi yaptığı öne sürülen yaklaşık 3 bin esnaf hakkında soruşturma açıldı.

HAKKÂRİ - Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanışının altıncı yıldönümünde, kepenk kapatma eylemi yaptığı öne sürülen yaklaşık 3 bin esnaf hakkında soruşturma açıldı.
Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanışının altıncı yıldönümü olan 15 Şubat'ta çok sayıda esnaf kepenk kapatma eylemi yaptı. Haklarında 'yasadışı gösteri yapmak'tan soruşturma açılan esnafın tek tek ifadeleri alınmaya başlandı. Duruma tepki gösteren esnaf arasında uygulamanın bir fişleme olduğu kaygısı hâkim. Adını vermek istemeyen bir grup esnaf şunları söyledi: "Bir ilçe böyle cezalandırılamaz. Cumhuriyet tarihinde hiçbir ilçenin bütün esnafı böyle yargılanıp, fişlenmemiştir. Endişe duyuyoruz."
'Örgüt tehdit etti'
Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İrfan Sarı, esnafın tek tek ifadelerinin alınmasının kabul edilemez bir uygulama olduğunu söyledi. Sarı, geçen yıl da kepenk kapatmanın yaşandığını, ancak böyle işlem yapılmadığını belirterek, örgüt tarafından tehdit edildiklerini söyledi. Sarı, "Tehdit edilince kepenk kapatmak zorunda kalıyoruz. O gün tüm ilçe eyleme katılmıştı. Zaten vatandaş 15 yıl boyunca sürekli darbe yemiştir. En çok bizim malımız zarar görmüş, canımız yanmıştır. Artık bunların olmasını istemiyoruz. Devlet olaya sorumluluk bilinciyle yaklaşmalıdır" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7392257392250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.