Üç boyacı çocuğun örnek davranışı

Üç boyacı çocuğun örnek davranışı
Üç boyacı çocuğun örnek davranışı
Manisa'da ailelerinin geçimine yardımcı olabilmek için ayakkabı boyacılığı yapan üç çocuk içinde 1500 TL bulunan cüzdanı polise teslim etti


Mehmed Hakkı ÖZBAYIR

MANİSA'da, içinde 1500 lira para olan cüzdanı bulan ve polise teslim eden çocuklar, kentte günün konusu oldu. Polis, herkese örnek olacak davranış nedeniyle 3 boyacı çocuğa bayram hediyesi verdi ve hepsini tepeden tırnağa giydirdi. Manisa Valisi Celalettin Güvenç, “Çocuklarımız örnek bir davranış sergiledi” derken, İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir, “Verdiğimiz emeklerin karşılığını görmek bizim tüm yorgunluğumuzu unutturdu. Geleceğin nesli bu” diye konuştu.
Manisa'da arife günü akşam saatlerinde buldukları para cüzdanını açmadan, İl Emniyet Müdürlüğü'nün Önleyici Hizmet Şubesi'ne götürerek içerisinden çıkan 1500 liranın sahibine teslim edilmesini sağlayan çocuklar herkesin büyük takdirini kazandı.
Yaz tatillerinde ve okul dışında boyacılık yaparak ailelerine katkıda bulunmaya çalışan ilköğretim okulu öğrencisi 14 yaşındaki Hakan Peker, ağabeyi 15 yaşındaki Mustafa ve amca çocukları 12 yaşındak Ahmet, “Bu parayı alamazdık. Babamız ve büyüklerimizin bize verdiği öğütler ve söyledikleri sözlere ihanet etmiş olurduk. En doğrusunu yaptığımıza inanıyoruz” dedi.
Polisin cüzdandaki kimlik ve faturadan kendisine ulaştığı Bağ-Kur emeklisi Necati Aydınoğlu 50'şer lira ile ödüllendirdiği üç çocuğu, güvenlik güçleri de Akçalar Mağazası'na götürdü ve tepeden tırnağa giydirdi. Mağaza sahibi Süleyman Akça da çocukların cebine harçlık koydu. Çocuklar, evlerinden sabah çıktıkları elbiselerin yerine yepyeni kıyafetleriyle ve ceplerinde harçlıklarla büyük mutluluk yaşadı.


ÜÇÜMÜZ GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDIK

Taytanlı İlköğretim okulu öğrencisi üç boyacı çocuğun bu davranışı oturdukları Fevzi Çakmak Mahallesi'nde yankı uyandırdı.
Cami Sokak No 26'da oturan, inşaat işçisi baba Haydar ile anne Erden Peker'in yedi çocuğundan biri olan Hakan, “Bayram harçlıklarımızı çıkarmak için ağabeyim Mustafa ile boya sandıklarımızla Malta Mahallesi Molla Şaban Camii yanındaki İncirliova Kıraathanesi'ne gittik. Boya için oturanların ayakkabılarına bakarken, masanın altında cüzdanı gördüm. Eğilerek aldığım cüzdanı Ahmet ve Mustafa ile polise getirdik. Bu parayı alamazdım. Paranın nasıl kazanıldığını bilen çocuklarız. Para dolu cüzdanı bulduğumuzda bunun sahibine verilmesi yönünde üçümüzde görüş birliğine vardık ve cüzdanı polise teslim ettik. Cüzdanın kaybeden amcanın ailesi ve çocukları vardı, onunla bayramı buruk içerisinde geçirmesini istemezdik. Babamız bize 'oğlum yerden her ne bulursanız mutlak sahibine ulaşması için polise verin' derdi. Biz de onu yaptık. Biz doğru olanı yaptık. Herkesin bu şekilde davranmasını istiyoruz” dedi.


ÖRNEK OLDULAR

Manisa Valisi Celaleddin Güvenç, yaz başında tüm Manisa genelinde özellikle kenar semtlerindeki çocukları topluma kazandırma adına başlattıkları, “Sokaktaki çalışan çocukları topluma kazandırma” projesinin semeresini almaya başladıklarını belirterek, bu üç çocuğun bu projenin bir parçası olduğunu ve örnek bir davranış sergilediklerini söyledi. Güvenç, “Biz kentin kenar mahallelerinde oturup bazı sosyal hareketlerden yararlanamayan çocuklarımı topluma kazandırmayı prensip edindik. Üç çocuğumuzun davranışı ile çalışmalarımızın semeresini gördük. Çok memnunum” dedi.
Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir de “Dürüstlük ve ülkenin gelecek neslini oluşturacak bu çocuklarımız olacak. Ayakkabı boyayarak para kazanmak için çalışan bu çocuklar valiliğimizin çocukları sosyal hayata kazındırma projesinin bir eseri. Bu olayla bu projenin ne kadar önemli olduğu ve mutlaka devam edilmesi gerektiği ortaya çıktı. Ben Manisa’da daha çok kazanılacak çocuğumuz olduğuna inanıyorum. Verdiğimiz emeklerin karşılığını görmek bizim tüm yorgunluğumuzu unutturdu. Geleceğin nesli bu” dedi. (dha)