Üç büyük şehirde 'türban' protestosu

Üç büyük şehirde 'türban' protestosu
Üç büyük şehirde 'türban' protestosu
İstanbul, İzmir ve Ankara'da bir araya gelen gruplar, Meclis'te ve kamuda başörtüsünün serbest bırakılmasını protesto ettiler. Ankara'daki eyleme CHP'li iki milletvekili de destek verdi.

İSTANBUL - İZMİR - ANKARA – İstanbul Kadıköy, İzmir ve Ankara’da bir araya gelen gruplar, Meclis’te ve kamuda başörtüsünün serbest bırakılmasını protesto ettiler. Protestolarda "Mustafa Kemal’in Askerleriyiz" , "Cumhuriyet Değil, AKP yıkılacak" sloganları atıldı. 


İSTANBUL
Kadıköy İskele Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Kadıköy Şubesi, Eğitim - İş 2. Nolu Şube ve İşçi Partisi üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, mecliste türbanlı vekillerin olmasını protesto etti.

"AKP’yi Kızlı Erkekli Yıkacağız" yazılı pankart açan grup, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Mustafa Kemal’in Askerleriyiz" , "Cumhuriyet Değil, AKP yıkılacak" sloganları attı. Andımızı okuyan grup daha sonra bir basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Cumhuriyet Kadınları Derneği İstanbul Merkez Şube Başkanı Pervin Öztabağ, “AKP’li bazı kadın milletvekilleri TBMM Genel Kuruluna türbanla girmişlerdir. Bu durum, iktidarın devrimci cumhuriyetle hesaplaşmayı amaç edinen yeni bir oyunudur. Türban, Cumhuriyet hukukuna saldırıdır. Cumhuriyet devrimiyle kazanılan kadın haklarını yok etme girişimidir" diye konuştu.


İZMİR
Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şubesi üyeleri, Alsancak'tan Cumhuriyet Meydanı'na kadar "Kamusal Alanda Türbana Hayır" yürüyüşü gerçekleştirdi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen dernek üyeleri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, ellerindeki pankartlarla, çaldıkları düdük ve attıkları sloganlarla hükümete tepki gösterdi.

"Mecliste türban istemiyoruz" sloganı atan grup Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşı'nı ve "Andımız"ı okudu.

Yapılan konuşmalarda hükümetin kamu görevlileri için yönetmelikteki "baş açık olacak" hükmünü kaldırmasının anayasal suç olduğu ileri sürüldü.


ANKARA
Ankara’da ise Anadolu Kadın Hareketi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Kadınlar Birliği, T.C. Sanatçı İnisiyatifi, Türkiye Gençlik Birliği ve Vardiya Bizde Platformu üyeleri Meclis’te başörtüsü yasağının kaldırılmasını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın öğrenci evleriyle ilgili sözlerini protesto etti.

Güvenpark'ta toplanıp TBMM'ye yürüyen grup, Meclis'in Dikmen kapısında açıklama yaptı. Selma Tunca, grup adına yaptığı açıklamada, kadınlara yönelik düzenlemeleri eleştirerek, "Son dönemde kadınlar yararına gibi gösterilen, özünde kadını iş yaşamından sürgün eden, esnek çalışma, uzun doğum izinleri, çocuk sayısı oranında paralel destek gibi düzenlemeler bütünüyle kadınlarımızın aleyhinedir" iddiasında bulundu.

Gruba CHP Milletvekilleri Fatma Nur Serter ve Dilek Akagün Yılmaz da destek verdi.


DHA - AA


  http://www.radikal.com.tr/116126711612675

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokrasi - Volkan1

  Ben,Kemalist degilim.Cok cektik cunku onlardan.Fakat bir ulkede demokrasi ancak muhalefetin guclu oldugu ulkelerde gelisebilir.Yoksa yandi gulum keten helva.CHP gibi devlet partilerinin programlarinin ne oldugunu da cok iyi biliyoruz gecmisten dolayi.O yuzden ne tanriya ne de Zeus'a guveniyoruz.Olmazsa olmaz dusuncemiz gelismis ulkelerdeki DEMOKRASI sevyesine erismek olmalidir ,diyorum.Demokrasi de halk sahip ciktikca,mucadele ettikce gelisiyor,serpiliyor.

  IRONI - Equalizer001

  Rasdikal: ?İstanbul Kadıköy, İzmir ve Ankara?da bir araya gelen gruplar, Meclis?te ve kamuda başörtüsünün serbest bırakılmasını protesto ettiler. Ankara'daki eyleme CHP'li iki milletvekili de destek verdi.? Ileri demokrasilerde vatandasin hoslanmadigi herseyi presto etme ozgurlugu vardir. Protestoyu yapanlar akil, mantik ve dusuncenin degil de ayna-cimbiz ve makyaj takiminin ozgurlestirdigi kadinlar bile olsa bu kadinlara ve kadinlara destek veren entel-dantellere soyleyecek bir sozumuz olamaz. Ote yandan; hem ?Cumhuriyet Devrimi Kazancak, Kadin Ozgurlesecek? diye pankart tasiyacaksin hem de Kadin?in 30 Yil devlet ile mucadele ettikten sonra kazandigi Inanc ve ifade ozgurlugunu protesto edeceksin. Simdi, ayna-cimbiz-makyaj uclusunun ozgurlestirdigi protestocu kadinlara; ?Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? desek, acaba nasil bir reaksion gosterirler?

  haber degeri yok. - karayel1965

  kimsenin hadi degildir kimin nasil giyinmesi hakinda karar vermek yada yasaklamak.bir avuc kalmis ulusalcilarin hitler özentisi buraya kadardir ötesi yok.adam gibi politika üretemiyorsaniz gidin derneklerinizde pasta börek tarifleri paylasin,altin günleri düzenleyin,konken partileri yapin aliskanliklariniza devam edin ama ülke sorunlarini ve cözümlerini nefretinize alet etmeyi birakin artik.

  ,,, - isakent

  Ulusalcılar tarihin çöp sepetindeki yerlerini aldılar çoktan kızlı erkekli AKPartiyi yıkacaklarmış peh siz ancak havanızı alırsınız

  yazık - ölçer

  bir müddet sonra utanacağınız şeyler yapıyorsunuz.