Üç büyük şehirde 'türban' protestosu

Üç büyük şehirde 'türban' protestosu
Üç büyük şehirde 'türban' protestosu
İstanbul, İzmir ve Ankara'da bir araya gelen gruplar, Meclis'te ve kamuda başörtüsünün serbest bırakılmasını protesto ettiler. Ankara'daki eyleme CHP'li iki milletvekili de destek verdi.

İSTANBUL - İZMİR - ANKARA – İstanbul Kadıköy, İzmir ve Ankara’da bir araya gelen gruplar, Meclis’te ve kamuda başörtüsünün serbest bırakılmasını protesto ettiler. Protestolarda "Mustafa Kemal’in Askerleriyiz" , "Cumhuriyet Değil, AKP yıkılacak" sloganları atıldı. 


İSTANBUL
Kadıköy İskele Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanan Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Kadıköy Şubesi, Eğitim - İş 2. Nolu Şube ve İşçi Partisi üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, mecliste türbanlı vekillerin olmasını protesto etti.

"AKP’yi Kızlı Erkekli Yıkacağız" yazılı pankart açan grup, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Mustafa Kemal’in Askerleriyiz" , "Cumhuriyet Değil, AKP yıkılacak" sloganları attı. Andımızı okuyan grup daha sonra bir basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Cumhuriyet Kadınları Derneği İstanbul Merkez Şube Başkanı Pervin Öztabağ, “AKP’li bazı kadın milletvekilleri TBMM Genel Kuruluna türbanla girmişlerdir. Bu durum, iktidarın devrimci cumhuriyetle hesaplaşmayı amaç edinen yeni bir oyunudur. Türban, Cumhuriyet hukukuna saldırıdır. Cumhuriyet devrimiyle kazanılan kadın haklarını yok etme girişimidir" diye konuştu.


İZMİR
Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şubesi üyeleri, Alsancak'tan Cumhuriyet Meydanı'na kadar "Kamusal Alanda Türbana Hayır" yürüyüşü gerçekleştirdi. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen dernek üyeleri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, ellerindeki pankartlarla, çaldıkları düdük ve attıkları sloganlarla hükümete tepki gösterdi.

"Mecliste türban istemiyoruz" sloganı atan grup Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşı'nı ve "Andımız"ı okudu.

Yapılan konuşmalarda hükümetin kamu görevlileri için yönetmelikteki "baş açık olacak" hükmünü kaldırmasının anayasal suç olduğu ileri sürüldü.


ANKARA
Ankara’da ise Anadolu Kadın Hareketi, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Kadınlar Birliği, T.C. Sanatçı İnisiyatifi, Türkiye Gençlik Birliği ve Vardiya Bizde Platformu üyeleri Meclis’te başörtüsü yasağının kaldırılmasını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın öğrenci evleriyle ilgili sözlerini protesto etti.

Güvenpark'ta toplanıp TBMM'ye yürüyen grup, Meclis'in Dikmen kapısında açıklama yaptı. Selma Tunca, grup adına yaptığı açıklamada, kadınlara yönelik düzenlemeleri eleştirerek, "Son dönemde kadınlar yararına gibi gösterilen, özünde kadını iş yaşamından sürgün eden, esnek çalışma, uzun doğum izinleri, çocuk sayısı oranında paralel destek gibi düzenlemeler bütünüyle kadınlarımızın aleyhinedir" iddiasında bulundu.

Gruba CHP Milletvekilleri Fatma Nur Serter ve Dilek Akagün Yılmaz da destek verdi.


DHA - AA