@ismailsaymaz

Üç çocuk 'bere', 'ayraç' ve 'kitap'tan tutuklandı

Üç çocuk 'bere', 'ayraç' ve 'kitap'tan tutuklandı
Üç çocuk 'bere', 'ayraç' ve 'kitap'tan tutuklandı
Mersin'de, "DHKP/C'nin örgütsel faaliyetleri" yürütüldüğü savıyla basılan gençlik yaz kampında gözaltına alınan 18 kişiden 10'u tutuklanıp cezaevine gönderilmişti. Aynı operasyon kapsamında 14, 15 ve 17 yaşlarında üç çocuk daha 'bere', 'kitap' ve 'ayraç' delil gösterilerek tutuklandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Mersin’de DHKP/C’nin örgütsel faaliyetleri yürütüldüğü savıyla basılan gençlik yaz kampında gözaltına alınarak şortlarla mahkemeye çıkarılan 18 kişiden 10’u tutuklanıp cezaevine gönderilmişti. Aynı operasyon kapsamında 14, 15 ve 17 yaşlarında üç çocuk tutuklandı. Tutuklanma gerekçesi ve kanıt olarak, üzerinde yıldız amblemi bulunan bir kitap ayracı, “Direniş, Ölüm, Yaşam” isimli bir kitap ve bir yıldızlı bere gösterildi. 

'Şortlarla mahkemeye getirildik, böyle örgütsel kamp mı olur!'

Mersin 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin sorgu tutanağına göre, 21 Ağustos’ta hakim karşısına çıkarılan 17 yaşındaki S.B., kampta günlerini denize girip çocuklarla oynayarak geçirdiğini belirterek, “Bunun haricinde gazete ve kitap okuyordum. Hepimizin bir politik görüşü vardır. Ancak kampta politik görüşlerimizle ilgili konuşmuyorduk” dedi. 17 yaşındaki D.Y. de kampa tatil amaçlı gidip bir gece kaldığını vurgulayarak, “Baskın sırasında zaten kampta değildim. Kampa bakmak için gittiğimde polisleri gördüm ve beni de gözaltına aldılar. Kampta sadece projeksiyon cihazı gördüm. Bunu da film izlemek amacıyla bulunduğunu biliyorum” dedi. 15 yaşındaki N.A. ise “Kampa annemle birlikte gittim. Gittik gördük, güzel bir ortamdı. Denize girip eğleniyorduk. Kitap okuyup film izliyorduk” diye konuştu. 16 yaşındaki O.S. ise yasadışı örgütle bir bağlantısının olmadığını kaydederek, “Çantamda bulunduğunu söylediğiniz kitap ayracını hatırlamıyorum. Kitabım olduğu doğrudur ama kitap ayracını koyduğumu hatırlamıyorum. Çantamda ele geçen ‘Direniş, Ölüm ve Yaşam’ isimli kitabı okumadım” dedi. 14 yaşındaki Y.D.A. da, “Kamp süresince denize girdik, kitap okuduk, sohbetler ettik ve oyunlar oynadık. Bize herhangi bir eğitim verilmedi. Herkes istediği gibi gezip eğleniyordu. Gözaltındayken ben ve arkadaşlarım işkence gördük” dedi. Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği, iki çocuğu adli kontrolle serbest bırakırken, S.B., O.S. ve Y.D.A.’yı “silahlı örgüte üye olma” suçundan cezaevine gönderdi.