Üç çocuk doğuralım da nerede doğuralım?

Üç çocuk doğuralım da nerede doğuralım?
Üç çocuk doğuralım da nerede doğuralım?
Mardin'in Nusaybin Devlet Hastanesi'nde bir kadın doğum uzmanı bulunması nedeniyle, kadınlar muayene olmak için doğum polikliniği önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

NUSAYBİN - Nusaybin Devlet Hastanesi'nde tek kadın doğum doktoru olan Op. Dr. Emel Dilekçi, her gün 100'ü aşkın hastayı muayene etmek zorunda kalıyor. Kadınlar tek doktor olması nedeniyle muayene odası önünde uzun süre kuyrukta beklediklerini söyledi. Burada bekleyen hastalarden Gurbet Acar, Türkçe bilmediği için Kürtçe yaptığı konuşmada, muayene olmak için bir gün önceden numara aldığını belirterek, "Dün saat 06.00'da evden çıktım hastaneye geldim sıraya girdim. Ancak dün muyane olamadım, çünkü mesai bitti. Bugün muayene olabildim. Şimdi tahlilerimi aldım, doktor hanıma göstermeye geldim" dedi. Acar, ilçe nüfusunun 100 bini bulduğunu belirterek, kadın doktor sayısının artırılmasını istedi.
Hamile eşi Güle Sönmez ile birlikte hastaneye gelen Ferhan Sönmez de, İdil İlçesi'nden geldiklerini belirterek, "İdil İlçesi'nden sabah saat 05.00'te çıktık. Eşim Güle,7 aylık hamile, durumu da iyi değil. Sıra almaya gittim ancak, 'sıra kalmamış' dediler. Eşimle birlikte, bir bu yana, bir o yana gönderildik. Bir türlü mayene olamadık. Eşim Güle dışarda bayıldı, hemen acil servisne götürdük serum takıp, tedavi altına aldılar. Bebeğin kalp atışlarının çok düşük olduğunu söylediler. Ancak bu tahlillere bakacak kadın doğuma da geldik, önü tıklım tıklım, ne yapacağımızı bilemiyoruz" diye konuştu.
Uzun süre kuyrukta muayene sırası bekleyen kadınlar, Başbakan'ın 3 çocuk tavsiyesini hatırlatarak, "Başbakan doğurun diyor ama çektiğimiz bu çileyi görsün. Çocuk doğurmasına doğuralım ama önce bizi muayene edecek doktorları göndersin" dediler. (Ahmet AKKUŞ/DHA)

3 de yetmez 5 tane!

Gündüz Vassaf yazdı. "Neden çocuk yapmamalı? "


  http://www.radikal.com.tr/114728411472845

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEVLET SANA DOĞUR DEDİĞİNDE - pispor

  hastane doktor olacak demiyor ki sen doğur doğurabildiğin kadar sen bir kuluçka makinasısın

  ... - myasin

  başbakanın torunları amerika'da dünyanın en iyi hastanelerinde gözlerini dünyaya açsın ve yeşil pasaporta sahip olsun. bizim gariban milletimiz hala ebe kontrolünde doğum yapsın.

  yanlis hesap. - karayel1965

  basbakan kendi yandaslarina 3 cocuk tavsiyesinde bulundu sana degil mardinli abla daha birkac yil önce kadinda olsa cocukta olsa vurun emrinide kürtleri vursunlar diye vermedimi.zaten türk solu gibi ulusalcilarin endisesi,kürtler cok cocuk yaparak türkiyeyi istilayi amacliyorlar dememismiydi.birini askerde,birini dagda,birini fabrikada,birini okulda,birini trafikte,birini cemaatlerde kaybetmeyi hesaplarsak senin en az dokuz dogurman gerekirki sana bir ikisi kalabilsin.

  VAY CANINA - HARAYDIN

  AKP gerçekten bu ülkeye çağ atlatmış. Yahu bir ilçe şimdiye kadar Kadın Doğumuzmanını ne zaman görmüş. Doğumlşarın yüzde 95'ini şimdiye kadar ebeler yaptırırdı.Şimdi bir ilçede bir Kadın Doğum uzmanı yetmez deniyor. Elbette iki yada üç olsun olsun da o kadar da çağ atlamış değiliz, hala dünya ekonomisinden aldığımız pay az, hala kamu harcamaları için senede 25 milyar dolar faşiz ödüyoruz. Herşeyin en iyisini istemek insanın her zaman hakkıdır ama herşeyin en iyisinin hepsini birden elde etmek elbette imkansız. Elbette bir Kadın Doğumcu ebelere göre çağ atlamaktır ama gönül ister ki Nusaybin'de, Cizre'de, Siverek'de bir Tıp Fakültesi olsun. Elbette biz de kişi başına 50bin euoro gel,ire ulaşacağız bunun için hep istemek ve tüketmek değil üretmek ve eğitim şart. Gelin eğitim üretim Arge Sanat Spor Turizm için de tüketme isteği kadar isteğimiz olsun.

  Gurbet Ana Haklı. - Clear

  Demek istiyor ki Gurbet ana "En az beş çocuk diyen,en az beş doktor göndersin".Doğruya doğru...Gurbet ana ve diğer analar,yerden göğe haklı.Tarlada mı doğursunlar? Ha,diyeceksiniz ki Sn.Başbakan'ın derdi başından aşkın,iyi de T.C.Sağlık bakanlığı ne güne duruyor? Özellikle "sağlık" ve "kadınlarımız" konusunda etkinlikleri bilinen "First Yenge" Sn.Emine Erdoğan hanım ne güne duruyor?