Üç cocuk için ilçe halkı seferber

Üç cocuk için ilçe halkı seferber
Üç cocuk için ilçe halkı seferber

Sekiz yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, kardeşi yedi yaşındaki Dilruba Tekin ve komşularının kızı 10 yaşındaki Türkan Ay?ı bulmak için ilçenin yakınlarındaki mağara ve kovuklar aranıyor. FOTOĞRAFLAR: AHMET OĞUZ GÜNDÜZ / DHA

Kayseri'nin Tavas ilçesinde vatandaşlar, bayramın ikinci günü şeker toplamak için çıkan ve bir daha geri dönmeyen üç çocuğu dere tepe demeden arıyor

KAYSERİ - Talas ilçesinde, bayramın ikinci günü şeker topmaya çıkan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan ikisi kardeş üç çocuğu bulmak için bütün ilçe halkı seferber oldu. Ancak çocuklardan beş gün geçmesine rağmen haber alınamıyor.
Sekiz yaşındaki Ahmet Tuna Tekin, kardeşi yedi yaşındaki Dilruba Tekin ve komşularının kızı 10 yaşındaki Türkan Ay, geçen pazartesi Kayseri’nin Tavas ilçesindeki Yenidoğan Mahallesi’nin Hunat sokağında bayram şekeri toplamaya çıktı. Üç çocuk evlerine dönmeyince iki aile durumu yetkililere bildirdi. Yapılan aramalarda çocukların izine uluşılamadı. Aradan beş gün geçmesine rağmen ailelerin umutlu bekleyişi sürerken polis, jandarma, Sivil Savunma ve AKUT ekiplerinin yanı sıra, ilçe halkının aramlaları sürüyor.
Ailelerin evlerine onlarca da asılsız ihbar telefonu geliyor. Ahmet ve Dilruba’nın annesi Leyla Tekin, çocukların gelmesini umutla beklediklerini belirterek, “Bilen, gören ne olur, bize bildirsin. Okula başlayacakları gün bizim matem gününüz oldu. Çok fazla asılsız ihbar geliyor. Herkes arıyor ama bir sonuç elde edemedik” dedi.
Türkan Ay’ın annesi Özlem Ay da  çok fazla asılsız ihbar geldiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza sesleniyorum. Bize yardım etsinler. Elinde tutan ya da yerini bilen insanlar yerlerini söyleyerek bize bayram yaşatsınlar. Çocukları elinde tutan da bu kadar ilgiye dayanamayıp, çocukları bırakacak” dedi.
Kayseri Acıbadem Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Akbeyaz, çocukların mağara, kovuk ve vadide kaybolmuş olmaları halinde, yanlarındaki şekerleri yiyip hayatta kalabileceklerine dikkati çekti. Bölgeyi iyi tanıyan bazı yaşlı kişiler, çocukların oturduğu Yenidoğan Mahallesi’nin hemen yanında ve alt taraflarında çok sayıda kovuk, mağara Derevenk vadisinin olduğuna dikkat çekti. Sivil Savunma ve AKUT’a bağlı ekipler son üç gündür bu bölgedeki mağara ve kovuklarda arama çalışması yapıyor. (dha)