Üç çuval tavuk şoku

Türkiye ve AB, Britanya'dan Manyas'taki virüsün tehlike derecesini gösteren test sonuçlarını beklerken en büyük 'risk', karantina önlemlerinin delinmesi.

ADANA/BALIKESİR - Türkiye ve AB, Britanya'dan Manyas'taki virüsün tehlike derecesini gösteren test sonuçlarını beklerken en büyük 'risk', karantina önlemlerinin delinmesi.
Adana'nın Yüreğir ilçesinde, Balıkesir'den gelen canlı tavuk yüklü kamyonun yakınlarında üç çuvalda 50 tavuk leşi bulunması korkuttu. Kamyondaki 3 bin 500 tavuktan ve leşlerden birer örnek analize yollanırken ilçede canlı hayvan satışı yasaklandı. Tavuk leşleri eldivenli görevlilerce toplanıp kireçlenerek belediye çöplüğüne gömüldü. Bu sırada çocukların, çıplak elle leşlerin toplanmasına yardım etmesi tepki yarattı. İrsaliye ve dezenfeksiyon belgelerini gösteren ve ölü tavuklarla ilgisi olmadığını belirten kamyon şoförü, adres bilgileri alınıp serbest bırakıldı.
Manyas'ta kızdıran itlaf
Manyas'ın Kızıksa beldesinde ise ev ev kanatlı hayvan arayan görevliler önceki akşam, Müjgan Yakın'ın kümesinden kaçan iki kazı, tüfekle vurdu. Çok sinirlenen Yakın, vurulan hayvanların tüylerini yolarak, "Tüylerinden yatak yapacağım, etlerini de yiyeceğim" diyerek tepki gösterdi.
Balıkesir Valiliği, karantina altına alınan Kızıksa'da hiçbir kanatlı öl-ümüne, herhangi bir vatandaşta da grip sendromuna rastlanmadığını açakladı. Beldede bugüne kadar 2 bin 874'ü hindi, 2 bin 251'i tavuk, 477'si ördek, 69'u kaz ve 20'si de güvercin olmak üzere toplam 5 bin 691 kanatlı hayvan itlaf edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7600107600100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.