Üç dönemden kurtulma formülü: 73'lerin umudu Abdullah Gül

Üç dönemden kurtulma formülü: 73'lerin umudu Abdullah Gül
Üç dönemden kurtulma formülü: 73'lerin umudu Abdullah Gül
AK Parti yöneticisi 73 ismi etkileyen 'üç dönem kuralı' partide stres yaptı. 73'lerin umudu Köşk'e çıkması halinde Erdoğan'ın yerine gelecek olan genel başkan. Formül de hazır. Bakan Hayati Yazıcı, "MKYK isterse 153'üncü maddeyi işleterek kuralı değiştirebilir" diye konuşuyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti ’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’dan, Bülent Arınç, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Beşir Atalay’a kadar önde gelen 73 ismi etkileyen ‘3 dönem kuralı’ stresi yaşanıyor. Başbakan Erdoğan , kendi döneminde tüzüğe konulan kuralı değiştirmemeye kararlı. Bir dönem parlamento dışında kalmak istemeyen AK Parti’lilerse kuralı değiştirmek için çözüm yolları arıyor. Başbakan Erdoğan’dan yeşil ışık alamayan isimlerin umudu Köşk seçimleri. Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasının ardından yeni genel başkanın ‘3 dönem kuralı’nı değiştireceği yönünde genel bir kanı var. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dahil ismi AK Parti’nin yeni lideri olarak geçen bütün isimlerin bu kuralı değiştireceğine inanılıyor. Böylece, hem Başbakan Erdoğan’ın sözü tutulmuş hem de partinin ‘birikimi’ sayılan isimlerin önü kapanmamış olacak.

Kestirme bir yol var

‘3 dönem kuralı’nı aşma formülü olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyu görenler olsa da bunun daha kolay ve kestirme bir yolu olduğu ortaya çıktı. AK Parti’nin geçen yıl yaptığı tüzüğe eklediği ve satır aralarında göze çarpmayan ayrıntı 73 ismin umudu oldu. Bu yöntemi ilk açıklayan isim de Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı. 

MKYK’nın yetkisi var

Partinin hukukçu kurmaylarından olan Yazıcı, 3 dönem kuralının mimarı olarak da biliniyor. Yazıcı, Radikal’e yaptığı açıklamada, mevcut tüzüğün 153’üncü maddesi gereği Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun (MKYK) süreleri değiştirmeye yetkili olduğunu, böylece 3 dönem kuralının değişebileceğini söyledi. Yazıcı’nın aktardığı bilgilere göre, istendiği takdirde kongre toplanmadan, tüzükte herhangi bir değişiklik yapmadan 50 kişilik MKYK üyesinin yarıdan bir fazlasının oyuyla kural değiştirilebiliyor. Yazıcı, “Parti buna ihtiyaç duyarsa tüzük değişikliğine gerek yok. Formülasyon kendi içinde mevcut. 3 dönem bir süre düzeltmesidir. Buna MKYK’nın yetkisi vardır” diyor. Söz konusu 153. maddede şu ifade yer alıyor: “Tüzükte yapılacak işlemlerle ilgili öngörülmüş süreleri kısaltmaya, yasaların amir hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla MKYK yetkilidir.”

Kuraldan etkilenen isimler:

Recep Tayyip Erdoğan , Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Binali Yıldırım, Mehdi Eker, Hayati Yazıcı, Taner Yıldız, Faruk Çelik, Egemen Bağış, Suat Kılıç, Fatma Şahin, Ömer Çelik, Abdülkadir Aksu, Hüseyin Çelik, Salih Kapusuz, Bülent Gedikli, Reha Denemeç, Hüseyin Tanrıverdi, Edip Uğur, Nükhet Hotar, Haluk İpek, Recep Akdağ, İdris Naim Şahin, Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Burhan Kuzu, Nimet Baş, Necati Çetinkaya, Sadık Yakut, Vecdi Gönül, Nafiz Özak, Mehmet Ali Şahin, Ayhan Sefer Üstün, Cevdet Erdöl, Mustafa Ataş, Halide İncekara, Sait Açba, Ruhi Açıkgöz, Ali Rıza Alaboyun, Mevlüt Çavuşoğlu, Fahrettin Poyraz, Vahit Kiler, Bayram Özçelik, Ali Küçükaydın, Mehmet Daniş, Ünal Kaçır, Enver Yılmaz, Nevzat Pakdil, Hakkı Köylü, Muzaffer Baştopçu, Fehmi Kinay, Mehmet Katsal, Nusret Bayraktar, Şaban Dişli, Yılmaz Demir, Mustafa Demir, Ahmet Yeni, Afif Demirkan, Yahya Akman, Şükrü Ayala, Zeyit Aslan, Köksal Toptan, Ziyaettin Akbulut, Mehmet Sarı, Kerim Özkul, Harun Tüfekçi, Hasan Ali Çelik, Murat Yıldırım.

3 dönem kuralı nedir?

AK Parti tüzüğünün 132’nci maddesi 3 dönem kuralı getiriyor. Buna göre, AK Parti’den seçilen belediye başkanı, il başkanı ve milletvekilleri kesintisiz olarak 3 dönem görev yapabiliyor. 3 dönemi tamamlayanlar en az 1 dönem ara vermek zorunda. Parti genel başkanı ise 4 dönem görev yapabiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/115408111540815

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kaideleri değiştirme alışkanlığı - birdost33

  AKP'nin tüzüğündeki 3 DÖNEM kaidesini değiştirme aceleciliği veya isteği neden kaynaklanmaktadır acaba? Bizce bu arzu, elde edilen hükmetme kazanımının birden bire kaybolması olsa gerek. Evet KOLTUK çok tatlı değil mi ? elde edilen avantajın kaybolması sahip olanı bayağı ürkütüyor olmalı. ŞAN, ŞÖHRET, MAKAM, GÜÇ ve KUVVET kaybı hiçbir zaman kişinin HALK İNDİNDEKİ KIYMETİNİ düşürmez. Yeter ki, Türk Milletinin gönlünde taht kurabilmiş olsun kişi. Meselâ ATATÜRK gibi.Onu çekemeyenler, sevmeyenler, kıskananlar kendisini ne kadar karalamaya çalışsalarda Türk Milletinin gönlündeki yerini hiç değiştiremezler.

  komedi - keryil

  madem istemiyordunuz, neden tuzuge koydunuz? parti kadrolariniz hala kurucu kadrolar. ben soyleyeyim, cunku tam da bugun oldugu gibi bir saltanata engel olsun istiyordunuz. ya da belki de engel olmak icin degil de bunu boyle lanse edebilmek icin, "bakin bizde nasil da parti ici demokrasi var" demek icin koydunuz. ama simdi zamani geldi, koltuklari terk etmeniz lazim, birden bire hepinizi aldi bir telas! simdi istifa edip belediye baskanligina aday olsaniz, secilmediginiz takdirde ortada kalacaksiniz, istifa etmezseniz ise ucuncu donemin altinda kalabilirsiniz. eminim akp'li cevreler bu trajediyi "hizmet aski" ve "istikrar" gibi tipik halinin altina supurme bahanelerinin biriyle acikliyorlardir (cunku biliyorsunuz milletvekilligi babanin hayrina yapilan, ya da en fazla ortalama maas ve emeklilik saglayan, katiyen asiri kazanc ve fantastik emeklilikler getirmeyen bir istir ulkemizde). parti tuzugunuzdeki belki de yegane fark yaratan, ise yarar duzenlemede de temelde koltuk kaybetmemek adina yan cizmeye baslamaniz gercekten de samimiyetinizin seviyesini gosteriyor. hani ne oldu "genclik kollari", "dinamik turkiye" masallari? herkese uc cocuk dayatmakla genclik dinamizmi elde edilmiyor. on bes senedir somurtan besir atalay'la mi dinamizmi yakalayacaksiniz? ulkenin en ihtiyar, en eskimis zihni, recep "sosyal medya denen bir bela var" tayyip erdogan'la mi genc nufusu temsil edeceksiniz? madem siz liderler orgutu degil taban orgutusunuz, haliyle aslinda her seviyeden bircok basarili yoneticiniz var, cikarin bakalim o dev tabaninizdaki ve yerel teskilatlarinizdaki yeni isimleri parti yonetimine? kendi parodisine donusuyor sanki ak parti.

  Koltuk mu bütün dert? - amaurot

  Niye stresleniliyor? Koltuk hasreti çekmek midir bütün dert? Ortada bir tüzük var ve kural ortada.... Neden sadık kalınmıyor da nasıl olsa da koltukta kalsak diye telaşlanılıyor! Anlaşılan o ki genç kadroları ümit verici değil!

  başbakan - adad

  şubatta atama istiyoruz...

  HER YOLUN BİR SONU VARDIR - pispor

  AKP de de yolun sonu görünecek bir gün Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra parti çatırdama başlar bölünme kaçınılmaz İsterse Abdullah Gül gelse bile önümüzde artık tek parti, iktidarı son bulacak ve çok sesli ama daha demokratik bir parlamento Türkiye yi idare edecek gibime geliyor