Üç er ve bir üsteğmen şehit oldu

Şırnak'tan kara haber

Şırnak'ta, Gabar Dağı'nda güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasındaki çatışmadan yeni kara haber geldi. Genelkurmay'ın açıklamasına göre çatışmada İstanbul nüfusuna kayıtlı Üsteğmen Gürkan Yavuz ile üç er ve erbaş şehit düştü, iki güvenlik görevlisi de yaralandı. Çatışmalar sürerken, bölgede hava destekli operasyon başlatıldı.

ŞIRNAK - Gabar Dağı'nda bir grup PKK'lı teröristle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir üsteğmen ile üç er şehit düştü. Çatışmalar devam ederken bölgede hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı.
Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon başlatıldığına ilişkin iddialar dün birbirini izlerken, Şırnak'tan çatışma haberi geldi. Şırnak'ın Gabar Dağı (Küpeli) ve Bestler Dereler kesiminde bulunan PKK'lı teröristlere karşı güvenlik güçleri geniş kapsamlı operasyon başlattı. Öğlen saatlerinde Gabar Dağı'nda bir grup teröristle karşılaşan askerler, 'teslim ol' çağrısında bulundu. Teröristler buna ateşle karşılık verince çatışma çıktı. PKK'lı teröristlerin açtığı ilk ateşle Üsteğmen Gürkan Yavuz ile birinin adı Özkan Kılıç olarak açıklanan üç er şehit düştü. Çatışmada iki asker de yaralandı. Çatışma bölgesine Sikorsky tipi helikopterlerle özel eğitimli komandolar indirildi. Kobra tipi helikopterler de operasyona havadan destek verdi.
Teröristlerin Gabar'dan Bestler Dereler kesimine doğru kaçmaya çalıştıkları belirtilirken, teröristlerin geçiş güzergâhları havadan helikopterlerle ateş altına alındı. Gabar ve Bestler Dereler kesiminde çatışmanın yer yer devam ettiği belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinde şu açıklamayı yaptı:
"Şırnak, Küpeli Dağı bölgesinde icra edilen operasyonda; sabah saatlerinde terör örgütü mensupları ile temas sağlanmış, çıkan çatışmada bir Piyade Üsteğmen ve üç erbaş/er şehit olmuş, iki personel yaralanmıştır. Çatışma bir buçuk saatten fazla devam etmiştir. Teröristlerin muhtemel kaçış yolları diğer birlikler tarafından tutulmuştur. Operasyona ve arazi aramalarına devam edilmektedir."
Şehidin yalnız yaşayan annesi yıkıldı
Özkan Kılıç'ın, Giresun'un Keşap İlçesine bağlı Harmandalı Köyü'nde yalnız yaşayan annesi Emine Kılıç, tek oğlunun şehit olduğu haberiyle yıkıldı. Özkan'ın dün gece kendisine telefon ettiğini ve "Anne merak etme askerliği bitirdim sayılır" dediğini anlatan anne Kılıç, "Sonra da İstanbul'daki ablasına telefon etmiş ve 'Operasyona gidiyorum. Sakın anneme söyleme' demiş" diyerek gözyaşı döktü.
Birlikler alarma geçti
Gabar Dağı'ndaki çatışma, İrak sınırının sıfır noktalarındaki hareketliliği artırdı. Kuzey Irak ile sınır olan Hakkâri'nin Uludere-Şemdinli arasındaki askeri birlikler alarma geçirildi. Komandolar, stratejik bölgelere kaydırıldı. Çatışmadan kaçan teröristlerin sıfır noktalarına yöneldiği istihbaratı alınması üzerine bölgelerde operasyon başlatıldı. Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı'ndan kalkan Süper Kobra helikopterler bölgede keşif yapmaya başladı. Birliklere verilen 'alarm' üzerine mevzilerdeki asker sayısı da artırıldı. Karakollarda bekleyen askerler de sıfır noktalarına yönlendirildi. Hakkâri'den Şemdinli'nin Derecik bölgesi ile Çukurca ilçesinin sınır kesimine tank ve asker sevk edildi. (dha, Radikal)