'Üç fidan' unutulmadı

'Üç fidan' unutulmadı
'Üç fidan' unutulmadı
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

68 kuşağının öğrenci liderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idam edilişlerinin 41. yılında mezarları başında anıldı. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No’lu Mahkemesi’nin ‘Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs ettikleri’ gerekçesiyle üç gence verdiği idam cezasının 6 Mayıs 1972’de infaz edilmesinin 41. yılında yüzlerce kişi Karşıyaka Mezarlığı’na geldi. Gezmiş, Aslan ve İnan’ın mezarlarına karanfiller bırakıldı, kimi ziyaretçiler Gezmiş’in mezarı başında ağladı. Ziyarete gelenler her yıl olduğu gibi yaktıkları birer sigarayı Gezmiş’in mezarı başına bırakırken kimileri şiirler okudu, kimileri şarkılar söyledi, kimileri de dua etti. Üç fidan sadece Ankara’da değil Türkiye ’nin diğer kentlerinde de törenlerle anıldı. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde ‘Üç Fidan Anıtı’ndaki anma etkinliği önceki gece başladı sabaha kadar sürdü. Etkinliğe çok sayıda kişi katıldı.

Türkiye idamla yüzleşmeli
İzmir’in Buca ilçesinde geçen yıl yapılan ‘Üç Fidan Anıtı’ önünde de üç genç için saygı duruşunda bulunuldu, şiirler okundu. İstanbul ’daki anma Dolmabahçe Rıhtımı’nda yapıldı. Onlarca kişi denize karanfil bıraktı. BDP ise idamlarla ilgili Meclis araştırması istedi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in imzasını taşıyan önergede “İdamlarla yüzleşmenin sağlanması, toplumsal barışın inşası için önemli bir noktada durmaktadır. Bu yüzleşme ile beraber maktullerin son isteğinin yerine getirilmesi, mağdur edilen kişi ve ailelerinden özür dilenerek itibarlarının iade edilmesi Türkiye’yi bu büyük utançtan ve ayıptan kurtaracaktır” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/113246711324677

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÜC FIDAN - palenke

  üc güzel insani rahmetle aniyorum,onlar bize bilinmeyeni,görülmeyeni ve onurlu olmayi ögrettiler.

  BÜYÜK UTANÇ - m.rozbilen

  Üç fidanı kaldığımız koğuşun karşısındaki hücrelerde bulunmaları nedeniyle görüyorduk.Gururlu duruşlarını ve sevecen kişiliklerini unutamam.Asıldıklarında tahliye olmuştuk.Ama o günü asla unutamadım.Onlar için Allahtan sonsuz bir merhamet diliyorum.Mekanları cennet olsun.Müsebbipleri de Allaha havale ediyoruz.Garip dünyanın işine bakın ki,asılanlar rahmetle,asanlar irahmetle anılıyorlar.Ey asanlar kiminiz göçtünüz kiminiz göçme hazırlığındasınız.Neyi kurtardınız?

  polis-savcı-yargıç - quintain

  yorum yapan arkadaş tüm türkiyeyi temsil ediyor aslında, yüklenmemek lazım. bizde her vatandaş kulaktan dolma bilgiyle yorum yapar, taraf olur..çünkü mağdur da, polis de, savcı da, yargıç da ve hatta cellat da kendisidir. kendisinin dışında güzel görüneni kötülemektir niyeti ki, kendi ayıbı görünmesin..kekok arkadaş da türkiyedir, aynı zihin aynı hafıza

  Cehalet - Pe@ce

  Kekok, aslında oturup sana burada cevap yazma zahmetine girmek dahi zaman kaybı; en doğrusu seni cehaletinle başbaşa bırakmak. Yine de Türkiye'nin bugün neden bu halde olduğu senin yorumunu okuyunca gayet açık! Otur biraz olsun (görüyorum ki en azından okman yazman var) okuma zahmeti göster; Deniz ve arkadaşları hiçbir yere bomba atmadı, hiçbir yeri yakmadılar, kimseyi öldürmediler. O bahsettiklerin 1970'lerden sonra başladı, nedenini de merak ediyorsan 12 Mart 1970 tarşhşne bir göz at derim. Gerçi dediğim gibi bunları boşa yazıyorum, senin anlayacağını düşündüğümden değil; belki bir başkası da görür de anlamak, anlamlandırmak ona kısmet olur.

  idamlar bir ülkenin yüz karasıdır : - okkes cavus

  bir insanın suçu ne olursa olsun idam edilmemeli. idam telafisi mümkün olmayan bir ceza şekli ve aynı zamanda devletin eliyle işlenmiş bir cinayettir. müebbet almış bir kişi düşünün, zaman olur suçsuzluğu ortaya çıkar beraat eder. idamın dönüşü olmaz bu üç genç çok ulvi onurlu ülkesinin bağımsızlığı için çalışan gençlerdi. suçları abdyi ve emperyalizmi ülkeden kovmaktı. çunki emperyalizmin girdiyi ülkeler asla iflah olmuyorlar gençler bunu çok iyi biliyorlardı. onun içinde mücadelesini veriyorlardı. kocaman kocaman adamlar meclisde üçe üç dediler ülkenin ve insanlığın utancına lanetli ellerini kaldırdılar. helede chp li lerin çoğunluk kısmıda el kaldırdı. bir kısmıda katılmadı, katılmayanlarda el kaldırdı sayılır. hatta çekimserlik bile idamı onaylamak demektir. tabiiki çüfidan üç milyon fidan oldu. bu kararı verenler ve idama el kaldıranlar, lanetlendı torunları onları gururla anlatamazlar utanırlar herhalde çunki idam bir insanlık suçu ve ülkelerin utancıdır.......

  3 fidan ve halk öncüleri - metinarslan

  arkadaş sizin kahramanlarınız bu ülkeyi kardeş kavgasına sürükleyen sözde milli kahramanlarınız değilmi darbelerin faili meçhullerin başını tutan kenan evrenler, mehmet ağarlar ,abdullah çatlılar, jitemciler ergenekoncular ve onların diğer beslemeleri olan devlet adına kurşun atanlar .evet bu devrimciler işte bu karanlık çetelere karşı enperyalizme peşkeş çekilen ilkelerini sahip çıkmak için mücedele ettiler ve asıl halkın gönlünde yer edine bu insanlar.yoksa zoraki devlet törenleri ile anılmaya çalışılanlar değil

  doğrusu - KEKOK

  bomba at,banka soy,insan kaçır,insan öldür,toplumun huzurunu boz sonra kahraman ol. bu kişiler sağ görüşlü olsaydı katil,sol görüşlü olduğu için kahraman oluyor.bu gün asker,polis şehit edip serap,ları yakanlardan hiç bir farkları yoktur.bunları kahraman diye yutturamassınız.fidanmış.öldürdükleri insanların fidanları yokmuydu.