Üç genç dağa çıktı: 7 ölü, 5 yaralı

Üç genç dağa çıktı: 7 ölü, 5 yaralı
Üç genç dağa çıktı: 7 ölü, 5 yaralı

Fotoğraf: Arşiv

Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'ne bağlı Çiftlibahçe Köyü'nde, bu sabaha karşı iki aile arasında çıkan silahlı kavgada 7 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Kavganın 3 gencin PKK'ya katılması nedeniyle çıktığı öğrenildi.

DİYARBAKIR - Hazro İlçesi'ne bağlı Çiftlibahçe Köyü'nde oturan 'Uğurlu' ailesinin, 15 Ağustos gösterilerine katılan ve bir daha haber alınamayan 3 çocuğun PKK 'ya katılmasından sorumlu tuttuğu 'Tekin' ailesini sorumlu tutmasıyla başlayan tartışma silahlı çatışmaya dönüştü. Çatışmada, ilk belirlemelere göre 7 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.
Olay, Hazro İlçesi'ne bağlı Çiftlibahçe Köyü'nde bu sabah meydana geldi. Gani Uğurlu'nun oğlu ve yeğenleri, PKK'nın silahlı eylemleri başlatmasının yıldönümü olan 15 Ağustos gösterilerine katıldıktan sonra ortadan kayboldu. Uğurlu ailesi haber alınamayan 3 çocuklarının dağa çıkarak PKK'ya katıldığı bilgisine ulaştı.
Uğurlu ailesi bu durumdan Tekin ailesini sorumlu tuttu. Tekin ailesinden Ömer Tekin'in BDP 'den İl Genel Meclisi üyesi olması nedeniyle çocukları onların yönlendirdiğini iddia etti. Bu nedenle dün Uğurlu ve Tekin aileleri arasında tartışma çıktı.
Bu sabah karşılaşınca aynı konuda yeniden tartışmaya başlayan iki aile fertleri arasında bu kez silahlı çatışma çıktı. Tabancaların yanında Kalaşnikof silahların da kullanıldığı çatışmada 7 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi yaralandı.
Olayın duyulması üzerine Çiftlibahçe Köyü'ne jandarma ekipleri sevk edildi. Hazro savcısı köye gelerek incelemede bulundu. Ölenlerin cenazeleri Hazro Devlet Hastanesi morguna götürülürken, yaralılar da Hazro ve Silvan'daki hastanelerde yapılan ilk müdahalenin ardından Diyarbakır'daki hastanelere sevk edildi.
Jandarma Çiftlibahçe Köyü'nde yeni olay çıkmaması için yoğun güvenlik önlemi alırken, köye giriş ve çıkışlar sıkı denetim altında tutulmaya başlandı.

YARALI GETİREN MİNİBÜS KAZA YAPTI
Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'ne bağlı Çiftlibahçe Köyü'nde oturan 'Uğurlayan' ile 'Tekin' aileleri arasında çıkan çatışmada ölen 7 kişiden biri dışında kimlikleri belli oldu. Ölenlerin Bedriye Uğurlayan, Aysel Uğurlayan, Mehmet Tekin, Şadiye Tekin, Sevim Tekin ve Abdullah Tekin olduğu belirtildi.
Olayda yaralanan 5 kişi Diyarbakır'a kaldırılırken, yaralılardan bir bölümünü Diyarbakır'a getiren sürücü ve plakası belirlenemeyen minübüsün aşırı hız nedeniyle kaza yaptı. Bu kazada da 4 kişi yaralandı. Böylece toplam 9 yaralı Dicle Üniversitesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA
Silahlı çatışma ile ilgili Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise, Hazro İlçesi Çiftlibahçe Köyü'nde çatışmanın saat 07.30 sıralarında çıktığı, 7 kişinin ateşli silahla vurularak öldürüldüğü, 5 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Açıklamada, Jandarma tarafından olayın haber alınması ile birlikte Hazro İlçe Jandarma Komutanı'nın sevk ve idaresinde, jandarma komando ve zırhlı araç takviyeli yeteri kadar kuvvetle süratle olaya müdahale edildiği, olay yeri ve Çiftlibahçe Köyü'nün emniyeti alınarak, olayın devamını engelleyici önlemler uygulandığı belirtilerek, şöyle denildi:
"Diyarbakır'da bulunan çeşitli hastanelerde tedavi altına alınan yaralılarla ilgili olarak, Diyarbakır merkezinde meydana gelmesi muhtemel müessif olayların önlenmesi maksadıyla, Valilik makamının talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yaralıların tedavi görmekte olduğu hastaneler ve civarında gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır. Olayla ilgili çok yönlü inceleme ve araştırma-soruşturma devam etmekte olup, yeni bir olayın cereyan etmemesi için gereken tedbirler alınmıştır. Olayın aydınlatılması ve faillerin tespit edilerek yakalanması ile ilgili olarak tüm güvenlik birimleri teyakkuza geçirilmiştir." (Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114655311465539

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "HALKLARIN KARDEŞLİĞİ İÇİN" ÇOCUKLAR DAĞA KURŞUNLAR KOMŞUYA - Germiyen

  Kesin ve yine kesin "barış gelsin, halklar kardeş olsun diye" tüm bu yapılanlar...

  ... - kurşunkalem21

  dağa çıkan 3 genç. bunlar neye dağa çıkıyor? hani pekeke dağdan çekileceti? demek ki barış marış sözdeymiş

  okur - Efendisiz65

  yazdıklarının tek kelimesi doğru olsun. habere bak yazdığına bak.demokrasi, zorla adam götürenler ne yaw? bi haberi oku önce. gerçi okumuşsundur kesin anlamamışındır sen.bu arada ev taramaya gidenler devletin silahlarıyla gitmişler! tekin ailesini basan ve 3ü kadın 5 kişiyi öldüren aile devletin korucusu.

  Kürt sorunu - Kafkasyali

  PKK çekilicekti o zaman neden Kürt gençleri devşirmeye devam ediyor. Ha Türkiyede Mehmeti Apo için öldürdün, ha Suriyede Muhammeti Esad için öldürdün. Bu sizin barış anlayışınız? Şimdi Diyarbakırda ölen Kürtler ne için öldü? Suriyede nasıl esada karşı savaşanlar sizin için "terörist" ise Türkiyedede PKK'ya destek vermeyen Kürtler sizin için işbirlikçi. Bu çoğulculuk anlayışınız dininiz olan demokrasiye de çok uyuyor maşallah..

  Mezopotomya - fonksiyonel

  Mezopotomya sigortasını silah olarak görmekten vazgeçmediği sürece. Bu tezgah üstüne daha çok ölü bedenler serilir.

  Ya Devlet Başa - RadikalGokhan

  Hükümet meydanı PKK'ya bıraktığında artık halk teröristlere karşı kendi mücadelesini vermek zorunda bırakılıyor. Ayıptır, çözüm süreci adı altında bölge halkını teröristlere teslim etmeyin. Onları yalnız bırakmayın.

  gerçeği gördüğünü sanan cahil - gokhanweb

  yukarıdaki haberden pkk'ye katılımların zorunlu yapıldığı çıkarmak için sanırım sadece cahillik yeterli değil. bir de kötü niyetli olmak gerekiyor. yani siz hakikaten o üç gencin zorla çıkarıldığını düşünüyorsunuz öyle mi? ben bilmiyorum nasıl çıktıklarını. peki silahlı gücünün zorla dağa çıkarılan insanlardan oluştuğu bir yapılanma nasıl oluyor da 30 yıldır dağda mücadele edebiliyor? nasıl oluyor da bunlardan hiçbiri dağdan kaçıp zorla çıkarıldım demiyor. hiç duydunuz mu dağdan inip "beni zorla çıkardılar" diyen? ama ben biliyorum. dağda beyin ameliyatı yapıp beyinlerine çip yerleştiriyorlar. evet evet bakın bu olabilir.