Üç günde 33 çocuk özgürlüğüne kavuştu

Çocuklara seri tahliye
DİYARBAKIR - Şırnak’ın Cizre ilçesinde Nevruz’da çıkan olayları protesto için düzenlenen gösteride ölen 15 yaşındaki Yahya Menekşe’nin cenaze töreninin ardından çıkan olaylarda polise taş attıkları gerekçesiyle tutuklu bulunan 10 çocuk tahliye edildi.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen iki ayrı duruşmaya, yaşları 15-18 arasında değişen tutuklu 10 sanık katıldı. Aralarında gazeteci Ece Temelkuran’ın da bulunduğu sanık avukatları savunmalarında, mahkeme heyetinden, sanıkların yaşları ve tutuklulukta geçen sürenin nazara alınarak tahliyelerine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından ‘terör örgütüne üye olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek’le suçlanan, tutuklu sanık 10 çocuğu tahliye etti.
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen iki ayrı duruşmada da Diyarbakır ve Cizre’deki izinsiz gösterilerde polise taşlı saldırıda bulundukları gerekçesiyle yargılanan 23 çocuk tahliye edilmişti. Böylece son üç günde 33 çocuk tahliye oldu.
Çocuklar bir yandan tahliye edilirken bir yandan hapis cezası haberleri geliyor. Adana’daki gösterilere katıldıkları gerekçesiyle yargılanan yedi çocuğa  16 Mart günü 33 yıl hapis verilmişti. (aa)