Üç haftada altıncı astsubay intiharı

Üç haftada altıncı astsubay intiharı
Üç haftada altıncı astsubay intiharı
24 Nisan'dan 16 Mayıs'a kadar geçen üç haftalık sürede altı astsubay intihara teşebbüsünde bulundu. Dördü hayatını kaybetti.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Peş peşe gelen astsubay intiharlarının önü alınamıyor. 24 Nisan’dan 16 Mayıs’a kadar geçen üç haftalık sürede altı astsubay intihara teşebbüsünde bulundu. Dördü hayatını kaybetti. İkisi ise yaşam mücadelesi veriyor. Bu intiharlarla üç buçuk yıl içinde hayatına son veren veya girişimde bulunan astsubay sayısı ise 44’e ulaştı.

Astsubaylar dün Ankara Gölbaşı’nda konuşlu Denizli Tugayı’nda görevli astsubay Ayhan Özarslan’ın önce eşini vurup ardından kendi hayatına son vermesinin şokunu üzerinden atamadan bu kez Ankara Etimesgut’tan gelen intihar teşebbüsüyle sarsıldı. Astsubay Musa Tunç, bugün aynı yöntemli silahını bedenine doğrultarak intihara teşebbüs etti. Ağır yaralanan Tunç, hastaneye kaldırıldı.

Emekli Astsubay Derneği TEMAD Başkanı Ahmet Keser yaptığı açıklamada, “Ciddi mesleki baskılar, kurum içi adaletsiz uygulamalar, personeli bunaltmaktadır. Bu durum aile içi ilişkilere de yansımaktadır. Astsubaylar adeta cinnet psikolojisi ile yaşamaktadır. Bu duruma TSK’nin ivedi çözüm getirmesi, adaletsiz ve ayrımcı uygulamalara son vermesi gerekmektedir” dedi. 

Musa Tunç, 13 Kasım 2012’den bu yana geçen yaklaşık altı aylık sürede aylık sürede hayatına son veren 13. astsubay oldu. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin (TEMAD) verilerine göre 23 Ocak 2010’dan bu yana geçen yaklaşık üç buçuk yıllık sürede ise intihar eden astsubay sayısı 44 oldu. TEMAD’ın ulaşabildiği en eski tarihli intihar listesi ise 15 Aralık 1999’da canına kıyan emekli astsubay Melih İşcan’la başlıyor. İşcan’ın ölümünden bugüne geçen 14 yıllık sürede 64 astsubay canına kıyarken bunlardan sekizinin ekonomik nedenlerle intihar ettiği belirtiliyor. 13 astsubayın intihar nedeni ise “ailevi sıkıntılar” olarak niteleniyor. Ancak TEMAD’a göre Ailevi sıkıntıların altında da ağırlıklı olarak ekonomik gerekçeler ve iş yerinde yaşanan mobbing'in eve taşınması yatıyor.