Üç ilde birden fuhuş operasyonu yapıldı

Türkiye'nin üç ilinde dün art arda fuhuş operasyonları düzenlendi. İstanbul Emniyeti'nin 85 ayrı noktaya birden düzenlediği operasyon, son yılların en büyük fuhuş operasyonu oldu. Operasyonda 100'ü aşkın kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL - Türkiye'nin üç ilinde dün art arda fuhuş operasyonları düzenlendi. İstanbul Emniyeti'nin 85 ayrı noktaya birden düzenlediği operasyon, son yılların en büyük fuhuş operasyonu oldu. Operasyonda 100'ü aşkın kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınanların arasında bir milli sporcunun ve bazı ünlü simaların olduğu da öğrenildi. Operasyonda, fuhuş çetesinin hazırladığı katologlarla müşterilere kadın servisi yaptığı da öğrenildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Ahlak ve Kumar Büro Amirliği ekiplerinin 12 ilçe, 85 adresteki eşzamanlı baskınları sırasında kapıları açılmayan evlerin kapıları balyozlarla kırılarak açılırken, 100'ü aşkın kadın ve fuhuşa aracılık ettikleri iddia edilen 15 kişi gözaltına alındı. Kadınlardan bazılarının emniyete çocuklarıyla beraber geldikleri dikkat çekti.
Polisin teknik takibi sonucu gerçekleştirilen kapsamlı operasyonda yakalanan insan tacirlerinin, Rusya, Ukrayna ve Moldova'dan getirdikleri kadınları, fuhuşa zorladıkları ifade edildi.
Operasyonun adı: Sağır Sultan
Van Emniyeti'nin insan ticareti ve fuhuş iddiasıyla yürüttüğü Sağır Sultan Operasyonu'nda da 12 ev basıldı. 105 polisin görev aldığı baskında dördü kadın 12 kişi gözaltına alındı. Sanıkların evlerinde bir Kalaşnikof silah, üç içi boşaltılmış uçaksavar mermisi, esrar ve eroin bulundu. Afyonkarahisar Sinanpaşa'daki fuhuş operasyonunda da 11 kişi gözaltına alındı.
Gaziantep'te AIDS korkusu
Öte yandan Gaziantep'te geçen hafta düzenlenen fuhuş operasyonunda gözaltına alınan 40 kadından 22'sinde AIDS, Hepatit B, Hepatit C ve frengi hastalığı tespit edildiği açıklandı.