Üç ilde El Kaide operasyonu:19 gözaltı

Gaziantep, Konya ve Adana'da düzenlenen El Kaide operasyonlarında 19 kişi gözaltına alındı



El Kaide terör örgütüne yönelik Gaziantep merkezli 5 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 19 kişi gözaltına alındı. Örgütünün yeniden yapılanması için çalışma yaptığı belirlenen şüphelilerin bazılarının, Afganistan ve İran’da eğitim gördüğü anlaşıldı.
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ekipleri, El Kaide’nin dünyadaki çatışma bölgelerine gönderilen ve yeniden yapılanma sürecine giren yönetici ve militanlarına yönelik bir süredir yürüttüğü çalışmalar sonunda, operasyon için düğmeye bastı. Bu sabah saat 05.00’te Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Konya ve Kahramanmaraş’ta aynı anda çok sayıda ev ve işyeri basıldı. Operasyon kapsamında Gaziantep’in Karşıyaka ve Kahvelipınar mahallelerinde 11 eve baskın yapıldı. Buralarda 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, daha önce Afganistan’da örgütte eğitim gördüğü ileri sürülen 28 yaşındaki Mustafa Bozkurt’un da bulunduğu belirtildi.
Konya’da yapılan operasyonda 2 kişi, Adana’da 1’i kadın 3 kişi, Şanlıurfa’da 1 kişi, Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde ise 2 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler de sorgulanmak üzere Gaziantep’e gönderildi.
Operasyon kapsamında 1 tabanca ele geçirilirken, 4’ü dizüstü 6 bilgisayar ile örgütsel belgelerin gizlendiği 1 hartdiske el konuldu. Arama yapılan evlerde de çok miktarda örgütsel doküman bulundu.
Şanlıurfa’da İpekyol Mahallesi’ndeki eve saat 05.30 sıralarında yapılan baskında gözaltına alınan 35 yaşındaki Eyüp Şimşek’in herhangi bir mesleği bulunmamasına rağmen daha önce birçok kez İran’a gittiği belirlendi. Şimşek’in geçtiğimiz yıl Gaziantep’te yapılan operasyonda da gözaltına alınıp serbest bırakıldığı da anlaşıldı.


Geçen yılki kanlı çatışma 12.5 sürdü

24 Ocak 2008’de Hizbullah’ın ana cephaneliğinin ortaya çıkartıldığı Gaziantep’te 12.5 saat dehşet yaşanan El Kaide operasyonunda, Türkiye’deki önemli isimlerinden olan ve Afganistan’da da silahlı çatışmalara katıldığı belirlenen 41 yaşındaki Mehmet Polat, oğlu 21 yaşındaki Mehmet Zeki Polat ile Servet Sarıoğlu ve Cebrail Kirazoğlu ölü olarak gele geçirildi. 25 kişi de gözaltına alındı. Terörist baba ile oğlunun ölü ele geçirildiği evde yaklaşık 12.5 saat süren çatışmada polis memuru 35 yaşındaki Ahmet Çondul şehit oldu, 5 polis ile 1 vatandaş da yaralandı. Operasyonda ele geçirilen 1’i Çeçen uyruklu 17 kişinin tutuklandı, 8 kişi de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (dha)
.