Üç kadehte imza

Fırtına Vadisi'ni yok edecek projeyi üstlenen firmanın sahibi Bülent Kuyumcu, Beyaz Enerji davasında baraj için nasıl onay alabildiğini anlattı: Sözleşmeyi imzalayan dönemin Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Gürsoy'un evine Amerikan bar yaptırdık. Masraflı olmadı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Beyaz Enerji davasının duruşmasında dinlenen bir itiraf, Beyaz Enerji Operasyonu'yla ortaya saçılan yolsuzlukların Fırtına Deresi'ne de bulaştığını ortaya çıkardı. Projeyi üstlenen BM Holding'in sahibi Bülent Kuyumcu, sözleşmeyi imzalayan bürokrata 'küçük bir hediye' verdiklerini itiraf etti.
Fırtına Vadisi'nde Danıştay 6. Dairesi'nin kararı ile 'şimdilik' durdurulan Dilek-Güroluk Hidroelektrik Santralı Projesi ihalesini alan BM Holding'in sahibi Bülent Kuyumcu, mahkemede Yavuz Gürsoy'un evine Amerikan bar yaptırdığını söyledi. O dönemde hidroelektrik santrallardan sorumlu olan Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Gürsoy da jandarmadaki ifadesinde bu küçük hediye karşılığında projenin sözleşmesine imza attığını itiraf etmişti.
İşçiler boş mu otursaydı!
Kuyumcu, önceki günkü duruşmada ifade verirken üstlendikleri Dilek-Güroluk Hidroelektrik Santralı Projesi'nin sözleşmesini onaylayan Gürsoy'un evine Amerikan bar yaptıklarını doğruladı. Kuyumcu, 'Maddi bir külfeti de yok' dediği bu küçük 'hediye'nin sebebini de şöyle açıkladı:
"Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle üstlendiğimiz DilekGüroluk projesini durdurmak zorunda kaldık.
İşçilerim de bu boşluktan yararlanarak Yavuz Gürsoy'un evine bir Amerikan barı yapmış" dedi.
Jandarmada da söylemişti
Eski Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Gürsoy ise jandarmada sorgulandığı sırada "Hangi firmalardan ne gibi menfaatınız
oldu" sorusunu yanıtlarken "BM Holding'in Dilek-Güroluk projesinin sözleşmesini ve ESA'sını imzaladık. Bu firma benim Ümitköy'deki evime Amerikan bar yaptı" demişti.
Masa tenisi gibi
Fırtına Vadisi'ni sulara gömecek hidroelektrik santral yılda 592 megawatt elektrik üretecek. Projeyi durdurmak için yöre halkı ve çevreci kuruluşlar her yola başvurdu. Trabzon Bölge İdare Mahkemesi, bu başvurulara olumsuz yanıt verse de Danıştay 6. Dairesi, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Karar düzeltme aşamasında olan dava Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nda inceleniyor. Projenin devamında sakınca görülmezse kararı Trabzon Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu verecek. Ancak hükümetin o dönemde aldığı ilke kararı nedeniyle bu kurul çevresel gerekçelerle hiçbir santral projesini engelleme yetkisine sahip değil!
'Örnek bir proje'
Yargı sürecinin devam etmesine karşın dönemin başbakanı Mesut Yılmaz
26 Haziran 1998'de projenin temelini attı ve açış konuşmasında projenin çevre bilinci açısından Türkiye'deki diğer projelere örnek olabilecek nitelikte dizayn edildiğini söyledi. Çevre Bakanlığı da temel atma töreninden bir gün önce 25 Haziran 1998'de 'ÇED Olumlu Raporu'nu onayladı. Orman Bakanlığı ise 'Çalışma İzni ve Saha Teslimi Oluru'nu, 18 Eylül 1998'de BM Holding'e teslim etti. Ekim 1998'de ise şantiye kuruldu. Tünel yaklaşım ve ulaşım yolları ile çalışma yollarının kazı işleri tamamlandı. Bu sırada vadiye toplam 4.5 kilometre yol inşa edildi.