Üç kadın, üç dram

Çocuklarına hasret
Sivaslı Songül Duran 42 yaşında. Anne ölüp baba evlenince 15'inde dayakla tanıştı. 20'sinde 'görücü usulü'yle verildiği adam nikâh yapmadı ve her gün dövdü. Kaçtı, dört ay Haydarpaşa Garı'nda kaldı. Sığınmaevinde dört kızının özlemiyle yaşıyor.
Çocuklar hasta
Safranbolulu 28 yaşındaki Sultan Akkiren, dört çocukla her gün beş kilometre yürüyüp iftar çadırında karın doyuruyor. Eşi iş bulmaya gitmiş, hiç haber yollamamış. Evde kömür yok. Altı yaşındaki kızı bronşit olmuş. Dört aydır kirasını da ödeyemiyor.
Kimsesiz yıllar
Çorumlu 50 yaşındaki Perihan Damar'ı 10 yıl önce eşi terk etti. O günden sonra evine kapandı. Sokağa nadiren çıktı. İhtiyaçlarını telefonla marketten istedi. Komşuları hayatından endişe edince yetkililerce psikiyatri kliniğine yatırıldı. Konuşmuyor.

Dayaktan kaçtı
KONYA - Günlerce Haydarpaşa Garı'nda yatıp kalkan Songül Duran, sonunda sığınacak bir yer buldu. Ama şimdi dört çocuğunu özlüyor.
42 yaşındaki Songül Duran, Sivas'ta yaşarken 15 yaşında dayakla tanışmış: "Üvey annem, babamla evlenir evlenmez beni dövmeye başladı. Babam iki yıl sonra öldü. Üvey annem 20 yaşında, görücü usulüyle evlendirdi. Dayaktan kurtuldum diye sevinirken, koca dayağı başladı. Nikâhsız eşim Nurullah'tan da sürekli dayak yedim. Birlikte İstanbul'a yerleştik. Eşim fabrikada işçi. Dayaktan bıkmıştım. Evden kaçtım. Başka çarem yoktu." Gidecek yeri olmayan Duran, Haydarpaşa Garı'nda kalmaya başladı.Bankların üzerinde uyudu, karnını da garda çalışanların verdiği yemekle doyurdu. Duran, güvenlik görevlilerinin yardımıyla sığınmaevine yerleştirildi. Duran, sekiz aydır 'mutlu', ancak aylardır göremediği kızlarını çok özlediğini söylüyor. Sığınmaevindeki arkadaşları ise "Songül, geldiğinde hiç konuşmuyordu. İsmini bile bilmiyorduk. Bize kızlarının fotoğrafını gösteriyor. Özlediğini söylüyor" dedi.10 yıllık yalnızlık...
Perihan Damar, komşularının ihbarıyla evine gelen Sağlık Müdürlüğü ekibine de önce kapıyı açmak istemedi. Damar, bir saatte ikna edildi.
FOTOĞRAF: ŞEVKET ERZEN/DHA


ÇORUM - Mimar Sinan Mahallesi'nde oturan Perihan Damar, 10 yıl önce eşi kendisini terk edince, tek başına yaşamaya başladı. Bu sürede sadece birkaç kez sokağa çıkan Damar, komşularıyla da ilişkisini kesti. Kendini eve hapseden, ihtiyaçlarını markete telefonla verdiği siparişle karşılayan Damar'ın ruhsal dengesi bozuldu.
Apartman sakinlerinın ihbarıyla eve gelen Sağlık Müdürlüğü ekipleri, hiç kimseyle konuşmayan ve sorulan sorulara yanıt vermeyen Damar'ı Devlet Hastanesi Psikiyatri Servisi'ne yatırarak tedavi altına aldı. Sağlık Müdürü Fikret Purtul, "İnsanlarla ilişkisini kesmiş. Tedavisi ile devlet olarak biz ilgileneceğiz. Almanya'da yaşayan iki çocuğuyla temasa geçmeye çalışıyoruz" diye konuştu.


Üşüyorlar ve açlar
KARABÜK - Safranbolu ilçesinde 28 yaşındaki Sultan Akkiren, dört çocuğuyla yaşam mücadelesi veriyor. Esentepe Mahallesi'nde oturan Sultan Akkiren, en küçüğü yedi aylık, en büyüğü altı yaşında dört çocuğuyla her gün 5 kilometre yol yürüyüp, Safranbolu Belediyesi'nin iftar çadırında karınlarını doyuruyor. Eşi Ahmet Akkiren, Karabük'te iş bulamadığı için Kastamonu'nun Tosya ilçesine gitmiş, kömür alacak paraları olmadığı için sobayı yakamıyorlar. Anne Akkiren, çocuklarıyla birlikte yorgana sarınarak ısınmaya çalıştıklarını anlatırken, "Eşim bize bakmıyor, ailemin maddi durumu da kötü olduğu için bize yardım edemiyor. Altı yaşındaki kızım Tuğçe bronşit oldu. Diğer çocuklarım da üşüttü. Ne yapacağımı şaşırdım. Dört aydır evin kirasını da ödeyemiyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7609097609090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.