Üç katil kuşkusu

Üç yönden 10 darbe
Ünlü işadamı Üzeyir Garih'i 10 yerinden bıçaklayarak katledenlerin birden fazla olabileceği olasılığı öne çıkıyor. Otopside bıçak darbelerinin üç ayrı yönden geldiğinin belirlenmesi, faillerin üç kişi olabileceğini düşündürüyor.
Kanlı çuval
Sorgulanan zanlılardan F. N.'nin üzerinden çıkan bıçağın suç aleti olmadığı anlaşılınca, Eyüp Mezarlığı'nda dört saat bıçak veya bıçaklarla sair deliller arandı; cinayet mahalli yakınında bulunan kanlı çuval inceleniyor.
Yedi zanlı serbest
Önceki gün gözaltına alınan F. N.'nin de aralarında bulunduğu yedi kişi 'delil yetersizliği' gerekçesiyle serbest bırakıldı. F. N'nin sadece Garih'ten para aldığını söylediği ifade edildi. Polis, dün akşam iki kişiyi daha gözaltına aldı.

İSTANBUL - Alarko Holding Şirketler Toplululuğu Başkanı Üzeyir Garih'in Eyüp Sultan Mezarlığı'nda 10 yerinden bıçaklanarak öldürülmesi üzerine başlatılan geniş çaplı soruşturma, cinayetin birden fazla kişice işlenmiş olabileceği olasılığını ortaya çıkardı.
Adli Tıp Kurumu'ndaki otop-side bıçak darbelerinin üç farklı yönden geldiğinin belirlenmesi,'Cinayeti üç kişi işledi' kuşkusunu yarattı. Üzeyir Garih'in ölümüne neden olan bıçak veya diğer suç unsurlarının bulunması için Eyüp Sultan Mezarlığı'nın içinde ve çevresinde dört saat arama yapıldı.
Vali de inceledi
Üzeyir Garih'in önceki gün öldürülmesiyle ilgili olarak İstanbul Valisi Erol Çakır ile Emniyet Müdürvekili Hasan Özdemir, Eyüp Sultan Mezarlığı'na gelerek incelemelerde bulundu. Mezarlığa Eyüp Sultan Camii yönünden giren Vali Çakır ile Emniyet Müdürvekili Özdemir, bir süre Garih'in öldürüldüğü Mareşal Fevzi Çakmak'ın kabrinin yakınında inceleme yaparak, cinayet masası polislerinden bilgi aldı. Çakır ile Özdemir, daha sonra herhangi bir açıklamada
bulunmadan mezarlıktan ayrıldı. İnceleme öncesi mezarlıktan çıkarılan basın mensupları, Çakır ve Özdemir'in gitmesinden sonra tekrar içeri alındı.
'Delil' arandı
Çakır ve Özdemir'in mezarlıktan ayrılması ardından Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, Yunuslar ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ile motorize ekiplerden oluşan yaklaşık 200 polis, cinayette kullanılan bıçak ve diğer suç unsurlarını bulabilmek için, Eyüp Sultan Mezarlığı'nın içinde ve çevresinde detaylı bir arama çalışması başlattı.
Kanlı çuval
Mezarlığın üst bölümünde saat 10.15 sıralarında başlatılan ve yaklaşık dört saat süren araştırmalar sırasında, Mareşal Fevzi Çakmak'ın kabrinin yakınında bulunan Küçük Hüseyin Efendi'nin mezarının yanında, kan lekeleri olan bir çuval bulundu.
Cinayet aleti bulunamadı
Mezarlığın üst tarafındaki aramaların ardından Haliç'e bakan alt bölümünde de saat 12.30'da yeni bir arama başlatıldı. Yaklaşık yarım saat süren bu aramada herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı.
Soruşturmanın geniş çaplı olarak sürdürüldüğü
Eyüp Sultan Mezarlığı çevresinde polisin aldığı güvenlik önlemi sürüyor.
Otopsi sonucu
Adli Tıp Kurumu'nda otopsisi yapılan Garih'in bıçak darbelerini üç farklı yönden aldığı iddiası, cinayeti üç kişinin işlediği olasılığını ortaya çıkardı. Dedektiflerin, Fuat N.'nin cinayete ilişkin ifade vermemesi nedeniyle araştırmalarını bu yöne kaydırdığı ifade edildi.
Soruşturmayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Emniyet Genel Müdürü Kemal Önal, İstanbul Valisi Çakır ve Emniyet Müdürvekili Özdemir, gece geç saatlere kadar Emniyet Müdürlüğü'nde durum değerlendirmesi yaptı. Yücelen geç saatlerde, olayın aydınlanacağını ifade etti, "Zanlı yakalandı.
Arkadaşlarımız çok yönlü olarak çalışıyor" dedi.
Emniyet Genel Müdürü Önal da önceki gece saat 00.45 sıralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden ayrılırken, bütün ipuçlarının değerlendirildiğini söyledi, "Katil zanlısı olarak yakalanan kişinin suçunu itiraf ettiği doğru mu" sorusunu yanıtsız bıraktı.
İstanbul Emniyet Müdürvekili Hasan Özdemir, bıçak darbeleri sonucu öldüğünü belirttiği Garih'in Eyüp Sultan Mezarlığı'na daha önce de gittiğinin bilindiğini sözlerine ekledi.
Tören Neve Şalom'da
Üzeyir Garih'in oğlu İzzet Garih, dün saat 09.30 sıralarında babasının cenazesinin bulunduğu Adli Tıp'a geldi. Yaklaşık 15 dakika sonra açıklama yapmadan ayrılan İzzet Garih'in, cenaze defin işlemi için kuruma geldiği öğrenildi. Saat 13.00 sıralarında ise bir cenaze arabası Adli Tıp Kurumu Morgu'nda bulunan Garih'in cenazesini alarak Arnavutköy'deki Musevi Mezarlığı'nın gasilhanesine götürdü. Garih ailesi, cenazenin yarın Neve Şalom Sinagogu'ndaki törenin ardından Ulus Musevi Mezarlığı'nda toprağa verileceğini açıkladı.