Üç kişi hakkında uyuşturucu davası

Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde hastalara uyuşturucu satıldığı ve kötü muamele yapıldığı iddiasına dair soruşturmada, iki hastanın uyuşturucudan öldüğü belirlendi.

ADANA - Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde hastalara uyuşturucu satıldığı ve kötü muamele yapıldığı iddiasına dair soruşturmada, iki hastanın uyuşturucudan öldüğü belirlendi. Biri skandal görüntüleri yayımlayan Star TV kameramanı, üç kişiye dava açıldı.
Star TV'deki 'Deşifre' programında geçen ay yayımlanan skandal görüntüleri ardından hem idari hem adli soruşturma başlatıldı. Adli dava dosyaları 'uyuşturucu satmak ve ukullanmak', 'cinsel saldırı' ve 'eziyet' suçları olarak ayrıldı. Uyuşturucu madde satmakla ilgili iddianame tamamlandı.
Hastalara uyuşturucu sattığı iddia edilen ve temizlik işçisi olmasına karşın hastabakıcılık da yapan 32 yaşındaki Hüseyin Hatipoğlu, hastaneyi gizli kamerayla görüntüleyen hasta 37 yaşındaki Bayram Tepe ve uyuşturucuyu temin ettiği iddia edilen 32 yaşındaki Bahadır Kerimoğlu hakkında dava açıldı. Hatipoğlu uyuşturucuları hastanedeki depolarda saklayarak hastalara 10 YTL'ye satmakla, Kerimoğlu sansasyonel haber için hastalara uyuşturucu temin etmekle, Tepe de, görüntü yakalayabilmek için Kerimoğlu'nun getirdiği uyuşturucuları 15 YTL'ye hastalara satmakla suçlandı. Hatipoğlu 22.5 yıl, Tepe ve tutuksuz sanık Kerimoğlu 15'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.
İddianamede, 10 Şubat 2007'de Bülent Teker, 10 Ağustos 2006'da da Bilal Ergüleç'in hastanede uyuşturucudan hayatını kaybettiği bilgisi de yer aldı ve bu iki ölümle ilgili olarak da Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığı belirtildi.
Başhekim Dr. Cem Uraldı, hastane müdürü Ömer Şimşek, başhemşire Neşe Yıldız ve üç hemşirenin görevden alındığı hastanedeki idari soruşturma da sürüyor.