Üç kişiyi bıçakladı dördüncüyü öldürdü

Babası beş yıl önce ölen, bir yandan üniversiteye hazırlanırken bir yandan dört kardeşi ve annesine yardımcı olmak için köftecide çalışan Salih, bıçaklanarak öldürüldü.
Haber: ORHAN UZUN / Arşivi

KOCAELİ - Babası beş yıl önce ölen, bir yandan üniversiteye hazırlanırken bir yandan dört kardeşi ve annesine yardımcı olmak için köftecide çalışan Salih, bıçaklanarak öldürüldü. 17 yaşındaki Salih'in katili ise daha önce iki ayrı olayda üç kişiyi bıçaklayıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan yaşıtı G.Ö. oldu.
İzmit'te daha önce bir kişiyi, geçen şubat ayında da Özgür Kocaeli adlı yerel gazeteyi basarak iki kişiyi bıçaklayarak yaralayan G.Ö., son olaydan sonra tutuklanmış, ilk duruşmada yaşı küçük diye tutuksuz yargılanmak üzere bırakılmıştı. Çevresinde dengesiz yapıya sahip biri olarak tanınan G.Ö., önceki gün yine ortaya çıktı. G.Ö., okuldan tanıştığı belirtilen Salih Kaplan'la parkta tartıştı. Yanındaki bıçağı çıkaran G.Ö. Kaplan'ı delik deşik edip kaçtı. 14 bıçak darbesiyle ağır yaralanan genç hastanede öldü. Ancak Salih Kaplan, ölmeden önce kendisini bıçaklayanın G.Ö. olduğunu söyledi.
Hukuk okuyup hâkim olacaktı...
Salih Kaplan dün gözyaşları arasında toprağa verilirken, eşini beş yıl önce kaybeden Emine Kaplan, oğlunun liseyi yeni bitirdiğini, bir yandan köfte salonunda çalışıp evin geçimine katkı sağlarken, bir yandan da üniversite hazırlandığını anlattı. "En büyük amacı, hukuk fakültesine girip hâkim veya savcı olmaktı" diyen anne Emine Kaplan şunları söyledi:
"Bu kişi daha önce üç kişiyi bıçaklamış. Böyle bir insan dışarda nasıl gezer? Ben bu konunun peşini bırakmayacağım. Yetkililer hakkında dava açacağım."