Üç korucu terör kurbanı

Hatay'da PKK/Kongra-Gel üyeleri, yol yapımında kullanılan iş makinesinin bekleyen gönüllü koruculara yaylım ateşi açtı, üç korucu öldü. Bingöl'de jandarmaya saldırı hazırlığındaki iki kişi çatışmada öldürüldü.

HATAY/ADANA/BİNGÖL - Hatay'da PKK/Kongra-Gel üyeleri, yol yapımında kullanılan iş makinesinin bekleyen gönüllü koruculara yaylım ateşi açtı, üç korucu öldü. Bingöl'de jandarmaya saldırı hazırlığındaki iki kişi çatışmada öldürüldü. Adana'da 11 kişi, 4 kilo C-4 patlayıcı ile yakalandı.
Hatay'ın Dörtyol ilçesi Arıçtepe mevkiinde ormanda imece usulüyle başlatılan köy yolu açma çalışması yapanlar, önceki gün saat 20.00'deki çay molası sırasında Amanos Dağları'nda gizlendiği bilinen teröristlerin saldırısına uğradı. 'Teslim ol' çağrısı yapan grup, korucuların silahlarına davranması üzerine ateş açtı. Korucular Ekrem Koca, Bahattin Erden ve Necati Erden öldü, korucu Nihat Yiğit ile özel bir şirkette dozer operatörü Adem Akıllı yaralandı. Güvenlik güçleri bölgede geniş bir alanda arama ve tarama çalışmasına başladı.
Bingöl'de de önceki gece, jandarma lojmanlarının arka kısmında bulunan gazinoya saldırı düzenlemek isteyen iki teröristten birinin elinde bomba patladı. Terörist olay yerinde ölürken, diğer teröristi olay yerine gelen askerler çembere aldı. Çıkan çatışmada, diğer terörist de öldürüldü.
Adana'da da Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin hafta sonu eşzamanlı olarak dört ayrı noktaya yaptığı baskında, PKK/Kongra-Gel üyesi 11 kişi, 4 kilo C-4 patlayıcıyla birlikte yakalandı. Örgüt üyelerinin evlerinde valilik, emniyet müdürlüğü ve adliye binalarının krokileri, bomba yapımını gösteren çizimler bulundu. Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde de köy korucularının bulunduğu nöbet noktasına ateş açan teröristler iki korucuyu yaraladı.
Bir haftada arttı
1 Haziran'dan itibaren ateşkesi durdurduğunu açıklayan PKK, 7 Haziran'dan bu yana eylemlerini artırdı. Son 14 günde üçü asker, biri polis, biri bekçi ve üçü korucu toplam sekiz güvenlik görevlisinin öldüğü, asker, korucu ve sivil toplam 12 kişinin yaralandığı belirlendi. (dha, aa)