'Üç koruma tuttu Başbakan'ın eli ensemdeydi!'

'Üç koruma tuttu Başbakan'ın eli ensemdeydi!'
'Üç koruma tuttu Başbakan'ın eli ensemdeydi!'
Aydın'da AKP otobüsü geçerken laf atan çocuk savcılığa çıkarıldı. M.S.Ö.: Başbakan çağırdı, elini enseme koydu. 'Neden yapıyorsun' diye sordu. Söyledim. 'Bırakın, gitsin' dedi. Üç koruma kollarımı tutuyordu, diğeri çekiyordu. Yara bu itişme anında, ensemde de Başbakan'ın eli olduğundan oluştuLATİF SANSÜR
AYDIN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Aydın’da konvoyu geçerken laf atan 13 yaşındaki M.S.Ö., gözaltına alınıp ‘Başbakan’a hakeret’ suçlamasıyla savcılığa çıkarıldı. M.S.Ö., “Başbakan elini enseme koyup sıktı.
‘Neden yapıyorsun, niye dedin?’ gibi sorular sordu. Sonra ‘bırakın gitsin’ dedi. Ama korumalar tartaklayarak aldı beni. O esnada bir itişme vardı, Başbakan’ın eli ensemde olduğundan boynumda yara oluştu” dedi. M.S.Ö. ve ailesi savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
Erdoğan’ın önceki gün Atatürk Meydanı’nda halka hitap ettiği AKP’nin Aydın mitinginin ardından gözaltına alınmalarla ilgili çeşitli iddialar da gündeme geldi. AKP mitingi ve sonrasında, ‘Devlet büyüklerine hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alınan üç kişiden biri olan Gazipaşa İlköğretim Okulu sekizinci sınıf öğrencisi M.S.Ö., akşam saatlerinde Aydın Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’nde ailesine teslim edildi. M.S.Ö. dün sabah saatlerinde ise babası Ahmet Ö. ve avukat Barkan Kalınomuz ile birlikte Aydın Adliyesi’ne giderek, Başbakan Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla savcıya ifade verdi. M.S.Ö. savcılıkça serbest bırakıldı.
M.S.Ö. Atatürk Spor Salonu’nun önünde arkadaşlarını beklerken, seçim otobüsünde şehir turu atan Başbakan Erdoğan’ı gördüğünü, ailesinin yaşadığı maddi sıkıntıları düşünerek, ‘Allah cezanızı seçimlerde verecek’ diye bağırdığını söyledi. M.S.Ö. ifadesinde şu iddialarda bulundu: “(Başbakan) Beni aracın yanına çağırınca, basamağına çıktım, daha doğrusu korumalar yardım ederek çıkmıştım. Başbakan sol eliyle elini enseme koydu. Arkamda üç tane korumada benim sağlı sollu kollarımdan tutuyordu. Diğer koruma da arkamdan, pantolonumun arkasından küloduma kadar sıkı bir şekilde tutup çekiyordu. Yara bu itişme kakışma anında, ensemde de Başbakan’ın sol eli olduğundan oluştu.”
Adliyeden çıkışında olayı anlatırken, Başbakan’ın ensesini sıktığını da ifade eden M.S.Ö. ayrıca, “Bir tane çocuk bana vurdu. Başka tepki gösteren yoktu. Bir tane koruma polis arabasına bindikten sonra vurdu. Sonra Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gittik, hastaneden rapor alındı” dedi.
İlköğretim öğrencisi M.S.Ö., Başbakan Erdoğan’a bu sözleri babasının işlerinin bozulması ve maddi sıkıntı çekmeleri yüzünden söylediğini de belirtti. M.S.Ö.’nün elektrikçi olan babası Ahmet Ö. de “Oğlum söyledikleriyle bir yanlışlık yapmış olabilir. Ama bir Başbakan böyle hareket etmemeli. Kendisini dava edeceğiz. Sonuna kadar oğlumun arkasındayım” dedi.
Ailenin avukatı ve aynı zamanda CHP Aydın Merkez İlçe Başkanı olan Barkan Kalınomuz, Başbakan Erdoğan hakkında, çocuk yaştaki M.S.Ö.’yü ‘darp etmek’ suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na bugün sabah başvuracaklarını açıkladı. Kalınomuz, Aydın Devlet Hastanesi’nden aldıkları rapora göre, M.S.Ö.’de 5 santimetre uzunluğunda, 2 milim derinliğinde tırnak izleri olduğunu belirtti.
Avukat Barkan Kalınomuz, ayrıca M.S.Ö.’nün ‘Devlet büyüklerine hakaret’ suçlamasıyla gözaltına alınmasının da hukuksuz olduğunu söyledi.

‘Çocuk otobüse binmedi’
Başbakanlık Sözcüsü Kemal Öztürk ise, mitinglerde korumaların yanı sıra, çok sayıda yerel polisin görev aldığını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Sayın Başbakan’a hakaret edenleri, kanunun ilgili maddesine dayanarak gözaltına alıyorlar ve savcılığa sevk ediyorlar. Çocuğun anlattığı haliyle böyle bir olay olmadı. Çocuk, sayın Başbakan’ın otobüsüne hiçbir şekilde binmedi.”