Üç köyde 60 genç 'Silikozis'li...

Üç köyde 60 genç 'Silikozis'li...
Üç köyde 60 genç 'Silikozis'li...

Bugüne dek 41 can alan Silikozis hastalığı, gençlerinin İstanbul?a gidip kot kumlama yaptığı Diyarbakır ve Bingöl?de çok yaygın. Diyarbakır?ın üç köyünde 60 genç, tedavisi olmayan bu hastalıkla boğuşuyor. FOTOĞRAF: NURTEN ASLAN / AA

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde 60’ı aşkın genç, İstanbul’da kot kumlama atölyelerinde çalışırken yakalandıkları, bugüne dek 41 genç işçinin yaşamına mal olan silikozis hastalığıyla mücadele ediyor. Gençler çalışamıyor, nefes almakta zorlanıyor, yük kaldıramıyorlar. Bingöllü arkadaşları gibi, sırayla ölümü bekliyorlar...
Kocaköy’e bağlı Ambar, Özekli ve Vural köylerindeki 60’tan fazla genç ailelerinin geçimini sağlamak amacıyla umutla gittikleri İstanbul’da çalışmaya başladı. Gençler, 2000-2005 yılları arasında denetimsiz atölyelerinde kum püskürtme yöntemiyle kot kumlama ve ağartma işinde çalışmaları sonucu silikozis hastalığına (çöl akciğeri hastalığı) yakalandı. Tedavisi mümkün olmayan silikozis hastalığının pençesindeki gençler, köylerine geri döndü.
Ambar köyünde kimi evli ve çocuklu, akraba olan 20 gençten 24 yaşındaki Mehmet Tektaş,  beş yıl o toz ve kum bulutu içinde çalışırken zaman zaman hastalanmış:
“İş yeri sahibi beni hastaneye götürüp, ‘Sakın nerede çalıştığını söyleme’ diyordu. Nereden bileyim atölyede çalışmak, zararlı. Sonra Bingöllü arkadaşlarımız ‘Sakın çalışmayın. Hastalığınız ilerlemeden hastaneye gidin’ dedi. Diğer arkadaşlara haber verip hastaneye başvurduk. Tedavisi olmadığını öğrendik. Üç kardeş aynı hastalığa yakalandık.”
25 yaşındaki Ömer Tektaş da kardeşi Mehmet’le bu hastalığa yakalanmış. Tektaş, 10 nüfusa bakmak zorunda olduklarını ancak doktorların çalışmaya yasakladığını anlatıyor. Köylerinde 20 silikozis hastası varmış. Çevre köylerle birlikte bu sayı 60’a çıkıyor. Bingöllü arkadaşlarının ölümü, psikolojilerini çok yıpratmış.
Bugüne dek 10 bin kadar işçinin kot kumlamada çalıştığı biliniyor. Hasta sayısının 3-5 bin arasında olabileceği sanılıyor. (Radikal)