Üç saniye kurtaracaktı

Eğitim uçuşu yaparken önceki gün düşen Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16D tipi savaş uçağının enkazına, kazadan 16 saat sonra ulaşıldı. Hava pilot yüzbaşı Fatih Devravut ve...

KARABÜK - Eğitim uçuşu yaparken önceki gün düşen Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16D tipi savaş uçağının enkazına, kazadan 16 saat sonra ulaşıldı. Hava pilot yüzbaşı Fatih Devravut ve hava pilot üsteğmen Fatih Keskin'in, üç saniye önce atlama şansı varken uçağı kurtarmak için son saniyede atladığı ortaya çıktı.
Dün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Karabük'ün Burunsuz Köyü Dağtarla mevkiine gönderilen askeri helikopterler, uçağın düştüğü noktayı belirledi. Düşerken yüzlerce çam ağacını biçen uçağın enkazına Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timleri indirildi. Tim, önce 25-30 metrelik çamlarda sallanan paraşüt parçalarını, sonra uçağın çakıldığı noktadaki 4 metrelik çukuru buldu. 500 metre çapında alana dağılan enkazın 10 metre ilerisinde, yüzbaşı Devravut ve üsteğmen Keskin'in naaşıyla karşılaşan MAK timindeki silah arkadaşları, gözyaşlarını tutamadı.
Uçak bulundu ama...
Ankara Akıncı'daki 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı 'Öncel' filoda görevli 35 yaşındaki evli, bir çocuk babası Devravut ile 27 yaşındaki Keskin, önceki gün Batı Karadeniz'de eğitim uçuşu için havalanmıştı. Uçak Karabük semalarındayken telsiz ve radar irtibatı kesilince, bölgeye arama- kurtarma helikopterleri sevk edildi. Askeri birlikler ve köylülerin de katıldığı çalışmayla uçağın koordinatı belirlendi. Ancak aşırı yağış nedeniyle ormanlık bölgeye önceki gün ulaşılamadı.
Hava pilot yüzbaşı Devravut'un bugün Kocatepe Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Cebeci Askeri Şehitliği'nde, hava pilot üsteğmen Keskin'in ise Artvin Merkez Camii'nde kılınacak ikindi namazını müteakip Garnizon Şehitliği'nde toprağa verileceği açıklandı.
12 pilot, 21 uçak
Türk Hava Kuvvetleri'ne Ankara Akıncı merkezli TAI tesislerinde imal edilen toplam 240 F-16 uçağı teslim edilmişti. Ocak 1988'den bu yana kullanılan F-16'larda, son kazayla birlikte 21 uçak kaybedildi, 12 pilot can verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7399077399070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.