Üç savcı için yakalama kararı

Üç savcı için yakalama kararı
Üç savcı için yakalama kararı

Zekeriya Öz

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski savcı Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında tutuklama talebiyle yakalama kararı çıkarıldı.

İSTANBUL - Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski savcı Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında tutuklama talebiyle yakalama kararı çıkarıldı. Savcılar, "örgüt kurmak",  "cebir şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmaya kısmen veya tamamen engellemek"le suçlanıyor. 

BAŞSAVCILIK ZEKERİYA ÖZ'ÜN TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, HSYK'nın bugün aldığı karar doğrultusunda eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanma talebiyle haklarında yakalama kararı çıkarılması için Bakırköy 2.Ağır Ceza Mahkemesi'ne talepte bulundu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, HSYK Başmüfetişliği'nin bugün yaptığı başvuru doğrultusunda eski savcılar Zekeriya Öz, Mehmet Yüzgeç ve Celal Kara hakkında tutuklama talepli yakalama emri verilmesini istedi.

ÖRGÜT KURMAKLA SUÇLANIYORLAR

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir yazı yollayan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından haklarında tutuklama amaçlı yakalama emri çıkarılmasını istedi.

Savcılık tarafından mahkemeye gönderilen ilgili yazıda, şüphelilerin Twitter hesaplarına ait ekran görüntüleri, tanık beyanları ve HSYK'nın yolladığı soruşturma dosyası delil olarak gösterildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelilerin dosya içerisinde yer alan eylem ve davranışlarından, delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme hususunda kuvvetli şüphelerinin bulunması nazara alınarak tutuklanma talepli yakalama emri düzenlenmesini istedi.

'İKİ SAVCI GÜRCİSTAN'A GİTTİ'

Çıkarılan yakalama kararı sonrasında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne, Öz, Kara ve Yüzgeç'in bulunarak, Bakırköy Adliyesi'ne sevk edilmeleri için yazı yazıldı.
Yapılan araştırma sonucu eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın bu sabah saatlerinde 10 dakika arayla Gürcistan'a gittiği tespit edildi. Yüzgeç ile ilgili arama çalışmaları ise devam ediyor.

ARTVİN VALİSİ: ÖZ 03.46, KARA 04.19'DA SARP SINIR KAPISI'NDAN ÇIKIŞ YAPTI

Artvin Valisi Kemal Cirit, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında "örgüt kurma" iddiasıyla soruşturma yürütülen eski savcılar Zekeriya Öz'ün dün sabah saat 03.46, Celal Kara'nın da 04.19'da Sarp Sınır Kapısı'ndan Batum'a çıkış yaptığını söyledi.
Cirit, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de haklarında tutuklanma amaçlı yakalama kararı çıkardığı eski savcılardan Öz ve Kara'nın Sarp Sınır Kapısı'ndan yurtdışına çıktıklarını ifade etti. Vali Cirit, konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü de ifade etti.

(DHA-AA)