Üç semavi dinin kalbi Antakya'da atıyor

'Birinci Hatay-Antakya Medeniyetler Buluşması' dün Başbakan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türkiye Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan...
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANTAKYA - 'Birinci Hatay-Antakya Medeniyetler Buluşması' dün Başbakan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türkiye Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve çok sayıda din adamının katılımıyla Mustafa Kemal Üniversitesi'nde başladı. Toplantının öncesinde ve sonrasında bazı grupların provakasyon yapmasına karşın vatandaşların sağduyulu davranması olayların büyümesini engelledi. Erdoğan'ın kampüse gelmesinden önce aralarında Hatay Toplumsal Dayanışma Derneği Başkanı Sezai Fidani ve Belgin Ayrancı adlı bir vatandaşın da bulunduğu altı kişi 'Medeniyetler buluşmasına hayır' şeklinde sloganlar attılar. Sinagog Korosu'nun ilahi söylemesi sırasında ise bazı vatandaşlar Türk bayrağı açtı.
'Farklılıklar vazgeçilmez'
Erdoğan yaptığı konuşmada 11 Eylül'den sonra dünyada İslam fobisinin arttığını belirtirken, hiçbir dinin terörü meşru kılmadığını söyledi. Erdoğan, "İslami terör, İslamcı terör' gibi tanımlamalar kondu. Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Hıristiyan ve Musevi terörü denmesi de kabul edilemez" dedi. Kutsal kitaplara göre Babil Kulesi Felaketi'nden sonra dinlerin ve yollarının ayrıldığını anlatan Erdoğan, Kur'an'daki 'Sizi kavimler halinde yarattık ki birbirinizi tanıyın' ayetini anımsattı. İnsanların milletlere ayrılmasını çatışma nedeni değil, diyalog nedeni olması gerektiğini kaydeden Erdoğan, kimliklerin farklı olmasını 'İlahi rahmet' olarak niteledi. Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:
"Farklılıklarımız bizler için vazgeçilmezdir. Ancak bunlar bizi çatışmaya zorlamamalı. Medeniyetler çatışmasına hayır, medeniyetler ittifakına evet. Çatışmalar farklılıkların doğasından değil, yanlış yorumların sonucudur. Terör, kutsal dinlerin emri olduğu için değil, cahilhane yorumların neticesidir. Terörü din adına yapmak mümkün değil, terörün önüne sıfat
olarak dini koymaya hiç kimsenin hakkı yok. 11 Eylül'den sonra dünyada terör kelimesinin önüne İslami terör, İslamcı terör gibi tanımlamar kondu. Bunları kabul etmemiz mümkün değil. Hıristiyan ve Musevi terörü denmesi de kabul edilemez. Nasıl anti semitizmi insanlık suçu kabul etmişsek, İslam fobisi de insanlık suçudur. Bunun için de ortak akıl geliştirmeliyiz. Şiddet kültürüne teslim olmayız. İnsanlığın kaderi bu tür çabalara bağlı."
Organizasyon nedeniyle, davetlilerin uçakla geldiği Adana Havalimanı ve Hatay'da çok geniş güvenlik önlemi alındı. Hatay'daki otellerin yetersizliği nedeniyle, evlerde de konuk ağırlandı. Bardakoğlu, Hatay'a ilk gelenler arasında yer aldı ve ev sahipliği yaptı. Papa 16'ncı Benediktus, Vatikan'ın dört üst düzey yöneticisini Hatay'a gönderdi. Çok sayıda yabancı gazeteci de toplantı için Hatay'a gelirken, El Cezire Televizyonu ekibi, kentte ve katılımcılar arasında röportajlar yaptı. Buluşmaya, inanç turizmi yapan tur operatörleri de davet edildi. Önde gelen diğer bazı katılımcılar ise şunlar: Türkiye Yahudileri Hahambaşı Isak Haleva, Süryani Metropoliti Yusuf Sağ, Ermeni Patriği 2'nci Mesrob Mutafyan ve Fener Rum Patriği Bartholomeos.


    http://www.radikal.com.tr/7583527583520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.