Üç Şemdinli sanığına tahliye

Umut Kitapevi'ne bomba atan sanıkları vatandaşlar peşlerinden koşarak yakalamıştı.


Askeri mahkeme bıraktı

Yargıtay'ın kararıyla askeri mahkemeye alınan Şemdinli davasında, astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş ilk duruşmada tahliye edildi. Sanıklar sivil mahkemede 39 yıl hapis cezasıalmıştı. Yargıtay, sanıkların terörle mücadele ettiğini bildirerek, davanın askeri mahkemede görülmesini istemişti.

HAKKÂRİ - Şemdinli'deki kitabevine bombalı saldırının ikisi astsubay üç tutuklu sanığı, askeri mahkemedeki ilk duruşmada serbest bırakıldı.
2005 yılında eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitapevi'ne bombalı saldırıyla ilgili açılan ve üç sanığa mahkûmiyet kararları Yargıtay'da bozulan 'Şemdinli' davası askeri mahkemeye taşınmıştı. Van'da Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde dün görülen ilk duruşmada sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş hazır bulundu.
Duruşmaya dört sanık avukatı ile dokuz müdahil avukat katıldı. Duruşmada sabah 'usul' tartışması yaşandı. Müdahil avukat Selçuk Kozağaçlı, askeri mahkemenin görevsizlik kararı vermesini istedi. Kozağaçlı, davaya bakacak yerin belirlenmesi için de uyuşmazlık mahkemesine gidilmesi gerektiğini savunarak 10 sayfalık bir dilekçeyi mahkeme heyetine sundu.
Büyükanıt'ın adı da geçti
Sanıkların operasyonel değil, istihbaratla görevli olduğunu söyleyen Kozağaçlı, bu yüzden askeri suç olmadığını savundu ve şöyle dedi: "İddianameyi hazırlayan savcı ihraç edildi. Heyeti ise tenzili rütbeyle başka illere tayin edildi. Seferi Yılmaz tutuklu kaldı. Müdahil avukatlara soruşturma açıldı. Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 'Bu sanıkları tanırım, iyi çocuklardır' demişti. Daha sonra da 'Sanıkların tutuklandığı bu dava, hukuk skandalıdır' diye konuşmuştu. Mahkememizin bağımsızlığı konusunda şüphemiz yoktur. Ancak üyeler Genelkurmay'a bağlıdır. Hiyerarşik açıdan bakıldığında, mahkemenin tarafsız ve bağımsız olmayacağı düşüncesindeyiz."
Müdahil avukatlar, talepleri öğleden sonraki bölümde oybirliğiyle reddedilince duruşma salonunu terk etti. Hâkim Yarbay Savrul, 'mevcut delil durumu, delilleri karartma ihtimalinin bulunmaması ve tutukluluk süreleri göz önünde bulundurularak sanıkların CMK'nın 102'nci maddesi gereğince tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine' karar verildiğini açıkladı. Böylece 28 Kasım 2005 tarihinde tutuklanan sanıklar, iki yılı aşkın bir süre sonra tahliye oldular. Sanık Ali Kaya, karar üzerine bombalı saldırıyı PKK'nın yaptığını söyledi.
'AB kozu olmaktan çıktı'
Sanık avukatlarından Vedat Gülşen, kararla, Türkiye Cumhuriyeti devletinin, devlet olma vasfını yinelediğini ifade ederek, "PKK'nın ve Avrupa Birliği'nin propogandası haline gelen bu olay koz olmaktan çıktı " dedi.
Yılmaz: Beklenen karar
Müdahil Avukat Selçuk Kozağaçlı, "Bu davanın sonucunu müdahil avukatları erken gördü. Bu nedenle davadan çekilmemiz yerinde bir karardır. Dava, çok uzun aralıklarla görülecek ve Türkiye'nin gündeminden düşürülecek, çıkarılacak. Yine söylüyorum, askeri mahkeme kesinlikle yetkili değildir" diye konuştu.
Seferi Yılmaz ise kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Beklenilen bir karardı. Türkiye'de demokrasinin çöküşüdür. Şemdinli çözülmüş olsaydı Danıştay saldırısı olmazdı, Atabeyler çetesi olmayacaktı, Dink olayı, Malatya'da katliamı olmayacaktı. Şemdinli'ye hükümetin yaklaşımı biliniyor. AKP ile Genelkurmay işbirliği yaptı."
9 Kasım 2005 günü Umut Kitabevine bomba atılmıştı. Vatandaşlar zanlıları arabasında yakalamıştı. Şemdinli'de gerilim tırmanmış, çıkan olaylarda vatandaşların üzerine ateş açılmıştı. Kitabevine bomba attığı ileri sürülen PKK itirafçısı Veysel Ateş ile halkın üzerine ateş açıp bir kişiyi öldürmekle suçlanan Uzman Çavuş Tanju Çavuş ve bombalamaya karıştığı öne sürülen astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz tutuklanmıştı. (dha, Radikal)

* * * * *
'Terörle mücadele'
Şemdinli davasında sancılı bir süreç yaşanmıştı:
Olayı soruşturan Savcı Ferhat Sarıkaya, iddianamesinde dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a yer verince, Genelkurmay çok sert tepki gösterdi.
Adalet Bakanlığı'nın görevlendirdiği iki müfettiş Sarıkaya hakkında 'CMK'ya göre iddianamede bulunmaması gereken hususlara yer vermek' suçlamasında bulundu, HSYK da görevden aldı. Van Başsavcılığı hakkında inceleme başlatıldı.
Davada, bombalamanın iki askerle bir itçirafçıdan oluşan 'çetenin işi' olduğuna karar veren Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'i 'çete kurmak, adam öldürmek, adam öldürmeye teşebbüs ve yaralama' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkûm etti.
Temyiz başvrusu üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi, görevsizlik kararı verdi. Dosya, terör, örgüt ve devletin birliğini bozmaya yönelik eylem davalarına bakan 9. Daire'ye gönderildi. Kararı eksik soruşturma gerekçesiyle bozan 9. Daire, sanıkların eylemini "terörle mücadele görevleri kapsamında" gördü ve yargılamanın askeri mahkemede yapılmasını istedi. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı askeri mahkemeye göndermeyince hâkim hakkında inceleme başlatıldı. Atama kararnameleri sonucu yenilenen mahkeme heyeti, dosyayı askeri mahkemeye gönderdi.