Uç taleplere İmralı uzak

Uç taleplere İmralı uzak
Uç taleplere İmralı uzak
Öcalan, cuma gününe kadar yapacağı çağrıyla 'normalleşme' vurgusu yapacak. İmralı'dan, silahsız çekilme gibi bir talimat ise beklenmiyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

PKK yönetim kadrolarında ve PKK’ya yakın çevrelerde yurtdışına çekilme konusunda ‘yasal düzenleme yapılması’, ‘PKK yöneticileri ile Abdullah Öcalan’ın doğrudan teması’, ‘Öcalan’ın mesajının Meclis’te değerlendirilmesi’ gibi talepler dillendiriliyor. Öcalan’ın cuma gününe dek yapmayı planladığı çağrı, bu tür ‘uç’ talepleri karşılıksız bırakacak ve ‘normalleşme’ vurgusuyla yapılacak. Ancak, örgüte yönelik ‘silahsız çekilin’ gibi bir talimat da vermeyecek.

Aktörler ve trafik rutinleşti

Edindiğim bilgiye göre, Abdullah Öcalan ile MİT arasında en az altı üst düzey görüşme gerçekleşti. Görüşmelerin bazılarına doğrudan MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. BDP de İmralı’ya 5 kez heyet gönderdi. Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ile Pervin Buldan 4 heyette birden yer aldılar. Ankara ’daki genel değerlendirme, sürecin rutin trafiğini ve bu süreci götürecek doğru insanları da ortaya çıkardığı yönünde. Bundan sonra da İmralı ile dışarısı arasında ‘PKK’dan mesaj, MİT ile görüşme, BDP ziyareti’ diye özetlenebilecek rutin trafiğin işlemesi bekleniyor. Ada’ya BDP ziyaretlerinin devam etmesi halinde de Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan gibi aynı isimlerle devam edilmesi öngörülüyor.

Hava olumlu

Öcalan, üç gündür Kandil’den gelen mesajı değerlendiriyor. MİT ile yaptığı görüşmede ortaya koyduğu olumlu havanın ardından geçen cumartesi günü BDP heyeti ile görüşebileceğini bildirdi ve kısa süre içinde BDP heyetinin İmralı’ya gitmesi kararlaştırıldı. Geçen pazar günü de Sırrı Süreyya Önder ile Pervin Buldan İmralı’ya gidip döndü. Geçen cuma günü İmralı heyetine “Üç dört gün bir yerlere ayrılmayın” denilse de BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş önceden planlanmış Almanya programına katılmak için Berlin’e gitti ve bu yüzden İmralı’ya giden heyette yer alamadı.
Önder ve Buldan tarafından İstanbul’da BDP İl Başkanlığı’nda açıklanan kısa mesajı, Öcalan’ın bugün ya da yarın yapması beklenen açıklamasının ipuçlarını da veriyor. Açıklamanın pazar günü İmralı’ya giden heyet aracılığıyla doğrudan o gün yapılmaması, hükümetten beklenen bazı adımlardan kaynaklanıyor. Ancak, Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın ‘Hükümet TSK’ya gereken direktifleri verir’ açıklaması da Öcalan’ı ikna etmiş görünüyor. Süreçte aktif rol alan isimler, Öcalan’ın açıklamasını geçen pazar günü yapmayıp üç dört gün ertelemesinin, hükümetten net tavır beklentisinden kaynaklandığı yorumunu yapıyor. Ancak, genel olarak iki tarafta da Öcalan’ın çağrısının yönteme çok fazla girilmeden, ‘sınır dışına çekilin’ şeklinde olması beklentisi hâkim.

Öcalan ikna oldu!

Ankara’da, Kandil çevrelerinde dile getirilen ‘yasal düzenleme ile çekilme’, ‘PKK yönetiminin Öcalan ile doğrudan temasının sağlanması (Öcalan’ın video mesajı vb)’ ve ‘Öcalan’ın yazılı mesajının TBMM’de değerlendirilmesi (okunması vb)’ gibi taleplere sıcak bakılmıyor. Öcalan’ın da bu taleplerin devlet tarafından kabul edilmesinin zorluğuna ikna olduğu kulislerde konuşuluyor.

Zürih’e de mektup

İsviçre’de 60 değişik sosyalist parti, sivil toplum örgütü, sendika ve değişik gruplardan oluşan 1 Mayıs komitesi, Öcalan’a ulaştırılması için BDP’lilere Kürtçe, İngilizce ve Türkçe davetiye göndermişti. Davetiyede Öcalan’ın 1 Mayıs kutlamalarına katılması ve ‘başkonuşmacı’ olması da isteniyordu. Davetiye geçen pazar Önder ve Buldan tarafından Öcalan’a verildi. Öcalan’ın davete yanıt olarak bir mesaj yazdığı ve mesajın da komiteye ulaştırılacağı öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/112970711297072

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Güven - emirserhat

  Daha iki hafta önce bu gazetede Öcalan'ın silahsız çekilmeyi kabul ettiği yazıldı. Şimdi de silahsız çekilmeyi kabul etmiyor ama yok ondan vazgeçti , bundan vazgeçti diye devam ediliyor. Arkadaşım bilmiyorsanız yazmayın. Anladık ekmek paranız ama bu mesele hassas , bilinçli mi bilinçsiz mi yapıyorsunuz belli değil ama insanlar sizi okuyor , etkileniyor , inanıyor. Bu kafayla günü kurtarırsınız ama geleceği kaybedersiniz.

  Öcalan akil adam mı ? - ilbeg

  AKP Hükümeti,MİT,BDP,PKK, gibi bilumum taraflar aradaki sorunları çözmek için Öcalandan akıl ve olur alıyorlar, o da gayet makul şeyler söylüyor, o yüzden sürecin 1 numaralı Akil Adamı ve aktörü Öcalandır. Orhan Gencebaymış, Hülya Koçyiğitmiş,Kadir İnanırmış,Baskın Oranmış, Tarhan Erdemmiş vs...sadece figüran durumundalar. Hükümet çevreleri son anda bir maraza çıkarmazsa bu işi çözmeye kararlı görünüyor. Eyalet, Federasyon vs konulara şu anda değinmemesinin nedeni de zımni bir anlaşma olmasıdır diye düşünüyorum. İlk aşamadan sonra yavaş yavaş her şey netleşecektir. Bu süreç öyle bir yola girdi ki sadece ileri gitmek mümkün. Bence Türkiye Cumhuriyetinin fiili olarak girdiği değişim, önümüzdeki 5 veya 10 yıl içerisinde çift yapılı bir sistem getirecek. En düşük ihtimalle Kürdler Özerk yapılarına, sınırları belli ya da belirsiz, kavuşacaklar.