Üç 'Taraf'lı suç duyurusu

Üç 'Taraf'lı suç duyurusu
Üç 'Taraf'lı suç duyurusu

Balyoz davasına bir bavul belge sunan Baransu, şimdi MGK ve fişleme haberiyle hedefte.

Başbakanlık, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), başta ‘2004 tarihli MGK’da Gülen’i bitirme planı’ olmak üzere art arda yayımladığı ‘belge’lerle gündemi sarsan Taraf ve muhabir Mehmet Baransu hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.
Taraf gazetesinde Mehmet Baransu imzasıyla geçten günlerde yayımlanan haberler hakkındaki suç duyuruları, önceki gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapıldı. Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığı, 2 Aralık 2013’te yayımlanan haberde, ‘Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’ya hukuka aykırı fiil isnat etme suretiyle iftira suçunun işlendiğini’ belirtti.
MGK Genel Sekreterliği ise 28 ve 30 Kasım tarihli haberler çerçevesinde yapılan suç duyurusunda, ‘MGK kararlarının gizli kalması kuralının ihlaline ve konuya ilişkin gerçeğe aykırı yayınlar yapıldığına’ işaret etti. MİT Müsteşarlığı da 2 Aralık’taki ‘fişleme’ haberlerinden dolayı şikâyetçi oldu.
Ankara Başsavcılığı, MGK ve MİT’in şikâyetiyle ilgili TCK’nın “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk” suçu kapsamında açılan soruşturma dosyasını, gazetenin merkezi İstanbul ’da olduğu gerekçesiyle, ‘yetkisizlik’ kararı vererek İstanbul Başsavcılığı’na gönderdi.
Başbakanlık Müsteşarı Ala’yla ilgili suç duyurusu da aynı gerekçelerle Ankara Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’ndan İstanbul’a iletildi.